UWAGA!

Czego się boją?

 Elbląg, Czego się boją?
fot. AD

Przedstawicielki związków zawodowych Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego nie są przeciwne przekształceniu go w spółkę prawa handlowego. Nie są też przeciwne pojawieniu się w szpitalu prywatnego inwestora. Jednak protestują. Domagają się, by władze miasta udowodniły, że cała ta koncepcja przekształcenia ich szpitala to coś więcej niż deklaracje, że rzeczywiście istnieje jakiś plan.

Jednym z gorących punktów dzisiejszej (24 kwietnia) sesji Rady Miejskiej jest uchwała w sprawie przyjęcia wskaźnika zadłużenia Szpitala Miejskiego przy ul. Żeromskiego, która jest ważnym krokiem w kierunku przekształcenia go w spółkę prawa handlowego. Na sesji z pewnością pojawią się przedstawicielki związków zawodowych działających w Szpitalu, by apelować. No właśnie, o co?
      
       „Pracownicy Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski apelują o wykreślenie z porządku obrad Sesji Rady Miejskiej 24 kwietnia Uchwały w sprawie ustalenia wskaźnika zadłużenia naszej placówki” – napisali związkowcy do Prezydenta i Radnych.
       Dlaczego? – „Na chwilę obecną model docelowy naszego szpitala nie jest znany – czytamy dalej w piśmie. – Informacje przekazywane przez Urząd Miasta w tej sprawie [...] są niejednoznaczne. Przypuszczamy zatem, że takiego modelu nie ma, a co gorsza, nie będzie lub jest on tworzony pod presją czasu na potrzebę chwili, którą jest szybka prywatyzacja bez względu na konsekwencje (docelowo ogłoszenie upadłości Szpitala). [...] Przegłosowanie Uchwały w sprawie ustalenia wskaźnika zadłużenia szpitala automatycznie da „zielone światło” procedurze rejestracji spółki, a drogi powrotnej już nie ma.”
       I najważniejsze, co wielokrotnie podkreślały panie ze związków podczas wczorajszego spotkania z mediami: – „Nie jesteśmy przeciwni spółce, lecz chcemy znać jej kształt ostateczny. Dlaczego przed podjęciem w/w Uchwały, która otworzy drogę spółce, nie pomyślano o Uchwale mówiącej o konkretnym (wartość w pln) oddłużeniu naszej placówki przed jej przekształceniem? Taka Uchwała rozwiałaby nasze wątpliwości co do zamiarów Władz Miasta wobec naszego Szpitala. [...] Dajcie nam możliwość poznania realnej przyszłości naszego Szpitala, a nie tylko wizji w ogóle nie przekładających się na działania. Spowodujcie, by obietnice słowne Władz Miasta stały się faktycznymi zapisami w dokumentach. [...] Pośpiech nie jest dobrym doradcą, więc czemu stał się wiodącym czynnikiem w sprawie przekształcenia Szpitala, przysłaniając logiczne i liczne kontrargumenty?”
      
       Szpital Matki i Dziecka?
      
Niewiara pracowników Szpitala wynika z faktu, że nie podjęto dotąd żadnych konkretnych działań w kierunku przekształcenia go w Szpital Matki i Dziecka. O tym władze mówią, ale poza słowami, zdaniem pracowników, nic się nie dzieje.
       „ [...] Nasz szpital w pierwotnym założeniu miał być Szpitalem Matki i Dziecka – napisali związkowcy do mediów. – Po to było przenoszenie oddziałów z naszego szpitala do Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego [były Szpital Wojskowy – red.], my natomiast mieliśmy otrzymać oddział dziecięcy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Odbyć się to miało po przygotowaniu pomieszczeń w naszym szpitalu, na które to remonty w budżecie miasta zabezpieczono środki. Obecnie nic w kierunku przejęcia oddziału dziecięcego się nie dzieje. Jedynym efektem tych zmian jest pozbawienie naszego szpitala 1,8 mln zł kontraktu z NFZ, co spowodowało pogorszenie się wyniku finansowego naszego szpitala w pierwszych miesiącach roku 2012. Wobec tego Załoga nie wierzy w dobre intencje organu założycielskiego – wszystko wskazuje na to, że spółka zostanie powołana tylko po to, aby ogłosić jej upadłość.
       [...]
       Dlaczego nie możemy przejąć już dzisiaj kontraktu oddziału dziecięcego z Wojewódzkiego Szpitala i na takich samych zasadach jak obecnie dzierżawione są pomieszczenia w naszej jednostce na rzecz rehabilitacji z byłym szpitalem wojskowym – dzierżawić pomieszczeń oddziału dziecięcego!”
      
       – Jeżeli Miasto składa obietnice, to niech ich dotrzymuje. Jeżeli proponuje się nam jakieś rozwiązanie, a nie jest to poparte żadnymi faktami, trudno w nie uwierzyć. Z tym się nie zgadzamy – mówi Iwona Kwilman ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Pan Prezydent przeznaczył pewną kwotę w budżecie na remonty, mieliśmy dostosować pomieszczenia do przyjęcia oddziału dziecięcego ze Szpitala Wojewódzkiego... Do dzisiaj nie wpłynęła do nas ani jedna złotówka, żeby choć zrobić projekt tej inwestycji. Obiecuje się pracownikom, ale także mieszkańcom Elbląga, że przy Żeromskiego powstanie nowoczesne centrum kliniczne, które będzie leczyło dzieci. Ono jest bardzo potrzebne w Elblągu, ani w Szpitalu Wojewódzkim, ani w naszym, dzieci nie mają takiej kompleksowej opieki, na jaką zasługują, jaką mają pacjenci dorośli. Ten pomysł jest bardzo dobry, ale to wciąż są tylko słowa.
       – My nie jesteśmy przeciwni, jako załoga, przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego – podkreślają Elżbieta Goryńska z Zakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia i Krystyna Maciejewska z „Solidarności”. – Chodzi nam o to, żeby to było robione normalnie. Nam się wydaje, że wszystko się dzieje za szybko. Nie jest nigdzie zapisane, że to będzie szpital. Nie ma nic, co by przekonało pracowników, że ten szpital nie zostanie zamknięty.
      
Piotr Derlukiewicz

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i dziwić się że żaden inwestor do Elbląga nie chce przyjść, żeby użerać się z wszystkimi naokoło, więcej szczekajmy to na pewno kasa popłynie do Elbląga szerokim strumieniem, ale zasiłków dla bezrobotnych
 • Szybko wypiepszyć panią pseudo Dyrektor ns co jeszcze czeka Urząd Miejski powinna wszystkie braki pokryć ze swojego majątku bo tak nie może być aby społeczeństwo płaciło za czyjąś głupotę. Ta pani czarami nie uratuje tego szpitala na co jeszcze czekacie.
 • Ciebie poniżej baranie wypieprzyć. .. .naucz się pisać gamoniu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rz nie sz(2012-04-24)
 • Wiecie, dla czego inwestorzy omijaja szerokim łukiem Elblag?Bo oprócz projektu inwestycji w naszym miescie, elblascy radni-zaradni żądaja od inwestorów. .. grubych kopert (czytaj:łapówek). I przez to poczttą LAG BO TAM URZĘDNICY BIORĄ ":)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tajemniczy dywan(2012-04-24)
 • jeżeli masz takie informacje to idź na policję lub do prokuratury, może wydaje ci się że jesteś w internecie bezkarny, znasz tych ludzi że tak na nich plujesz? sam coś zrobiłeś oprócz siedzenia z d. .ą za monitorem? cwaniaczek, jeżeli nie ma inwestorów to przez takich jak ty!
 • Oooo, florek znowu zaczął szczekać, tym razem jako tajemniczy dywan, buahahaha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziękuję za uwagę(2012-04-24)
 • Wystarczy się cofnąć w czasie i przeczytać art. z 18.09.2011 gdzie czytamy "Jak przyznaje wiceprezydent Lewandowski, rozważano wiele wariantów poprawy stanu elbląskich szpitali. Dyskutowano m. in. o połączeniu niektórych placówek, analizowano finansowe skutki wprowadzonych zmian" a skutki takie w 2010 eoku kontrakt Żeromskiego 27.500.000 zł, 2011 - 27.399.000 zł a po reorganizacji oddziałów w 2012 - 25.537.000 zł. Zachodzi pytanie jak analizowano finansowe skutki ? Jeżeli tak analizuje się wszystko - to chroń nas Panie ! A nawiasem kontrakty w Elblągu są najniższe w Polsce
 • a my jako matki jesteśmy przeciwne przenoszeniu oddziałów dziecięcych do placówki bez zaplecza diagnostycznego.
 • jestescie przeciwne przenoszeniu odziału, to dlaczego po pobycie w nowym szpitalu nie chcecie po raz kolejny leczyc w nim swoich pociech?
 • bo są wyleczone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do idzia(2012-04-24)
 • czytaj ze zrozumieniem!
 • prywatyzacja szpitali zgubiła już nie jeden szpital w polsce szczególnie na południu kraju. w takim stanie ogłasza się upadłosc spółki /szpitala/, złom nasciągany przez spółke idzie pod młotek/ ale to już był złom kupiony wsześniej a wykazany jako inwestycja. budynek kupuje podstawiona spółka za nedzne grosze i jest hote lnajlepszy pacjent to zdrowy człowiek jeszcze tylko by była możliwość wyprowiantowania. każda spółka musi przynośić zyski od chorych ludzii dzieci. to polska paranoja. zprywatyzowano rentgeny jakie inwestycje -wykonano-przebudowa pomieszczen i dzwi. , stare złomy silnie naswietlajace pozostały. fundacja owsiaka ma prawo zabrać podarowany sprzet lub niech go kupi slółka a pieniadze odda. brawo nasze miłe panie, nie dajcie się w kołować bo wyląduje połowa z was na bruku, nie wierzcie obiecankom prezydenta. szpital ma już ponad sto lat i zawsze służył ludziom i tak powinno pozostać. szachraje od prywatyzacjii już doprowadzili to miasto do kpl ruiny a szpital jest jednym z ostatnich do sprzedania.
Reklama