UWAGA!

Co Ty możesz zrobić dla przyrody? (Opowieści z lasu, odc. 236)

 Elbląg, Co Ty możesz zrobić dla przyrody? (Opowieści z lasu, odc. 236)
Fot. Jan Piotrowski

Wczoraj (19 września) obchodziliśmy międzynarodowy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, święto, które ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Europy na potrzebę ochrony najcenniejszych składników środowiska naturalnego. Odnosi się ono do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.

- Jako mieszkańcy Elbląga mamy szczęście, ale także ciąży na nas odpowiedzialność, gdyż zamieszkujemy na obszarach różnorodnych przyrodniczo, często o dość wysokiej wartości – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Na terenie nadleśnictwa znajdują się liczne formy ochrony przyrody, których celem jest ochrona i zachowanie najcenniejszych siedlisk przyrodniczych czy konkretnych gatunków. Pod opieką lokalnych leśników znajduje się 9 rezerwatów przyrody, 23 strefy ochronne wokół gniazd ptasich, ponadto 4 obszary chronionego krajobrazu, 2 obszary objęte Konwencją Ramsarską, 6 użytków ekologicznych, 6 obszarów Natura 2000, dwa Parki Krajobrazowe oraz liczne pomniki przyrody: 205 drzew, 31 grup drzew, 1 aleja, 7 pojedynczych i 10 grup głazów – wymienia. - Ponadto w lasach nadleśnictwa utrzymujemy także powierzchnie referencyjne, na których nie prowadzimy żadnych czynności gospodarczych, z prac leśnych wyłączone są także liczne drobne wymokliska, torfowiska czy bagna, jako miejsca stanowiące zarzewie bioróżnorodności przyrodniczej – opowiada Jan Piotrowski.

Ponad 10 proc. powierzchni lasów Nadleśnictwa Elbląg objęte jest różnymi formami ochrony. W tych miejscach chronione są najczęściej siedliska przyrodnicze, które dzięki zachowaniu dobrego stanu przygody stają się domem dla licznych gatunków zwierząt i roślin, często rzadkich lub ginących. Co więcej, na gruntach, które nie są objęte ochroną prawną, prace leśników podporządkowane są dążeniu do przywracania stanu siedlisk przyrodniczych do jak najbardziej zbliżonego do naturalnego w ramach zasad zrównoważonej gospodarki leśnej obowiązujących w Polsce. Rokrocznie zwiększany jest udział lasów liściastych (poprzez przebudowę monokulturowych, iglastych drzewostanów sadzonych wiele lat temu), oraz zastosowanie wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe odnowień naturalnych (czyli takie dostosowanie terminów prac leśnych, aby w maksymalny możliwy sposób wykorzystywać lata, w których drzewa silnie wysiewają nasiona).

Co my możemy zrobić dla przyrody? Przede wszystkim nie śmiecić. Wśród śmieci wyrzucanych do lasu (Lasy Państwowe co roku, likwidując nielegalne wysypiska śmieci w lesie i zbierając codziennie śmieci, pozyskują ponad 100 000 m3 śmieci, wydając 20 mln zł), cześć z nich powoduje śmierć owadów, płazów, gadów i ssaków.

- Szczególnie butelki czy puszki bywają bardzo niebezpieczne. Znajdujące się w nich, psujące się napoje, często słodkie, stanowią atrakcyjny wabik dla zwierząt – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Po wejściu do takiej butelki, wiele stworzeń nie jest już w stanie się z niej wydostać. Pamiętajmy, by wychodząc do lasu, nie zaśmiecać go. Wszystko, co przynieśliśmy, zabierzmy ze sobą do domu i tam to wyrzucajmy. Na spacer po lesie można tez zabrać ze sobą worek i pozbierać choć część śmieci pozostawionych przez nieodpowiedzialne osoby – zachęca leśnik.

 

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Piotrowski to pan w głównej mierze odpowiada za zniszczenie Bażantarni. Do spółki z prezydentem. I ma pan czelność wypowiadać się o jakiejś ochronie przyrody ????? Hipokryzja większa od Mount Ewerestu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  maratończyk(2020-09-20)
 • co zrobic dla ochrony przyrody? odwołać obecne władze miasta i matychmiast zakończyć pseudoregulację Srebrnego Potoku, wygonic z Bażantarni ciężki sprzęt do zrywki, . .. pptem drogi panie można zacząc zbierać papierki i puszki
 • @po kolei - pseudoregulację ? idz do doktora niech ci mozg wyreguluje, jezdzisz samochodem ? autobusem, a czemu nie koniem ? plywasz lodzia a czemu nie na waleta jak ryby znalazl sie zielony ekolog, o co ci biega czlowieku, rzeka z czasem zmienia swoje koryto, brzegi wyplukuje woda, ludzie moga sobie spokojnie chodzic brzegiem bez obaw ze im sie ziemia spod nog osunie ale nie sekta zielonych uznala ze ich rzeka jest swięta, pijesz wode to nie gotuj bo zabijesz bakterie
 • To pytanie należy zadać P O w Warszawie. oni rzadza w Warszawie oni są odpowiedzialni za to że zniszczone jest życie w Wiśle i morzu. Ekolodzy gdzie wy TEGO nie widzicie. PARODIA.
 • baranku ta rzeczka płynie tu tysiące lat i sobie radzi, aż w koncu znalazl się jeden z drugim co postanowili udoskonalić koryto, poprawić naturę, kamulami w żelaznych siatach obłożyć koryto żeby żyło się lepiej, co tu komentować? jesteście biedni ludzie, normalnie biedna mentalna bije od was, jest takie przysłowie "g. .. .dziadu nie zegarek"można je przerobić i zamiast zegarka wstawić Bażantarnia
 • nie piszcie głupot co możesz zrobić dla przyrody widzę co codziennie robi się dla przyrody wodociagi płukaja rury codziennie Kumielą z rana płynie sama rdza i chemikalia zatruwając pstrągi i życie biologiczne a wy tu piszecie jakies dyrdymałki tak jak z Wisłą cała Warszawa załatwia się obecnie do Wisły a pismaki piszą woda nie odbiega od normy robicie ludziom świństwo zobaczcie kumiele rankiem oni wiedza co robią dlatego robia to wcześnie rano później stężenie zmiejsza się bo wszyscy widzą i to jest ekologia brawo o tym piszcie nie wciskajcie ciemnoty
 • aha normalne jak napisałem prawdę to się nie ukazało cenzurka działa brawo
 • spróbowałem raz jeszcze też niclipa prawdy pisać nie wolno no bo jakby
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Kaczor(2020-09-20)
 • oto nasz portal i po raz 3 nie weszło dziękuję bardzo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Kaczor(2020-09-20)
 • @Rhk - no i co z tego ze sobie plynie a co ma latac? jakiej rzeki sie nie reguluje, jest potrzeba to sie to robi. kazda plynie nie od dzisiaj, o co ci chodzi ? jakis merytoryczny argument daj za tym ze to cos zlego wzmocnic brzeg, rownie dobrze moglby tam lezec glaz 1000 lat ktory by ta woda sobie plukala, maszsbol d ze jest jakis progres, przekop tez ci przeszkadza ?
 • Zobaczcie jak codziennie wygląda Kumiela wodociągi płuczą rury wszelkimi środkami także i chemią zatruwając ryby i życie biologiczne piszcie o tym codziennie rzeczką z rana płynie sama rdza ruda ciecz wodopodobna to jest ekologia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kaczor(2020-09-20)
 • A czy Pan leśnik też zbiera smieci zachęcając spacerujących żeby na spacer szedł z workiem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kaczor(2020-09-20)
Reklama