UWAGA!

Chwilowo bliżej nam koleją do Warszawy i Krakowa

 
Elbląg, Chwilowo bliżej nam koleją do Warszawy i Krakowa
(fot. Anna Dembińska)

Z powodu osunięcia nasypu kolejowego zamknięty został odcinek kolejowy na trasie Malbork – Prabuty. Dlatego pociągi ekspresowe relacji Gdynia – Warszawa - Kraków od 25 października tymczasowo przejeżdżają przez Elbląg. Dopiero jednak od 4 listopada będą się na naszym dworcu kolejowym zatrzymywać. 

Dla tych elblążan, którzy często podróżują do stolicy, jest to dobra informacja. Niestety, to tylko sytuacja tymczasowa. Za kilka tygodni pociągi relacji Gdynia-Kraków ruszą na swoją pierwotną trasę. - Utrudnienia potrwają do 23 listopada – mówi Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity. – Odcinek Malbork-Prabuty został wyłączony z ruchu, więc dwa połączenia relacji Gdynia – Kraków przez Warszawę będą poruszać się trasą alternatywną, która biegnie właśnie przez Elbląg i Olsztyn.
       Sytuacja dotyczy dwóch pociągów: EIC Norwid i EIC Małopolska. W stronę Warszawy i Krakowa odjeżdżają z elbląskiego dworca PKP o godz. 9.10 i 12.30, w stronę Gdyni o godz. 19.07 i 22.34.  PKP już jednak zapowiedziała kolejne zmiany, najlepiej więc aktualny rozkład sprawdzać na stronie internetowej PKP lub infolinii PKP Intercity. 
      
       Do dalej z koleją w Elblągu?
       Stałe połączenia kolejowe Elbląga z innymi miastami Polski to temat, który budzi wiele emocji wśród podróżujących. – Z Olsztyna, miasta o podobnej wielkości odjeżdża 13 pociągów dalekobieżnych w kierunku wielu miast, podczas gdy z Elbląga odjeżdża ich zaledwie 8 w kierunku Szczecina, Trójmiasta, Olsztyna i Białegostoku – napisał do nas oburzony Czytelnik. - Jest jeszcze połączenie do Katowic przez Białystok, ale kto je wybierze jadąc na przykład do Warszawy? W 2005 roku, kiedy jeszcze nie było restrukturyzacji na kolei kursował pociąg pospieszny z Warszawy do Elbląga przez Olsztyn. Czy ponad 120-tysięczne miasto nie powinno posiadać połączeń bezpośrednich z większymi miastami?
       Jak wyjaśnia Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity, siatka połączeń jest budowana z uwzględnieniem wielu czynników, takich jak położenie geograficzne miejscowości, możliwości eksploatacyjne spółki, czy potencjał w liczbie obsługiwanych pasażerów. – W przypadku Elbląga mamy obecnie możliwości uruchomienia specjalnego, kursującego wyłącznie do i z Elbląga połączenia – tłumaczy Beata Czemerajda. – Poza pociągami kursującymi w obecnej konfiguracji przygotowujemy dogodną siatkę skomunikowań tak, by pasażerowie z Elbląga w drodze do Warszawy mogli przesiadać się w Malborku na pociąg EIC Premium, który rozpocznie kursowanie w grudniu tego roku.
      
dk, K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama