UWAGA!

Co to jest automatyka przemysłowa? Jakie ma zalety?

 Co to jest automatyka przemysłowa? Jakie ma zalety?

Współczesny przemysł dąży przede wszystkim do optymalizacji produkcji. Celem tego jest produkowanie jak najwięcej i jak najtaniej, a przy tym zachowanie jakości tych wyrobów. W tym celu właśnie inwestuje się w automatykę przemysłową.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Jest to dziedzina inżynierii, która obejmuje projektowanie i produkowanie urządzeń i systemów mających za zadanie automatyzację pracy w fabrykach. Automatyka przemysłowa obejmuje bowiem zarówno programy komputerowe, jak i urządzenia oraz niekiedy całe taśmy. Obecnie to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin inżynierii produkcji. Do elementów automatyki przemysłowej zaliczają sie między innymi serwonapędy, silniki krokowe, falowniki, złącza obrotowe, enkodery i różnego typu czujniki.

Główne zalety automatyki to fakt, iż pozwala produkować bardzo dużą ilość identycznych elementów w krótkim czasie. Maszyna, w przeciwieństwie do człowieka, za każdym razem wykona dokładnie taki sam element, jaki został jej zaprogramowany. Ta powtarzalność poprawia wyniki finansowe firm zwiększając ich zyski. Większa wydajność i mniejsze ryzyko błędów zmniejszają bowiem ilość marnowanego materiału i korekt zabierających czas i pieniądze.

Główne walory automatyki

Dziedzina pozwalająca automatyzować procesy produkcyjne ma także inne zalety. Np. zwiększa bezpieczeństwo ludzi pracujących w zakładzie. Wykonuje za nich najtrudniejsze prace wymagający przebywania w wysokich lub niskich temperaturach, w toksycznym środowisku itd. W automatyce przemysłowej rola człowieka sprowadzona jest przeważnie do funkcji nadzorowania urządzeń. Maszyna nie męczy się w taki sposób jak człowiek, dzięki czemu ogólnie poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy jest wyższy.

Ponadto automatyka przemysłowa pozwala zredukować zatrudnienie, co dla każdej fabryki z pewnością jest korzystne finansowe. Niekiedy jedna maszyna bazująca na automatyzacji jest w stanie zastąpić kilku operatorów. Produkowanie elementów jest wydajniejsze, szybsze i tańsze.

Wady takiego rozwiązania

Jak wszystkie technologie, także automatyka przemysłowa posiada pewne wady. Np. dla właścicieli przedsiębiorstw zastąpienia człowieka maszyną jest zaletą, ale dla samych pracowników już nie. Wiele zawodów może w krótkim czasie przestać istnieć zmuszając ludzi do bezrobocie lub przebranżowienia się, często w zaawansowanym już wieku.

Kolejną wadą jest fakt, iż maszyny tego typu wciąż programują ludzie, którzy są istotami omylnymi. Jeśli proces produkcyjny zostanie błędnie zaplanowany, straty dla przedsiębiorstwa mogą być naprawdę duże. Czasami cała seria gotowych wyrobów nadaje się do wyrzucenia, ponieważ ktoś na którymś etapie popełnił błąd.

Zalety i wady automatyki przemysłowej: podsumowanie

Podsumowują to, o czym pisaliśmy powyżej, trzeba podkreślić, że automatyka przemysłowa poprawia konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Możliwość seryjnego produkowania doskonałej jakości produktów w krótkim czasie niewątpliwie wpływa na pomnożenie ich zysków. Stosowanie systemów automatyki jest dziś standardem w większości zakładów na Zachodnie i staje się standardem także w naszym kraju. Wiele branż nie funkcjonowałoby tak sprawnie, gdyby nie automatyka (np. przemysł farmaceutyczny, spożywczy, chemiczny). Korzystamy z tego wszyscy, więc automatyka zdecydowanie daje nam więcej niż zabiera.

 

 

---- artykuł sponsorowany ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie