UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ćwiczyli na wszelki wypadek

 
Elbląg, Ćwiczyli na wszelki wypadek
(fot. nadesłana)

Na obszarze powiatu braniewskiego realizowane były wspólne ćwiczenia żołnierzy 43blp oraz straży pożarnej na wypadek powstania zdarzeń będących skutkami następstw pogodowych anomalii.

Głównym celem ćwiczeń „Pogodowy kryzys 2019" było sprawdzenie planów operacyjno-ratowniczych oraz procedur postępowania na wypadek powstania w krótkim odstępie czasu zagrożeń dla życia i mienia oraz zdarzeń masowych wymagających użycia dynamicznych działań na poziomie interwencyjnym.
       W pierwszej części zadania strażacy z Komendy Powiatowej zapoznali żołnierzy ze sprzętem, znajdującym się na wyposażeniu PSP oraz wykonali pokaz gaszenia substancji ropopochodnych z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego i obsługi sieci hydrantowej. Założeniem ćwiczenia było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zachowanie się na wypadek powstania pożaru oraz udzielenie pierwszej pomocy.
       Epizod drugi przebiegał pod hasłem „Lokalne podtopienia – niebezpieczna cofka". Celem ćwiczenia była ocena sytuacji, wypracowanie zamiaru taktycznego oraz odpowiednie zabezpieczenie domów, gospodarstw i linii brzegowej z wykorzystaniem worków z piaskiem oraz rękawów napełnianych wodą.
       Ostatnią i zarazem najbardziej dynamiczną częścią realizowanego zadania był epizod trzeci: „Leśny kryzys – pozostawieni sami sobie". W jego przebieg zaangażowano m.in. żołnierzy braniewskiego batalionu, w którego szeregach są przeszkoleni pilarze i ratownicy medyczni, którzy gdy tego będzie wymagała sytuacja kryzysowa mogą ruszyć do działań. Scenariusz tego wątku zakładał poszukiwanie osoby zaginionej wraz z torowaniem drogi i usuwaniem powalonych drzew oraz udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.
       Przedstawiciele obydwu formacji podkreślali, że jest to szkolenie zapoznawcze, którego celem było doskonalenie metod współdziałania, poznanie sprzętu, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą być przydatne w czasie klęsk żywiołowych.
       - Jesteśmy na siebie skazani, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu - podkreślali ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp i bryg. Zbigniew Januszko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. - Na wypadek klęsk żywiołowych, to właśnie nasze formacje będą ze sobą współpracowały i niosły pomoc lokalnej społeczności.

  Elbląg, Ćwiczyli na wszelki wypadek
(fot. nadesłana)

- Biorąc udział w dzisiejszych wspólnych ćwiczeniach z PSP w Braniewie przygotowujemy się do realizacji jednego z naszych zadań jakim jest w czasie pokoju realizacja przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Siły i środki jakie posiadamy i jakimi będziemy w dalszej kolejności dysponować predysponują nas do realizacji tych zadań. — powiedział Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty - ppłk Jarosław Kowalski podkreślając, że motto WOT to „Zawsze gotowi, zawsze blisko".
       Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43blp w Braniewie wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkudziesięciu strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
      

Specjalista ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Widac że kogoś już zabolało że specjalista jest szeregowy i już się nie podpisuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  (2019-08-23)
 • Czy potrzebna jest taka tragedia, żebyście mieli taki pomysł na szkolenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  Rysiek(2019-08-23)
 • To nie jest formacja do sypania wałów przeciwpowodziowych czy ratowania dobytku z powodzi/pożaru czy inne katastrofy oni zostali powołani przez szalonego Antoniego żeby w razie niepokojów wziąć broń i stanąć przeciwko polakom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Takiemamzdanie(2019-08-23)
 • Przeczesali lasy w poszukiwaniu Piotra Staraka, zastanawiam się na czyją prośbę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Ę(2019-08-23)
 • Motto WOT Zawsze gotowi, zawsze blisko kojarzy mi się z mottem podpasek - Zawsze sucho, zawsze czysto, zawsze pewnie - jak podpaski Always.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2019-08-26)
Reklama