UWAGA!

Cmentarze pod okiem kamer?

 Elbląg, Czy na elbląskich cmentarzach zostaną zainstalowane kamery?
Czy na elbląskich cmentarzach zostaną zainstalowane kamery? (fot. arch. AD)

Na cmentarzach dochodzi do kradzieży, do chuligańskich wybryków, a nawet do napadów rabunkowych na osoby starsze – alarmują mieszkańcy, a policjanci uspokajają: nie są to rejony szczególnie zagrożone. Jednak Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych, w trosce o spokój elblążan, chce złożyć na jutrzejszej (14 listopada) sesji Rady Miejskiej wniosek o objęcie monitoringiem wizyjnym dwóch największych elbląskich nekropolii.

Odwiedzamy nekropolie, porządkujemy groby swoich bliskich, ale wspominając zmarłych nie powinniśmy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci wielokrotnie, szczególnie w okolicy listopadowych świąt, apelowali, by uważać na złodziei. Może bowiem zniknąć torebka pozostawiona "na chwilę" na ławce lub portfel - z torebki lub z kieszeni. Amatorów znajdują mosiężne elementy zdobień nagrobków, które można szybko spieniężyć w punkcie skupu złomu, ale także znicze oraz kwiaty.
       - Cmentarze bywają miejscem przestępstw, jednak nie są rejonem szczególnie zagrożonym - uspokajają stróże prawa. - W tym roku na terenie elbląskich nekropolii doszło do ok. 20 zdarzeń, głównie kradzieży metalowych elementów zdobiących nagrobki.
       - Ale elblążanie alarmują, że na cmentarzach dochodzi do napadów rabunkowych na starsze osoby, ale i do kradzieży zniczy czy kwiatów oraz do dewastacji nagrobków – wskazuje radna Maria Kosecka, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych RM. - W związku z licznymi sygnałami o chuligańskich wybrykach będziemy wnioskować o to, by w budżecie na rok 2014 zaplanowany został zakup i montaż monitoringu wizyjnego na cmentarzach Agrykola i Dębica.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Powinni zakazać sadzenia tych choinek przy grobach, bo jak są małe to okey, a pózniej to z cmentarza robi się las. A tak wogóle to niektórym w głowie się przewraca robią wszystko na pokaz. Cmentarz jest miejscem pamięci, a nie przepychu i bogactwa niech w domu robią sobie wersal!
 • 95% mieszkańców Elbląga ma telefony komórkowe. Jeśli będzie potrzebna interwencja to na pewno zadzwonią na policję. Policja powinna interweniować tak ja pogotowie i straż pożarna. Radiowozy mają pozostać na komendach i w wyznaczonych punktach miasta, tak aby czas dojazdu do zdażenia był krotszy niż 5 minut. Kamery i ciągła inwigilacja społeczeństwa nie jest nam potrzebna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Nawiedzony(2013-11-13)
 • Gruba przesada z tymi kamerami na cmentarzach! Może lepiej na Gęsiej Górze, przy Domie zapachów, na Brzozowej. jest wiele takich miejsc. Ale radna po raz kolejny porusza tematy chwytliwe społecznie a dot. osób starszych. Tak można błysnąć. Tak naprawdę to do kradzieży dochodzi z winy ludzi. Zostawiają torebki przy grobie, idą po wodę i torebki nie ma. Okazja czyni złodzieja. Szkoda na to kasy bo są ważniejsze miejsca! Te kamery nie są priorytetem. Policjanci i strażnicy już parę dni przed 1 listopada patrolują cmentarze i okolicę. I nie jest tak źle jak opisuje Pani Kosecka. Policja niech poda liczby
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  8
  okoludzkie(2013-11-13)
 • Myślała, myślała i wymyśliła.
 • okoludzkie moze wszedzie kamery? w windach, klatkach schodowych piwnicach, boiskach, po prostu wszedzie, podobalo by ci sie to co?
 • Pomysł jak najbardziej trafiony. Cmentarze od lat są miejscem gdzie dochodzi do okradania żywych - odwiedzających jak i zmarłych z mosiężnych elementów nagrobków, zniczy, kwiatów itp. Dlatego teren powinien być monitorowany.
 • Jakby zrobili takie cmentarze jak w innych państwach tabliczka pamięci wkoło trawka, kwiaty, znicz to nie było by z czego okradać, a i czyściej i schludniej bez przepychu jeden przez drugiego. Kamery nie były by nie potrzebne.
 • ostatnio widziałem jak na cmentarzu zabawiali się oralnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  mikooooooo(2013-11-14)
Reklama