UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy ofiary bezpieki pogrzebano na Agrykola?

 
Elbląg, Czy na Agrykola pochowano ofiary komunistycznego terroru z lat 40. i 50.?
Czy na Agrykola pochowano ofiary komunistycznego terroru z lat 40. i 50.? (fot. arch. portEl)

Czy na elbląskim cmentarzu przy ulicy Agrykola spoczywają ciała ofiar komunistycznego terroru z lat 40. i 50.? Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu informuje: - Wiele wskazuje na to, że tak. Są bowiem dokumenty poświadczające pochówek na tej nekropolii ciał ekshumowanych z podwórka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.

- Tematem zainteresowałem się po wykładzie Instytutu Pamięci Narodowej, który dotyczył miejsc kaźni w byłym województwie gdańskim. Przeglądając nasze archiwa z drugiej połowy lat 50. znalazłem dwa zapisy o ekshumacji ciał z podwórka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa mieszczącego się po wojnie przy ulicy Kopernika - mówi Andrzej Dratwa, kierownik Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. - Zapisy dotyczyły ekshumacji przeprowadzonych w dniach 12-17 lipca 1957 roku i 23-26 lipca 1957 roku. W trakcie obu ekshumacji wydobyto łącznie 33 skrzynie. Jak zapisano, zwłoki pochowano następnie na cmentarzu przy ulicy Agrykola. Sporządzający wpis pracownik nie zaznaczył jednak konkretnego miejsca pochówku – dodaje Andrzej Dratwa.
       Kierownik Administracji Cmentarzy stwierdza także, że w zapisach nie podano żadnych informacji dotyczących ekshumowanych osób. Według niego to zastanawiający wyjątek, gdyż inne wpisy dotyczące przeprowadzanych w drugiej połowie lat 50. ekshumacji zawierają takie dane.
       Choć nie można już teraz przesądzić, że znalezione w lipcu 1957 roku ciała to na pewno ofiary komunistycznego terroru, to miejsce znalezienia ciał oraz informacja, że ekshumacji dokonano na polecenie prokuratury są bardzo znamienne.
      
Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama