UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co słychać w elbląskiej oświacie

 
Elbląg, W piątek uczniowie rozpoczną wakacje
W piątek uczniowie rozpoczną wakacje (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Żaden nauczyciel nie został zwolniony, w przedszkolach są jeszcze wolne miejsca, a miasto pozyskało właśnie 9 milionów złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego – tak w skrócie można określić sytuację w elbląskiej edukacji w obliczu zbliżającej się reformy oświaty. Czy to znaczy, że Elbląg pod tym względem jest „szczęśliwą wyspą”?

Prezydent Witold Wróblewski chwalił się dzisiaj przed dziennikarzami na konferencji prasowej, jakie są skutki ostatnich decyzji samorządu w sprawie elbląskiej oświaty. - Mam bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców. Działania, które podjęliśmy w sprawie reformy oświaty powodują, że nauczyciele, uczniowie i ich rodzice mogą spać spokojnie, panujemy nad sytuacją – mówił Witold Wróblewski. - Żaden z nauczycieli nie został zwolniony. Nasze starania poszły w tym kierunku, by zapewnić pensum dla każdego nauczyciela, dopiero wtedy braliśmy pod uwagę kwestię ewentualnych nadgodzin. To wymagało wiele pracy, bo w przyszłym roku szkolnym w Elblągu będzie o 600 uczniów mniej.
       Dodał, że w Elblągu nie ma takiej sytuacji jak w kraju, że nauczyciele stracili część etatu. - Są przypadki, że nauczyciele, by mieć pensum, będą pracować w dwóch szkołach, ale najwyżej w dwóch, nie więcej – stwierdziła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu. 
      
       Potrzebny żłobek
      
W przedszkolach na nowy rok szkolny 2017/2018 są jeszcze wolne miejsca. Prezydent zapowiedział dodatkowy nabór w sierpniu. Gorzej je ze żłobkami, gdzie chętnych jest więcej niż 350 miejsc oferowanych przez placówki. - Chcemy otworzyć żłobek w budynku po Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej, tam też przeniesione zostanie przedszkole z ul. Mielczarskiego. Trwa przygotowywanie dokumentacji w sprawie tej inwestycji – mówił Witold Wróblewski.
      
       Miliony na szkolnictwo zawodowe
      
Już wiadomo, że miasto pozyskało 9 milionów złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego. W piątek prezydent Elbląga podpisze w Olsztynie umowę z marszałkiem województwa na dofinansowanie dwóch projektów: stworzenie nowych pracowni do nauki zawodów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (w sumie 7,4 mln dofinansowania) i sfinansowanie kursów oraz szkoleń (1,5 mln dofinansowania).  

  Elbląg, Z dziennikarzami spotkali się Witold Wróblewski, Piotr Żuchowski i Małgorzata Sowicka
Z dziennikarzami spotkali się Witold Wróblewski, Piotr Żuchowski i Małgorzata Sowicka (fot. AD)


       - Bezrobocie szybko spada, brakuje rąk do pracy. Konieczna jest nauka zawodów pod potrzeby przedsiębiorców – mówił Piotr Żuchowski, doradca prezydenta ds. oświaty. Przykładem na tym polu świeci Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, który jako jedyna szkoła w województwie warmińsko-mazurskim otrzymała tytuł „Lidera Edukacji Zawodowej” przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. To właśnie w tej szkole mają się odbyć w piątek miejskie uroczystości zakończenia roku szkolnego.
       Był to – jak uważają miejscy urzędnicy – dobry rok szkolny dla elbląskich szkół. Wskazują na to rankingi warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty, w którym pod uwagę brane są sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Klasyfikację szkół podstawowych w województwie wygrała SP 21 przed SP 12, na czwartym miejscu była SP 19, a na 10 – SP 11. W klasyfikacji gimnazjum w dziesiątce najlepszych znalazły się dwie elbląskie szkoły: Gimnazjum nr 3 (na trzecim miejscu), i Gimnazjum nr 4 (na ósmym).
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Kiedy doczekają się dzieci we wszystkich szkołach w Elblągu normalnych sal gimnastycznych. Nawet sal z plandeki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Rodzce(2017-06-22)
 • Chyba się Ci państwo mijają z prawdą, słyszałem że niektórzy nauczyciele będą pracować w 3 szkołach. A więc 3-krotnie więcej pracy, czyli 3w1.Kiedy się dowiemy o rezultatach pracy p. doradcy z Iławy / bo nie" pracuje "za friko /? I jak ten pan godzi dyrektorowanie w Olsztynie z doradzaniem? Czy pani dyrektor Edukacji i Sportu nie daje rady, czy chodzi o coś innego?
 • A kiedy znajdzie się praca dla młodych nauczyciel. Smutne to jest ale starsze pokolenie nauczycieli blokuje etaty a w dodatku ich wiedza dydaktyczna jest że średniowiecza....
 • Poczekajcie do września - zobaczycie co będzie słychać po tej deformie - ponad 8 koła w całej Polsce na zieloną trawkę - ponad 20 koła obcięte etaty - wiwat wspaniała zmiana - hahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  exBelfer(2017-06-22)
 • ZNP wie lepiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  12
  komuszek(2017-06-22)
 • Do "wista" - faktycznie nigdy do tej pory Elbląski Prezydent nie potrzebował doradcy d/s oświaty. Trochę wygląda to na brak zaufania do Pani Małgosi Sawickiej, która jak do tej pory wykazywała się dużą kompetencją oraz sprawnością w zarządzaniu elbląskimi szkołami.
 • Słyszałam, że w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu zwolniono 3 nauczycieli. O ile mi wiadomo jest to placówka oświatowa, więc informacje podane przez Pana Prezydenta mijają się z prawdą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  nauczyciel(2017-06-22)
 • I nie tylko tam. Cytuję wypowiedź z maja: "Jedynym zagrożeniem na dzisiaj dotyczy tylko trzech nauczycieli – etacie pedagoga, polonisty i nauczyciela świetlicy". Ja nie jestem pedagogiem, polonistką, ani świetliczanką, a straciłam pracę, to już jest nas (bez MDKu) czterech!!!
 • Chyba dużą NIEKOMPETENCJĄ! Tak źle zarządzanej oświaty to chyba jeszcze w tym mieście nie było. Dobrze, że chociaż doradca jest
 • Moim zdaniem skromnym, to ci państwo bladego pojęcia nie mają o tym co jest w elbląskiej oświacie. I trochę szkoda, bo tracą nasze dzieci. Ale my rodzice mamy wybór.
 • pisząca/piszący chyba sam w to nie wierzy
 • Bzdura- ja nie mam pracy od kilku lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  belfer(2017-06-22)
Reklama