UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na quiz: jak to będzie po niemiecku?

 
Elbląg, Czas na quiz: jak to będzie po niemiecku?

Kiedyś były tylko pamiątką po przedwojennych mieszkańcach tych ziem. Teraz widać wyraźnie, że budzą sentyment, zachęcają do własnych poszukiwań i są przyczynkiem do odkrywania historii. Jak dobrze znacie niemieckie nazwy związane z Elblągiem i regionem?

W maju 1946 r. z Ziem Odzyskanych zniknęły niemieckie nazwy, a do obiegu wprowadzono ich polskie odpowiedniki. To właśnie wtedy Elbing stał się Elblągiem, Allenstein zamienił się w Olsztyn, a dawne Preussisch Holland w Pasłęk. Z czasem nowe brzmienie zyskały wszystkie wsie, miasteczka, wody, obiekty i inne na terenie dawnych Prus Wschodnich.
      
       Jak dobrze znacie dawne, niemieckie nazwy? Sprawdźcie to w naszym quizie.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • TU JEST POLSKA NIE NIEMCY !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  18
  OSZOLOMY Z PORTEL !!!(2018-05-12)
 • Kogo to OBCHODZI !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  13
  ZENADA !!!(2018-05-12)
 • Warto wiedzieć, a nie ignorować. Bez historii nie znaczymy nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  eqels(2018-05-12)
 • No i co z tego że Polska? Niektórzy ciekawią się historią miasta.
 • To, że ja nie Elblążanka w kolejnych kwizach mam 15/15 dowodzi tego, że miasto jest ciekawe i warto je zwiedzać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Anna.B(2018-05-12)
 • jak było a jak jest znajdziecie w albumie Elbląg wczoraj, Elbląg dziś i w książce Elbląg i okolice na starej pocztówce, O pomnikach wojennych Powiatu Elbląskiego, legendy i opowieści Elbląga i okolic - jest z czego czerpać wiedzę.
 • TY OSZOLOMY Z PORTEL. .. mówisz tu polska a nie Niemcy. Nie lubisz Niemców?? A sprawdź gdzie 80 procent towarów wysyłanych jest nawet wszystkie fabryki mebli dla Niemców produkują, bez Niemców nie miałbyś pracy ani zbytu!!!A ciekawe że większość niemców nie lubi a Niemieckimi autami jeździcie czemu?/ skoro nie lubicie wiec jeździjcie innymi np Koreanskimi!!!!!A za co budowane autostrady sa?/ za polskie pieniadze?/ a czemu do tej pory jak w ini nie byslimy nikt nie budował ?/
 • Ci to tak nie lubią Niemców a Niemieckimi autami jeżdżą i pracują w fabrykach dla Niemców produkujących towary ha ha ha. Oni przynajmniej od średniowiecza zdobywali inne kraje, jak tez Hiszpania, Portugalia czy Holandia. Do tej pory korzystają z tego ze inni pracują na nich a MY polac co mam i co szlachta robiła?? kradła piła i nic dlatego dla nich pracujemy bo mają głowę na karku a nie chlanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  elblazanka45(2018-05-12)
 • Jeśli ktoś interesuje się historią Elbląga, a szczególnie okresem II WŚ to gorąco polecam książkę Tomasza Stężały "Elbing 1945" Odnalezione Wspomnie i Pierwyj Grod.
 • Gdyby po wojnie to Niemcy dostali się w całości pod skrzydła Stalina, a Polska pod skrzydła zachodu to dzisiaj Niemcy by przyjeżdżali zbierać u nas truskawki i podcierać tyłki starym Polakom. Więc nie podniecajmy się dobrobytem Niemców bo to brutalna dla nas historia sprawiła że nasze kraje są jakie są.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  StefanK(2018-05-12)
 • @s - gniot!!!
 • Twoj szczyt mozliwosci 15 letnie 1.9 tdi i robota w stolarni "niemieckiej "
Reklama