UWAGA!

Czy kampania bez obietnic przyniesie sukces?

 
Elbląg, Krzysztof Sidorkiewicz, Cezary Balbuza i Michał Glock
Krzysztof Sidorkiewicz, Cezary Balbuza i Michał Glock (fot. WS).

Nie mogę nie odnieść się do niemerytorycznej kampanii naszych konkurentów, która niestety bardzo często oparta jest na pustych obietnicach, hasłach zupełnie oderwanych od realiów ekonomicznych Elbląga – mówi Cezary Balbuza, podsumowując kampanię wyborczą i zachęcając do głosowania na niego i kandydatów Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.

– Nie dysponujemy centralnymi, partyjnymi środkami. Nie stać nas na ściąganie gwiazd polskiej sceny politycznej, ale przez to nasza kampania jest bardziej naturalna – twierdził na konferencji prasowej Cezary Balbuza, kandydat na prezydenta Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. – Koncentrujemy się na kontaktach bezpośrednich z wyborcami, nasi kandydaci na radnych to ludzie bardzo dobrze znani w swoich środowiskach zawodowych i organizacjach społecznych, w których działają.
       Balbuza, prowadząc swoją kampanię wyborczą, dostosowuje hasła do realiów finansowych Elbląga.
       – Nie mogę nie odnieść się do niemerytorycznej kampanii naszych konkurentów, która niestety bardzo często oparta jest na pustych obietnicach, hasłach zupełnie oderwanych od realiów ekonomicznych Elbląga – podkreśla kandydat EKO. – Wiemy, że Elbląg jest w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Hasła, że jak tylko dojdę do władzy, dam pracownikom jednostek samorządowych podwyżki, darmowa będzie komunikacja miejska czy już wprost konkretne kwoty obniżek w czynszach mieszkań komunalnych – to wszystko, delikatnie mówiąc, zalatuje populizmem, a w większości przypadków będzie zupełnie nierealne. Ja naprawdę bym chciał też te hasła spełnić, ale jestem realistą. Najpierw muszę zobaczyć, jeśli miasto będzie na to stać, wtedy można mówić o takich prezentach dla społeczeństwa.
       Cezary Balbuza zauważył, że chyba żaden z kandydatów nie wspomniał o bardzo licznej grupie elblążan – osobach starszych i dużej rzeszy osób niepełnosprawnych. – To są też pełnoprawni obywatele miasta Elbląga, należy im się uwaga – mówił. – W mojej koncepcji sprawowanie władzy na pewno bym chciał, żeby jeden z wiceprezydentów był człowiekiem mocno zorientowanych w sprawach tych środowisk. Ilość osób starszych w strukturze społecznej Elbląg wzrasta, a o ile dobrze się orientuję, w Elblągu nie ma szpitalnego oddziału geriatrycznego, a na pewno taki oddział trzeba by było otworzyć.
       Mówił też o elbląskiej oświacie. – Sytuacja demograficzna jest bardzo zła, a będzie jeszcze gorsza, ponieważ wskaźniki demograficzne, do których oficjalnie mamy dostęp, nie pokazują jeszcze negatywnego wpływu wyjazdów z miasta osób w wieku reprodukcyjnym, które nie wiadomo, czy i kiedy wrócą – przypominał. – Z tego względu sytuacja elbląskiej oświaty może być jeszcze trudniejsza. Tylko tworzenie nowych miejsc pracy może spowodować odwrócenie trendu ucieczki z Elbląga, to może uratować kilka elbląskich szkół przed likwidacją.
       Cezary Balbuza przedstawił też propozycję dla ościennych gmin. – Mam taki autorski pomysł, ale chciałbym być dobrze zrozumiany. Te negatywne czynniki demograficzne dotyczą też gmin okalających Elbląg, czyli tych gmin wiejskich. I tam w wielu przypadkach będzie problem, że zostanie kilkoro dzieci na całą szkołę, a wtedy koszt utrzymania szkoły i kadry będzie wielokrotnie wyższy niż dotacja, więc niektóre szkoły będą zamykane. Gdybym był prezydentem Elbląga, wyciągnąłbym pomocną dłoń z propozycją: wy jako gmina organizujecie dojazd w postaci autobusów szkolnych i dzieci z tych gmin wiejskich można dowozić do szkół elbląskich. Przez to zwiększy się liczbę dzieci w naszych szkołach, co by zapewniło utrzymanie tych szkół i etatów.
       Cezary Balbuza przekonywał też do siebie pracowników ochrony zdrowia i pacjentów: – Wiem, jaka jest sytuacja szpitala miejskiego. Wprowadziłbym program ratunkowy połączony z restrukturyzacją tego szpitala, żeby go ocalić. Jeżeli Elbląg ma pełnić funkcję ośrodka regionalnego, to niezwykle ważnym czynnikiem oddziałującym na siłę tego ośrodka byłaby dobrze rozwinięta i sprawna służba zdrowia.
       W konferencji uczestniczyło też kilku kandydatów Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego na radnych. Teresa Nowak mówiła m.in. o pomyśle stworzenia parku nad rzeką Elbląg, na wysokości Zawady, z plażą, urządzeniami rekreacyjnymi i punktami gastronomicznym. – Najważniejszym moim celem w skali całego miasta jest odbudowa Wyspy Spichrzów – podkreślała. – To piękny teren, zaniedbany od lat i tym właśnie tematem chciałabym się zająć. W Rubnie, gdzie mieszkam, przyczyniłam się do wykonania ulicy, do tego, że jest oświetlenie, jest odwodnienie, że jest odśnieżanie.
       – Podczas moich spotkań z elblążanami często padało pytanie: Czym się wyróżniacie. Zawsze podkreślam jedną rzecz – my chcemy rozwiązywać problem, nas nie interesuje to, czy to jest propozycja SLD, PiS-u czy PO, tylko rozwiązywać problem. Śledząc kampanię, widzę, że to przesłanie trafia też do osób z innych ugrupowań – takie sygnały padają, toteż ten fakt już cieszy. Pracowałem w zespole do spraw strategii Elbląg 2020 Plus, tę strategię trzeba skończyć. Chciałbym zainicjować również taki długofalowy program, nazwałem go roboczo „Jesteśmy z Elbląga”, który dotyczyłby budowania, właściwie wzmacniania tożsamości elblążan, dotyczyłby młodzieży, kultury, sportu, ale także działań o charakterze obywatelskim. A lokalnie? W okręgu, w którym jestem (mieszkam na osiedlu Za Politechniką) jest bardzo niebezpieczne miejsce – skrzyżowanie Rawska – Grottgera – Łęczycka. Gdyby można było w jakieś perspektywie, mówię to odpowiedzialnie, bo mam świadomość, że z finansami miasta nie jest dobrze, tam powinno być zbudowane rondo.
      

  Elbląg, Liderzy EKO
Liderzy EKO (fot. WS).


       O poparcie zaapelował Cezary Balbuza: – Chciałbym jeszcze raz zaapelować do wszystkich elblążan, zarówno tych, którzy jeszcze są niezdecydowani, jaki i tych, którzy rzadziej bywają na wyborach. Postawcie na kandydatów na radnych Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz na moją skromną osobę jako kandydata na prezydenta Elbląga. Macie Państwo realną, poważną alternatywę dla partii politycznych, które dotychczas dominowały wszystkie kampanie wyborcze. W niedzielę możecie wybierać na zasadzie oceny osobowości, programu czy w ogóle tych głównych haseł danej orientacji. Zapraszam 23 czerwca do urn wyborczych i zaufajcie Państwo, że głosy oddane na kandydatów EKO to będą dobrze oddane głosy.
      
      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem kampanii Cezarego Balbuzy. Od razu widać, że to człowiek wykształcony, elokwentny, na poziomie, który rozumie i zna problemy miasta. Nie obiecuje cudów, ma konkretne pomysły na rozwój miasta i szanuje wyborców! Dlatego wraz ze swoja rodziną i wieloma znajomymi głosuje na pana Cezarego Balbuzę na Prezydenta Elbląga oraz na radnych EKO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  8
  wyborcawieczorem(2013-06-21)
 • A gość po prawej to wygląda i siedzi jakby do baru przyszedł. WSTYD!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  8
  TataMarcina(2013-06-21)
 • Powtórze po poprzedniku, że jestem pod ogromnym wrażeniem kampanii Cezarego Balbuzy. Człowieka skromnego i mądrego. Nie obiecuje gruszek na wierzbie i wie w jakiej trudnej sytuacji jest nasze miasto. Nie wydaje majatku na ogrom ulotek i litry benzyny. Dlatego wraz ze swoja rodziną i znajomymi zagłosuje na pana Cezarego Balbuzę na Prezydenta Elbląga.
 • Ja też oddaję na Pana mój głos i agituję wśród rodziny i znajomych. Dziś powiedziałam znajomej, żeby głosowała na tego, którego najmniej reklam widzi. Sondaże nie są łaskawe dla Pana kandydatury, ale różnie z nimi bywa. Jest Pan też w moim okręgu /2/ kandydatem na radnego. Liczę na Pana! Powodzenia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  Dżast(2013-06-21)
 • Będę głosować na Cezarego Balbuzę! Wielu moich znajomych również deklaruje poparcie dla tego kandydata. Chcieliśmy zmian, więc trzeba być konsekwentnym. Taki prezydent to szansa dla Elbląga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  wierzęwzmiany(2013-06-21)
 • Kandydaci PO z okręgu 5.obiecują m. in. rewitalizację podwórek przyblokowych. W ubiegłym roku zgłosiłem swój pomysł na rewitalizację podwórka tzn przywiezienie ziemi i wyrównanie terenu, postawienie ławeczki i bramki. Nic szczególnego, żadnych placów zabaw, bo wiem, że srogiej zimy nie wytrzymałaby żadna konstrukcja drewniana (trzeba czymś palić w piecu). Projekt ten wyceniono na 400 tys zł! To byłoby najdroższe podwórko w Polsce. Widać, że kandydaci chcą naszego dobra za nasze pieniądze! Mogą obiecać wszystko, bo przecież i tak za to nie zapłacą z własnej kieszeni. Podstawą społeczeństwa jest własność prywatna! W ramach programu UM każda wspólnota może kupić albo wydzierżawić podwórko i je zagospodarować. Tylko wówczas sąsiedzi będą dbali o otoczenie, bo będzie to ich własność. Niech Elbląg będzie bogaty bogactwem elblążan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  JacekZbrzeźny(2013-06-21)
 • Kandydaci PO z okręgu 5.obiecują m. in. remont dróg w rejonie Zagonowa, Piaskowa, Dojazdowa, Czerniakowska. Mógłbym być złośliwy i zapytać dlaczego nie wymienili też ul. Fabrycznej? Przecież to nic Was nie kosztuje! Ja proponuję powołanie parku kulturowego na osiedlu Osiek. Niech sami mieszkańcy zdecydują co dla nich jest najkorzystniejsze! To MY mamy decydować o naszej przestrzeni, a nie radni (jeszcze kandydaci), bo to jest nasze osiedle! Partycypacja to słowo nieznane poprzedniej władzy i widzę, że znowu trzeba będzie tłumaczyć i wyjaśniać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  JacekZbrzeźny(2013-06-21)
 • WŁADZA, ABY NAM COŚ DAĆ, MUSI NAM NAJPIERW TO COŚ ODEBRAĆ. Wszystkie pomysły kandydatów możemy sprowadzić do wspólnego mianownika: jak (racjonalnie) wydać nasze pieniądze – wszystkie pieniądze. Ja mam inny pomysł: należy zostawić jak najwięcej naszych pieniędzy w naszych kieszeniach. Niech Elbląg będzie bogaty bogactwem elblążan, a nie odwrotnie! Potrzebujemy programu naprawczego. Musimy zapomnieć o fajerwerkach na Sylwestra, organizacje pozarządowe, choć tak potrzebne, nie mogą liczyć na milionowe dotacje. Naprawę należy zacząć od samego siebie - przyszli radni powinni zrezygnować ze swoich diet, a sesje przenieść na godziny popołudniowe. Więcej pieniędzy musi zostać w naszych kieszeniach. Moim zdaniem tych zmian nie można przeprowadzać w sposób rewolucyjny, a jedynie przy użyciu mechanizmów partycypacji (dla odwołanych radnych jest to niezrozumiałe słowo).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  JacekZbrzeźny(2013-06-21)
 • Siłą ruchów obywatelskich takich jak Elbląski Komitet Obywatelski, jest różnorodność przekonań ich członków. Poglądy polityczne nie są skupione wokół jednej ideologii (prawicowej czy lewicowej), a nawet nie wokół bezpiecznych przekonań centrowych. EKO to nie jest żaden szeroki wachlarz światopoglądowy a wolna siła obywatelska, w której sami członkowie reprezentują różne przekonania skoncentrowane wokół jednego celu: partycypacji dla wspólnego dobra. Istotą prawdziwej demokracji bezpośredniej jest wybór aktywnych, odpowiedzialnych i uczciwych elblążan a nie kolesi z nadania partyjnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  JacekZbrzeźny(2013-06-21)
 • My glosujemy za Cezarym Balbuzą! Jest nadzieja, że powstanie wiadukt na osiedle i do elblaga zawita normalność i równowaga, spokój i nadzieja na lepsze jutro. Głosujemy również na radnych z listy nr 10 !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  W.owka(2013-06-21)
 • Zagłosuje jedynie za demokracją bezpośrednią, gdy mieszkańcy Państwa będą decydowali o tym jak chcą żyć a nie grupa oszołomów i przestępców, obwarowana imunitetami, okradająca każdego obywatela na każdym kroku, żyjąca ponad stan na koszt społeczeństwa jak pasożyty od pokoleń. Polityka powinna być zakazana i partie polityczne jako organizacje przestępcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Anarch(2013-06-21)
 • CZas budować Państwa przyszłości w oparciu o zarzadzanie w trybie głosowania elektronicznego przez obywateli, na każdy temat, łącznie z rozparwami sądowymi. Żadnych imunitetów, żadnych polityków, żadnych sejmów skłających się z oszołomów i koryciarzy, którzy tylko chcą posadzić d. .. .na stołku i nachapać jak najwięcej. Rząd powinien mieć jedynie prawa wykonowacze, żadnych ustwodawczych. Wszelkie zmiany w Państwie tylko w trybie głosowania elektronicznego:Własny indentyfikator kodu komórki, jako dowód tożasamości, Nr. Pesel, temat 1543 - Tak lub Nie, cała sprawa. W każdym aspekcie Państwa i Prawa. Wtedy każdy obywatel będzie czuł że ma wpływ na działnie Państwa. Sedziewie też bez praw, jedynie wykonawcze do ogłoszenia wyroku z woli społeczeństwa a wyroki zw trybie głosowania uprawnionego społeczeństwa. Oskąrżyciel z urzędu i obrońca, możliwośc zatrudnienia obrońcy prywatnie. Obowiązek medialny prasa, radio, telwizja informowania społeczeństwa o problemach Państwa. Pełna informacja łącznie z naukową dyskusja za i przeciw jak w Sejmie ale na forum mediów, społeczeństwo zamiast sejmu. Ministerstwa, Rząd jedynie może mieć prawa wykonawcze. Czas na nowe systymy Państwa a nie krecić się w kółko wokół złodziejskiej, zakłamanej pseudodemokracji tak samo chorej jak 100 lat temu. Wkółko te same bajki i co roku nowi złodzieje wyciagają rekę po dobro publiczne by pasożytować dalej na społeczeństwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Ziemianin-PL(2013-06-21)
Reklama