UWAGA!

Co nas czeka w 2022 roku

 Elbląg, Czy tak będzie wyglądał kompleks odkrytych basenów przy CRW Dolinka? (graf. UM Elbląg)
Czy tak będzie wyglądał kompleks odkrytych basenów przy CRW Dolinka? (graf. UM Elbląg)

Kiedy i czy w ogóle wrócimy do czasów sprzed pandemii? To pytanie zapewne zadaje sobie wielu z nas. Odpowiedzi niestety nie znamy, ale już dzisiaj możemy przewidzieć niektóre inne wydarzenia Anno Domini 2022.

Większość naszych przewidywań sprzed roku się sprawdziła, więc z wrodzoną skromnością spróbujemy zmierzyć się w poniższym artykule z tym, co nas w Elblągu i regionie czeka w nadchodzące 12 miesięcy.

 

Lokalnie też drożej

O tegorocznych krajowych podwyżkach pisaliśmy w tym artykule. Tu przypomnijmy, że decyzją Rady Miejskiej na wniosek prezydenta już od 1 stycznia podrożały bilety komunikacji miejskiej, opłaty w strefie płatnego parkowania, opłaty za środki transportu i odprowadzanie wód deszczowych oraz podatek od nieruchomości. Nowością jest wprowadzenie biletów czasowych w komunikacji miejskiej (do 45 minut). Co może jeszcze lokalnie podrożeć? Bardzo prawdopodobne, że opłaty za wywóz odpadów i opłaty za centralne ogrzewanie, ale o tym przekonamy się w trakcie roku.

 

Nowe miejsce do kąpieli?

Prezydent Elbląga chce zbudować otwarte kąpielisko. Na ostatniej sesji zaprezentował nawet kilka slajdów z wizualizacją (prezentujemy jeden z nich). Szczegółów na razie władze miasta nie chcą jednak zdradzić, mimo naszych pytań. Mają je ogłosić w najbliższych tygodniach na konferencji prasowej.

Z naszych informacji wynika, że była niecka basenu przy ul. Spacerowej poczeka na lepsze czasy, a nowe kąpielisko „pod chmurką” powstanie przy CRW Dolinka na terenie po byłych ogródkach działkowych od strony ul. Moniuszki. W tegorocznym budżecie na basen zaplanowano 8 mln złotych. Naszym zdaniem władza zrobi wszystko, by mieszkańcy mogli się w nim wykąpać przed wyborami w 2023 roku...

 

Kolejny rok z przekopem

W tym roku powinien być już gotowy kanał przez Mierzeję Wiślaną i obwiednia sztucznej wyspy. Na zakończenie pozostałych etapów inwestycji wprowadzonej przez Urząd Morski w Gdyni – pogłębienia rzeki Elbląg i toru żeglugowego na Zalewie Wiślanym poczekamy do 2023 roku. Całość powinna pochłonąć ok. 2 miliardów złotych i – jak przekonują zwolennicy przekopu –ma uczynić z Elbląga i regionu krainę mlekiem i miodem płynącą.

Elbląski port, jak zapewniają władze miasta, też się do tego momentu przygotowuje. W budżecie miasta zaplanowano w tym roku milion złotych na dokumentację inwestycji w porcie. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy się też przekonać, ile unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przypadnie Elblągowi na ten cel.

 

Fabryka na starówce

Wiosną ma się rozpocząć budowa kamienic na Wyspie Spichrzów, które mają przyciągać firmy usługowe, zainteresowane zainwestowaniem w Elblągu. To założenie rządowego programu „Fabryka”, realizowanego w naszym mieście przez specjalnie do tego powołaną spółkę Porta Mare. Przypomnijmy, że władze miasta przekazały do spółki grunt pod inwestycję, przeznaczą 30 mln złotych na przygotowanie nabrzeży (w tym 27 mln ma przekazać rząd). A sam biurowiec będzie kosztował ok. 90 mln zł.

 

Krok bliżej ciepłowni

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma ogłosić w tym roku przetarg na budowę nowej elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej, która ma być zasilana gazem. Trwają obecnie prace nad dokumentacją projektową. Inwestycja może kosztować nawet 70 mln złotych i zakończyć się w 2025 roku.

 

Co dalej ze Wschodnią?

W tym roku powinny się rozstrzygnąć kwestie związane z budową nowej ulicy, która ma odciążyć ruch samochodowy w okolicach Bema. Przypomnijmy, że po protestach mieszkańców władze miasta obiecały przygotować alternatywne wersje przebiegu drogi od strony ul. Sybiraków i je z elblążanami skonsultować. W 2022 roku przekonamy się więc, czy wcześniejsze obiecanki to była tylko zasłona dymna ze strony władz, czy jednak uda się doprowadzić do rozwiązania, które nie odetnie Góry Chrobrego od Bażantarni.

 

Pierwszy taki żłobek

W styczniu – z dwumiesięcznym opóźnieniem - ma się zakończyć budowa nowego przedszkola i żłóbka przy ul. Mielczarskiego. Zatorze zyska nowoczesną placówkę, z której będzie mogło korzystać 210 dzieci, w tym 60 w żłobku. Pytanie tylko, czy będzie komu w przedszkolu pracować. Nadal trwa spór zbiorowy większości pracowników żłobków (należących do Solidarności) z władzami miasta, a poszło oczywiście o podwyżki wynagrodzeń. Najbliższe tygodnie pokażą, czy uda się znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

 

Tego chcieli mieszkańcy

W 2022 roku przybędzie w Elblągu kilkanaście nowych inwestycji, na które głosowali mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Wygrały głównie inwestycje parkowe – rewitalizacja parku po byłym cmentarzu żydowskim przy ul. Brzeskiej, utworzenie fontanny w parku Kajki, budowa nowych alejek w parku Traugutta wraz z upiększeniem parku. Dodajmy, tylko że po modernizacji parku Dolinka władze miasta zabiorą się w 2022 roku za rewitalizację parku Planty i parku im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Całość ma kosztować 5,5 mln złotych. Przebudowa czeka m.in. fontannę przy ul. 1 Maja, w niecce po byłym lodowisku powstanie skatepark. Z kolei w parku między ul. Mickiewicza i Żeromskiego powstaną nowe alejki i miasteczko rowerowe.

 

Badania nad zamkiem

W tym roku powinny też być kontynuowane poszukiwania śladów po elbląskim krzyżackim zamku, zburzonym przez mieszczan w 1454 r. Ostatnio prowadzą je archeolodzy pod kierunkiem prof. Fabiana Welca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Będę bardzo szczęśliwy, jeśli w przyszłości znajdziemy jakikolwiek lepiej zachowany fragment skrzydła zamku konwentualnego. Jeżeli będzie to jakikolwiek fragment, który będzie zawierał ciekawy detal architektoniczny, zrobimy wszystko, by stało się to lokalną atrakcją. Z tego względu, że będzie to jedyne miejsce, gdzie będzie można wejrzeć w historię zamku elbląskiego i dotknąć go fizycznie – mówił pod koniec 2021 roku dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego

Trzymamy kciuki za archeologów i muzealników i Do Siego 2022 roku!

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pytanie do redakcji i do możliwości poruszenia tematu chociaż częściowej odbudowy podzamcza. Każdy wie, samego zamku nie da się odbudować, bo na jego miejscu są budynki i nie wiadomo jak wyglądał. Ale za to po obu stronach obecnego budynku Muzeum stały baszty, a do końca wojny istniał zadaszony budynek od strony południowej - tam gdzie jest teraz taka pseudo-scena. Czy planowana jest rekonstrukcja tych obiektów? Dodało by to naszemu podzamczu, jedynej części, która przetrwała, nieco "pazura". Podzamcze to tak na prawdę jedyna część zamku, gdzie możliwa jest rekonstrukcja. Warto dodać, że w Malborku, od strony wschodniej odbudowano zniszczone baszty, więc czemu nie u nas?
 • Ciepłownia gazowa przy dzisiejszych cenach to nieporozumienie. Nawet przeciętnie zarabiającego mieszkańca nie będzie stać na opłacenie ogrzewania i cieplej wody. Wykończycie mieszkańców tym pomysłem. I tak wielu nie daje rady za te śmieszenia pensje 3000 zł brutto.
 • Juz teraz we wsi Elblag mamy o połowę (!)drozsze cieplo niz w metropolii Wroclaw, a oni chca jeszcze elektrownie na gaz budowac? A z kolei takie baseniki jak na zdjeciu to sa dobre dla Pasleka, a w Chinach stoja przy kazdym nowym osiedlu, mogliby sie te komuszki z KWWW bardzie postarac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  11
  Upadły Harley(2022-01-01)
 • Otwarcie polskiego Kanału Sueskiego będzie bez wątpienia największym wydarzeniem nie tylko 22 roku ale i 21 wieku. Zostaną stworzone możliwości dla powstania wielkiego portu który jak przed wiekami stanie się wielką konkurencją dla Gdańska. Nasz region to także ogromne potencjalne możliwości turystyczne a mierzeja może stać się kurortem na miarę Saint-Tropez czy Chorwacji. Wspaniałe rządy Prawa i Sprawiedliwośći pod kierownictwem Pana premiera Jarosława Kaczyńskiego pokazują, że dla ludzi mądrych i z wizją nie ma rzeczy niemożliwych.
 • @TeofilSkorupa - Przeczytałem i nie wierzę. Wypowiedz się jeszcze raz tylko na trzeźwo.
 • Ja bym wolał zrobienia ścieżek pieszo-rowerowych na Próchnik, Rubno i do Pogrodzia /remont basenu/ remont i elektryfikację Kolei Nadzalewowej oraz przywrócenie pociągów/ remont fontanny przy skwerze Sawicza/ budowę linii tramwajowej na Alei Odrodzenia i żeby dla Elbląga zostały zakupione nowoczesne tramwaje/ Przywrócenie zlikwidowanych połączeń PKS/ Żeby w końcu coś powstało w Centrum Zielone Tarasy tam gdzie kiedyś było Multikino np. (z 6 sal kinowych mogłyby powstać sklepy, których brakuje w Ogrodach np. C&A, Cubus, Pull &Bear, Zara, Decathlon, Bershka, no i tam gdzie kiedyś był sprzedawany Pop Corn to tam mogłaby być restauracja KFC ponieważ Centrum Zielone Tarasy nie ma ani jednej restauracji)
 • Czemu władze Elbląga nie robią nic, aby podział pieniędzy między Elblągiem, a Olsztynem był sprawiedliwy?
 • A co z magicznym parkiem światła, który ma powstać w ramach Budżetu Obywatelskiego
 • Nowy PRZEWAŁ na basenach nam szykują. co już deweloperzy wyciągają ręce po atrakcyjne grunty.
 • @Do_pomorskiego - Po co ?
 • Ten basenik to parodia. Lepiej na miejscu starego basenu zrobić zbiornik retencyjny zasilany woda z rzeki Kumieli, zrobić plaże, jakiś pomost postawić ze 2 budy z żarciem i piwkiem i też będzie elegancko. Kąpielisko miejskie i zbiornik retencyjny 2 w 1.A nie wymyślać zbiornik przy bazantarni i jeszcze obwodnicę przy jedynej w sumie atrakcji turystycznej w mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  6
  Janusz Nosacz(2022-01-01)
 • W 2022 organizujmy referendum w trybie natychmiastowym!!!!!dość degradacji naszego miasta!!!!!
Reklama