UWAGA!

Czas na quiz. Co wiesz o elbląskich formach przestrzennych?

 Elbląg, Czas na quiz. Co wiesz o elbląskich formach przestrzennych?
fot. arch.Zachęta

Formy przestrzenne do tego stopnia wpisały się w krajobraz Elbląga, że część mieszkańców miasta nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero na niespiesznym spacerze lub w towarzystwie turystów zaczynamy się zastanawiać, co autor miał na myśli lub kim był. Dzisiaj możecie sprawdzić swoją wiedzę o elbląskich formach przestrzennych. 

Stały się trwałym elementem krajobrazu, są świadkiem zachodzących w Elblągu przemian i efektem sojuszu robotników oraz artystów. Elbląskie formy przestrzenne do dziś wzbudzają wiele emocji, trudno jednak zaprzeczyć temu, że rozsławiły one miasto w świecie sztuki i nie tylko.

W naszym dzisiejszym quizie możecie sprawdzić swoją wiedzę o formach przestrzennych. Pochwalcie się również uzyskanym wynikiem na Facebooku. 

Przejdź do rozwiązania quizu.

oprac.daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Forma przestrzenna tzw. „Batman” autorstwa elblążanina Zbigniewa Książkiewicza (1929-1996)powstała podczas III Biennale Form Przestrzennych, które odbywało się w 1969 roku (jedno z wielu źródeł – Rocznik Elbląski, tom VI 1973 rok), nie jak zaznaczona prawidłowa odpowiedź w pytaniu nr 12 że w 1967 roku. Początkowo „Batman” został ustawiony na pl. K. Jagiellończyka, a następnie w latach 80-tych przeniesiony na obecne miejsce.
 • Dzień dobry. Dziękujemy za informacje, posiłkowaliśmy się się informację ze str galerii El: "Forma została ustawiona w 1967 roku na Placu Jagiellończyka i w momencie poszerzania i regulacji ulicy Królewieckiej przeniesiona w latach 80.na swoje obecne miejsce. Rzeźba przeznaczona jest do odbioru w perspektywie frontalnej".
 • Wiem tyle ze wygladaja na takie male artystyczne paszkwile, to chyba tworczosc wg spawacza z nocnej zmiany w zamechu; p
 • @AdolfHeiter - Spójrz w lustro, sam wyglądasz jak paszkwil
 • Galernicy, poprawcie błąd na swojej stronie galeria-el.elblag.eu . To nie wypada!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  le-karz(2021-05-08)
 • Te formy są przereklamowane i nie ma się czym zachwycać.
 • @B - one odstraszaja lduzi dlatego tutaj jest jak jest, ale tym fanatykom co je promuja to nie dociera dalej tkwia w epoce żelaza
 • Twój wynik to 12/12 Gratulujemy! Świetnie Ci poszło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  07zgłossię(2021-05-08)
 • Elbląźanie nadal nie mają pojęcia czym były ówczesne Biennale, a szczególnie trzy pierwsze edycje. Te najbardziej krytyczne komentarze muszą być autorstwa młodego pokolenia nie posiadającego wiedzy nie tylko o tamtym wydarzeniu artystycznym, ale też o czasie, w którym ono miało miejsce. To było wtedy wielkie wydarzenie wzbudzające zainteresowanie poza granicami Polski. Uznano je za ewenement w historii kultury, a charakter i styl imprezy uznano za niezwykły postęp współczesnej sztuki, wyprzedzający epokę. Świat artystyczny do dziś uwzględnia nasze Biennale jako epokowe działanie. W zagranicznych publikacjach to właśnie ono jest zawsze dobitnie akcentowane jako ewenement i dzieło ponadczasowe. Szkoda, że w Polsce nie traktuje się elbląskich Biennale równie wysoko. I tak ginie w narodzie pamięć o naprawdę ważnych wydarzeniach i ludziach je tworzących, zastępując lukę innymi nie zawsze godnymi tych pomijanych bądź poniźanych.
 • @Biennnnaalll - tak tak, 50 lat temu kilka odpadow ze zlomu ktos pospawal zrobil rewolucje i skonczylo sie zapascią rozwoju rzeby na pokolenia, juz nie ma granic gowno tez moze byc sztuka aby tylko bylo to gowno artysty
 • 4/12 M
Reklama