UWAGA!

Czas na quiz: co Ty wiesz o Tolkmicku?

 
Elbląg, Czas na quiz: co Ty wiesz o Tolkmicku?
Fot. bobek, Fotka Miesiąca, Październik 2012

To urokliwe miasteczko, położone ok. 30 km od Elbląga, uzyskało przywilej lokacyjny pod koniec XIII w. Znajduje się tam największy polski port nad Zalewem Wiślanym, który został zmodernizowany kilka lat temu, plaża, kilka zabytków. W ciągu ostatnich lat Tolkmicko wzbogaciło się również o kilka nowych obiektów. Przekonajcie się, jak dobrze znacie tę miejscowość.

Jak nazywa się staropruskie grodzisko w pobliżu Tolkmicka? Z czego słynęła ta miejscowość? Jaki szlak przez nią przebiega? Co jest pozostałością dawnych murów obronnych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukajcie w naszej najnowszej zabawie. Mamy nadzieję, że nie sprawi Wam zbyt dużo trudności. 
      
       Aktualny quiz znajdziecie tutaj. 
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bób Tolkmicko.
 • Bida bida
 • Zabrakło mi pytania o nazwę, jaką wymyślili dla Tolkmicka osadnicy z Kresów - czyli Świteź. Potem tej nazwy zaciekle broniły lokalne struktury władzy, ale na szczęście zdrowe podejście do historii wygrało nad emocjonalnym sentymentalizmem (w wielu innych przypadkach jednak było inaczej). To pierwsza ciekawostka na temat Tolkmicka, jaka ciśnie mi się na myśl.
 • Józek poszedł na wózek
 • Tolkmicko ma swój urok. Lubię tam jeździć rowerkiem na krótki spacer po miasteczku. Czuję się tam, jak w bajce, oderwany od rzeczywistości :)
 • Informacja internauty o krypcie Prus nie do końca jest prawdziwa. Po przejęciu tych ziem przez Polskę na szczeblu centralnym zapadła decyzja, aby mniejsze miejscowości i wsie nazywać historycznie polskimi eliminując tym samym niemieckie brzmienie dotychczasowego nazewnictwa. Stąd pojawiły się nazwy jak Spychów czy właśnie Świteź. Nie byla to inwencja osiedlajacych się tam mieszkańców, chociaż ówczesne władze sugerowały, że to działanie jest ich inicjatywą. Dopiero w latach 1949-51 odstępowano od tych decyzji przywracając polskie brzmienie nazewnictwa. Między innymi wprowadzono Tolkmicko, które Polacy nagminnie nazywali Tolkemicko oraz Frombork zamiast Framburg.
 • @GSNiO - to, co piszesz jest kompletną bzdurą. Ustalaniem nazw miejscowych na "Ziemiach Odzyskanych" zajmowała się tzw. Komisja Ustalania Nazw Miejscowych (w skrócie: KUNM) już od 1946 roku. Jej zarządzenia ukazywały się w Monitorach Polskich już od maja 1946 roku do lat 50.(stopniowo przechodzono od miejscowości największych do najmniejszych, ostatecznie do rzek, jezior, gór itp. ). Przed rozporządzeniami Komisji panował nazewniczy chaos (nie było tam ŻADNEJ centralnej dyrektywy, centralne były dopiero nazwy ostateczne, ustalone przez Komisję) - nazwy ustalały lokalne władze, administracja kolejowa, drogowa itp. - często różne organa używały innych nazw dla tej samej miejscowości. I nie były to bynajmniej nazwy historyczne (a przynajmniej nie zawsze) - przytaczane przez ciebie "Świteź" czy "Spychów" to twory typowo sztuczne, wytworzone po wojnie. A nazwy typu Tolkmicko, Frombork, Malbork funkcjonowały w polskiej literaturze przed wojną - radzę zajrzeć choćby do dzieła "Nazwy miejscowe polskie Prus Zachodnich, Wschodnich i Pomorza" W. Kętrzyńskiego (1879 rok). Nie zawsze to, co ustalała Komisja było zgodne z uzusem historycznych (wiele nazw zmieniono, choćby Pieniężno zamiast Melzaka), ale w przypadku Tolkmicka akurat historyczną nazwą jest Tolkmicko - nie sztuczna "Świteź" - sentymentalny twór kresowiaków, nawiązujący do ich rodzinnych stron (Mickiewicza kolega nie czytał?).
 • @GSNiO - Masz rację w tym względzie, że eliminowano nazwy niemieckie - to była myśl przewodnia Komisji Ustalania Nazw Miejscowych, o której wspominałem. Ale ta zasada na ogół nie dotyczyła ona nazw pochodzenia staropruskiego (a właśnie taką jest Tolkmicko/Tolkemit) - te zachowywano (chociaż nie zawsze konsekwentnie), podobne jak nazwy autentycznie, przedwojennie polskie. Rzeczona Komisja od początku postulowała dla Tolkmicka nazwę obecną (nazwa ta wymieniana jest ta w rozporządzeniu z Monitora Polskiego z 12 listopada 1946 roku). Nazwa "Świteź" pojawiła się zaraz po wojnie z inicjatywy środowisk lokalnych (nie centralnych) i była broniona WBREW centralnym ustaleniom. Władza centralna nigdy nie zatwierdziła nazwy Świteź - od 1946 r. postulowała tylko i wyłącznie nazwę Tolkmicko (inne warianty typu "Tolemko", "Tolkiemicko" funkcjonowały również lokalnie, nie centralnie). Nie było tu żadnej zmiany zdania ze strony władz państwowych. Administracja lokalna co prawda próbowała przepchnąć nazwę Świteź, ale bezskutecznie.
 • Fajne zloty motocyklowe! A do baru na plaży o ile pogoda dopisze to zawsze na moto przyjadę na żarcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Tjefalen siewodnia (2018-12-02)
 • @dr_ - A bida dalej.
 • Tolkmicko lecimy?
 • Bardzo podobała mi się interpretacja nazwy Tolkomicko, bo była pozbawiona tego "tolkm" obcego dla naszego języka. Ale w końcu, jeżeli ludzie tam żyjący są uprzejmi i gościnni i mają w pogardzie jakieś nazewnicze przeróbki, to uszanujmy to. Uszanujmy ich. W końcu to lepsze niż pesymistyczna wersja Elbłąd zamiast Elbląg.
Reklama