UWAGA!

Co zmieni się w miejskiej komunikacji

 
Elbląg, Co zmieni się w miejskiej komunikacji
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

9 listopada zostanie oficjalnie otwarta nowa trakcja tramwajowa w ciągu ulicy 12 Lutego i Grota Roweckiego. Dzień później wejdzie w życie nowy rozkład jazdy linii nr 4, 5 i 9. Co się zmieni?

- Dzięki uruchomieniu nowego 900-metrowego odcinka trakcji tramwajowej o 4 minuty skróci się czas przejazdu z południowych do północnych dzielnic miasta. To też spowoduje, że komunikacja tramwajowa stanie się bardziej konkurencyjna od autobusowej. Naszym celem jest to, by tramwaje były podstawowym środkiem komunikacji, a autobusy uzupełniającym – tłumaczy Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Oficjalne otwarcie nowej trasy zaplanowano na 9 listopada, kiedy to dla mieszkańców mają być przygotowane różne atrakcje. Dzień później wejdą w życie nowy rozkład jazdy linii nr 4, 5 i 9. - Zmiany, które wprowadzamy, były konsultowane z mieszkańcami. Przygotowaliśmy kilka wariantów, na które można było głosować przez naszą stronę, zgłaszać też swoje uwagi. W sondzie wzięło udział ponad 1600 osób, zwyciężył nieznacznie wariant pierwszy i to on zostanie wprowadzony w życie. Nowym torowiskiem będą jeździły tramwaje linii nr 4 i 5 – mówi Zbigniew Orzech, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
       Dodatkowo ZKM zmieni trasę autobusu linii nr 9. Od 10 listopada „dziewiątka” będzie z ulicy płk. Dąbka skręcała w Teatralną, następnie jechała Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Grunwaldzką i na dworzec. - Będzie obsługiwać węzeł przesiadkowy na placu Słowiańskim, by wypełnić lukę, która powstanie przy zmianie trasy tramwajów linii nr 4 i 5 – dodaje Zbigniew Orzech.
       Na inne gruntowne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej elblążanie będą musieli poczekać. - W przyszłym roku chcemy przeprowadzić badania ankietowe, których analiza pozwoli nam przygotować się do kolejnych zmian. Nie możemy ich robić pochopnie, także dlatego że jesteśmy związani umowami z przewoźnikami, które obowiązują do 2020 roku – dodaje Zbigniew Orzech.
       Przypomnijmy, że budowa nowego odcinka trakcji tramwajowej kosztowała 10 mln złotych. 7,5 mln złotych miasto pozyskało na ten cel ze środków unijnych.
      
       Zobacz schemat nowych tras

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Reasumując, część mieszkańców Zawady zostanie w znaczącej części pozbawiona możliwości dojazdu np. na ul. Hetmańską, mam tu na myśli przystanek Odrodzenia Osiedle. Coraz mniej tych autobusów z tego przystanku. Tramwaje wcale nie załatwiają potrzeb komunikacyjnych tej części Zawady, ze smutkiem stwierdzam. ..
 • zamiast budować torowisko za grube miliony trzeba było ułożyć sieć trakcyjną i zakupić trolejbusy
 • @Krzychu - Chodziło mi o przystanek: Odrodzenia przedszkole, przepraszam :)
 • Przeciez wygral nieznacznie wariant nr 3: 46%, a nr 1 mial 45.3% - dalczego piszecie nieprawde? Wiarant nr 3 to przekierowanie tylko linii nr 4 i ten wariant mial wejsc- dlaczego robicie po swojemu, po co bylo to cale glosowanie? Przeceiz teraz plac slowianski, rycerska, pocztowa, stoczniowa, zostana odciete od szybkiej linii i trzeba bedzie sie tluc przez obroncow pokoju. Dlaczego robicie cos wbrew ludziom? Przeciez teraz ludzie odwroca sie od tramawaju, a wiec bedzie odwrotnie od tego o czym piszecie, paranoja.
 • redaktor @realista1 - ZKM wyjaśnił nam, że na ich stronie w wynikach jest błąd, który zostanie naprawiony. Wygrał wariant I.
 • @redaktor - Jak to błąd? Dlaczego nie skorygowany i ciagle widnieje jak wół, ze wygral wariant nr 3? Chyba cos tu jest nie takt i pachnie mi nieswiezo.
 • Jak mam najszybciej dojechać na dworzec z Zawady po zmianie trasy linii 9.Mam pociąg do Gdańska o 05.31,a dotąd 9 wyjeżdża z mojego przystanku o 04.58.Mogę po zmianie trasy nie zdążyć na pociag, a tak w ogóle to jak mieszkańcy Zawady mają szybko dojechać w tym kierunku. Pomysł z nową trasą 9 to kretynizm do kwadratu, a nawet sześcianu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  Miłośnik9(2017-10-24)
 • Bardzo dobrze, że wygrał wariant nr 1. Dlaczego miałaby tylko funkcjonowac linia nr4? Gdzie tu sprawiedzliwość dla nr5? Ludzie z saperów potrzebują nowej, szybszej drogi na zawade. Wariant nr1 jest najlepszy!!°
 • Przepraszam ale mam awarię i dalej można jechać czymś innym na skasowanych biletach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Pasazer 56(2017-10-24)
 • @Dżem - A ile zaoszczedzisz na tym? Minute?
 • Na szczescie mieszkancy zawady, czyli zakala tego miasta nikogo nie obchodza
 • UM i ZKM postawil na szybki dojazd do dworca z ominieciem serca tego miasta, placu slowianskeigo i starowki. Czyli mamy sobie wszyscy stad szybko wyjechac, ewakuacja - prosto na dworzec i heja? Taka jest strategia naszej wladziuchny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  6
  glosrozsadku(2017-10-24)
Reklama