UWAGA!

Co słychać na budowie w Światowidzie

 
Elbląg, Antoni Czyżyk prowadzi nas do najniższej kondygnacji Światowida
Antoni Czyżyk prowadzi nas do najniższej kondygnacji Światowida (fot. Anna Dembińska)

Do końca października powinna być gotowa zmodernizowana sala sportowa w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Po rozbudowie będą tu się mogły odbywać wydarzenia sportowe i kulturalne nawet dla 800 widzów. Co nowego słychać na budowie? Zobacz zdjęcia.

Środa, godz. 11. W Centrum Spotkań Europejskich Światowid już po cotygodniowym spotkaniu kierownictwa budowy. Dyrektor placówki Antoni Czyżyk oprowadza nas po poszczególnych częściach inwestycji, pokazując co i gdzie się zmieni. Zaczynamy od sali sportowej, w której powstała już m.in. dodatkowa trybuna dla widzów.

- Dzięki rozbudowie sali sportowej będziemy mogli tu organizować wydarzenia sportowe i kulturalne nawet na 600-800 osób. Do końca października powinna być gotowa. Będziemy m.in. mieli nowe energooszczędne oświetlenie ledowe, klimatyzację, dodatkowe nagłośnienie, powstanie też kawiarnia, a sala będzie spełniać najwyższe standardy przeciwpożarowe – zapowiada Antoni Czyżyk. - Dzięki zamontowaniu specjalnych ścianek będziemy mogli dzielić przestrzeń obiektu w zależności od potrzeb. A na dachu sali sportowej zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które będą produkować 28 kilowatów energii na nasze potrzeby. Powstanie też instalacja do odzysku ciepła, które będzie wykorzystywane do podgrzania wody w obiekcie.

Do sali sportowej będzie można wejść od strony ul. Teatralnej jak i dolnego holu w Światowidzie, który wkrótce zmieni się nie do poznania. - Dolny hol w wyniku wyburzenia części obecnej infrastruktury zostanie powiększony i będzie pełnił funkcję recepcyjno-kawiarnianą zarówno dla części kinowej jak i sali sportowej– wyjaśnia dyrektor CSE Światowid.

Zmieni się też samo wejście do placówki. Kasa biletowa z recepcją oraz specjalna platforma, która umożliwi zjazd w dół osobom niepełnosprawnym na wózku powstanie w miejscu, gdzie dzisiaj mieszczą się biura kina Światowid i marketingu. A pracownicy przejdą do pomieszczenia, gdzie dzisiaj mieści się magazyn. By mieli odpowiednie warunki pracy, w zewnętrznej elewacji budynku od strony pl. Jagiellończyka pojawią się okna.

Dzięki rozbudowie CSE Światowid zyskał już blisko 1900 metrów kwadratowych powierzchni, które zajmie m.in. trzecia sala kinowa oraz liczne nowe pracownie, pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe.

- Trzecia sala kinowa będzie miała 70 miejsc i będzie wyposażona w najnowsze technologie kinowe. Przewidzieliśmy cztery miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Obok będzie też winda osobowo-towarowa. Będzie z niej mogło skorzystać jednocześnie 12 osób, tą drogą też będziemy transportować sprzęt między piętrami – mówi Antoni Czyżyk. - Pracownie będą z kolei wyposażone w mobilne ścianki, by można było je przedzielać w zależności od potrzeb.

Najbardziej nowoczesną pracownią będzie ta, którą zaplanowano w pomieszczeniach po kawiarni Muza. Tutaj swoje miejsce znajdą prezentacje multimedialne, trójwymiarowe i tak zwana rozszerzona rzeczywistość.

Przypomnijmy, że rozbudowa będzie kosztować 23,7 mln złotych. Koniec prac przewidziano na 30 września 2020 roku. CSE Światowid, mimo remontu, funkcjonuje bez znaczących utrudnień, choć wyzwań związanych z rozbudową nie brakuje.

- Musieliśmy na przykład dokonać dodatkowych inwestycji związanych z instalacjami odprowadzającymi wodę. Przy budynku powstał dodatkowy podziemny zbiornik, który musi przetrzymać przez godzinę spad wody po deszczach. Naprawiamy to, co w latach 70. i 80. zrobiła ówczesna władza, podłączając do naszego budynku sąsiednie obiekty, przez co istniało ryzyko podtopień – dodaje Antoni Czyżyk.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama