UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co się kryje w puszce?

Jak twierdzą inspektorzy PIH, jakość konserw mięsnych i drobiowych znajdujących się w dyskontach nie jest zadowalająca. Według nich, występują znaczne rozbieżności w porównaniu z obowiązującymi normami.

Państwowa Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę jakości i prawidłowości oznakowania mięsa i przetworów mięsnych oraz drobiu i przetworów drobiowych w dużych elbląskich sklepach.
     Kontrolę przeprowadzono w trzech sklepach: dwóch na terenie Elbląga i jednym w Pasłęku. Badaniom poddano 10 partii mięsa i przetworów mięsnych oraz 8 partii konserw. Zakwestionowano 4 partie konserw. Przebadano także 8 partii konserw drobiowych, z czego aż 6 nie odpowiadało wymaganiom PIH. Konserwy miały niższą zawartość białka, a tym samym za dużą zawartość skrobi. W jednej konserwie z pasztetem drobiowym z pieczarkami nie było czuć smaku pieczarek. Inspektorzy wyczuli natomiast smak zjełczałego tłuszczu. Nie zakwestionowano żadnej partii mięsa i przetworów mięsnych oraz drobiu i przetworów drobiowych nie paczkowanych. W zakresie zgodności masy netto z deklarowaną na etykiecie opakowania, kontrolerzy stwierdzili, że w przypadku konserwy mięsnej "Przysmak grudziądzki" masa rzeczywista od deklarowanej była niższa prawie o 5,7 g. Inspektorzy PIH sprawdzili również prawidłowość oznakowania mięsa, wędlin i konserw. Na 6 partiach konserw brakowało określeń "najlepiej spożyć przed końcem..." Kierownicy dyskontów wycofali natychmiast zakwestionowane partie ze sprzedaży. W kontrolowanych sklepach nie stwierdzono towarów przeterminowanych.
     Producenci zakwestionowanych partii towarów tłumaczą, że przyczyną ich niewłaściwej jakości jest niedopełnienie obowiązków przez pracowników nadzorujących proces produkcyjny.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama