UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na młodych, czyli wybory w szkołach

 
Elbląg, (zdjęcie pochodzi z fan page'a Młodzieżowej Rady Miasta na Facebooku)
(zdjęcie pochodzi z fan page'a Młodzieżowej Rady Miasta na Facebooku)

Są młodzi, mają mnóstwo pomysłów i wizji na lepszą przyszłość. Dla wielu z nich będzie to być może początek kariery politycznej. Dla innych fajna przygoda. Dziś w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta trzeciej kadencji.

- Głosowanie na radnych Młodzieżowej Rady Miasta jest dla uczniów nie tylko możliwością wyboru osób, które będą prezentowały ich głos w mieście, lecz również możliwością zetknięcia się z całą machiną wyborczą. Najpierw kampania, do której mają prawo kandydaci na radnych, a w końcu same wybory, które pozwolą oswoić się z tego typu aktywnością obywatelską i zachęcą do kontynuowania tej postawy w życiu dorosłym – mówi Michał Majewski, przewodniczący kończącej się właśnie drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta.
       Wybory odbyły się dziś w większości elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej, bo dziesięciu kandydatów, wystawił Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Niewiele mniej – dziewięciu - Zespół Szkół Gospodarczych. W pozostałych szkołach na radnych startowało trzech, czterech kandydatów. Z każdej szkoły mandat radnego otrzymają dwie osoby, które uzyskają największą liczbę głosów. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 wystawił w tegorocznych wyborach trzech kandydatów. Jak zapewnia Michał Majewski, który reprezentuje tę właśnie szkołę, cieszą się one większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. - Zwłaszcza wśród klas pierwszych i drugich – mówi. - Liczę na to, że nowa kadencja będzie mogła poszczycić się większą ilością działań.
      
       Młodzi nie próżnowali
       Przewodniczący MRM wyznaje także, że ubiegłą kadencję można uznać za bardzo owocną. - Oprócz tego, że braliśmy udział w sesjach elbląskiej Rady Miejskiej, przeprowadzaliśmy w ramach projektu „Europe of all citizens” lekcje samorządności i lekcje europejskie w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach – mówi Michał Majewski. - Poza tym przeprowadziliśmy kampanię promującą udział w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, braliśmy udział w akcji „Szlachetna Paczka” i byliśmy koordynatorami tego wydarzenia, zorganizowaliśmy koncert charytatywny „Hip hop dzieciom”, w czasie którego zbieraliśmy zabawki i artykuły szkolne na potrzeby elbląskiego Domu Dziecka,. Zbieraliśmy pieniądze dla osób poszkodowanych w zamieszkach na Ukrainie oraz wraz panem Markiem Nowosadem braliśmy udział w warsztatach, które zaowocowały przedstawieniem wniosków i propozycji uchwał do rozpatrzenia przez Radę Miasta.
      
       Dlaczego polityka?
       Okazuje się, że elbląscy uczniowie już w tak młodym wieku mają spore ambicje polityczne. Wiele planów na przyszłość ma Michał Grzesiuk z drugiej klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, którego do działań polityczno-społecznych zainspirował nauczyciel historii.
       - Zamierzam zaistnieć w polityce, jeżeli mi nie pójdzie w szkole – wyznaje Michał Grzesiuk, kandydat do MRM. - Wzorem jest dla mnie mój nauczyciel historii, pan Piotr Imiołczyk, który organizuje w szkole i poza nią wiele happeningów i historycznych wydarzeń. A co chciałbym zmienić w polityce, gdybym mógł? Wyrzuciłbym z niej wszystkich złodziei.
       Michał kandyduje również w wyborach na przewodniczącego szkolnego samorządu uczniowskiego. Gdy uda mu się uzyskać mandat radnego Młodzieżowej Rady Miasta, ma zamiar, jak twierdzi, zbadać potrzeby swojego szkolnego środowiska i godnie reprezentować rówieśników na forum miasta.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "zamierzam zaistnieć w polityce, jeżeli mi nie pójdzie w szkole" :))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2014-10-21)
 • Bardzo ciekawa akcja. Młodzież zachęcam do lektury loobystycznej gazety internetowej www.decydent.pl gdzie prezentowane są ciekawe punkty widzenia polityków i autorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2014-10-21)
 • Na młodych jedyna szansa to wyjazd, nie wierzcie w obietnice, jezeli nie ma cie znajomości czeka was w Elblagu nędza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2014-10-21)
 • Próbujcie bo to tylko pozory. Prawda jest taka, że ten kraj i to miasto jest w łapach 50+ apartczyków. Młodość w polityce nie istnieje z racji elektoratu zombie. Niezwykle karnego. Więc 6 milionów wytresowanych starców co 4 lata zadecyduje o waszej przyszłości. Za wszystkie 38 milionów. Tego już dziś się nauczcie i czekajcie aż wypełnią się cmentarze ostatnią magdalenkową zmianą. Wtedy będzie wasz czas. Dopiero wtedy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  NauczycielHistoriiLO(2014-10-21)
Reklama