UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na quiz. Pamiętacie nazwy ulic z czasów PRL?

 
Elbląg, Sprawdź czy z dawnym planem Elbląga w ręku trafiłbyś do celu
Sprawdź czy z dawnym planem Elbląga w ręku trafiłbyś do celu (fot. Anna Dembińska)

22 Lipca, Dzierżyńskiego, Świerczewskiego, Armii Czerwonej. Pamiętacie te nazwy ulic? Zanim poprzedni ustrój runął (wtedy jeszcze nikt nie zakładał, że w ogóle kiedyś to nastąpi) takie nazwy nadawane były na cześć "bohaterów" czy wielkich wydarzeń. Po roku 1989 część z nich zniknęła, kolejne zostały wymazane z kart historii całkiem niedawno. Sprawdź czy z dawnym planem Elbląga w ręku trafiłbyś do celu.

Główne i mniejsze ulice naszego miasta nosiły kiedyś nazwy związane z bohaterami rewolucji, działaczami komunistycznymi, z wydarzeniami, które umacniały władzę ludową. Patronował więc generał "Walter", który kulom zwykł się nie kłaniać, "Krwawy Feliks" czy Julian Marchlewski. Na swoją ulice zasłużyła także Małgorzata Fornalska, związana z Bolesławem Bierutem, z którym miała córkę Aleksandrę czy kpt. Giennadij Diaczenko, dowódca legendarnego rajdu przez miasto i "wyzwoliciel" Elbląga.
       Sprawdźmy swoją wiedzę z tamtych czasów. Dla starszych czytelników będzie to powrót do przeszłości, dla młodszych lekcja historii.
      
       Czas na quiz
      
       P.S. Plan miasta udostępniony dzięki życzliwości PTTK Oddział w Elblągu
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama