UWAGA!

Czy podwyżka cen biletów będzie mniejsza?

 Elbląg, Czy podwyżka cen biletów będzie mniejsza?
(fot. Anna Dembińska)

W czwartek radni mają głosować na sesji kwestię podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, co już zapowiadaliśmy na portElu. Tymczasem w poniedziałek wpłynęły wnioski od dwóch klubów radnych, by w tej uchwale dokonać jeszcze zmian. Jakich?

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej w swoim wniosku proponuje, by zmniejszyć skalę podwyżek, tak by 45-minutowy bilet normalny w strefie I kosztował 4 zł (a nie jak proponuje prezydent 4,20 zł), a bilet ulgowy – 2 zł (zamiast proponowanych 2,10 zł). Z kolei klub prezydencki (KWW Witolda Wróblewskiego) zaproponował, by wydłużyć czas obowiązywania ważności biletu z 45 do 60 minut. - Pozwoli to przejechać na jednym bilecie nawet z przesiadkami mieszkańcom najbardziej oddalonych części miasta, m.in. Stagniewa, Rubna, Dąbrowy, Bielan – argumentują radni prezydenckiego klubu.

- Oba wnioski otrzymałem w poniedziałek. Komisja może opiniować te wnioski wraz z uchwałą. Przekazałem je do pana prezydenta, bo to on może wprowadzić ewentualne poprawki do projektu uchwały – mówił podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji gospodarki miasta Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Radni komisji gospodarki zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały o podwyżkach cen biletów wraz ze złożonymi przez kluby wnioskami. „Za” były cztery osoby, jedna się wstrzymała od głosu. Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Miejskiej na czwartkowej sesji.

Podczas posiedzenia komisji gospodarki poznaliśmy finansowe dane dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej. W 2022 roku ma kosztować 34,5 mln złotych, z czego 23,8 mln złotych do dofinansowanie z budżetu miasta, resztę stanowią wpływy ZKM głównie ze sprzedaży biletów i strefy płatnego parkowania. Rosnące ceny energii i paliw powodują, że na 2023 rok koszty funkcjonowania miejskiej komunikacji mają według wyliczeń ZKM wzrosnąć do 47,8 mln zł, a dopłata miasta musiałaby wynieść aż 35 mln złotych.

- Rosnące ceny prądu powodują, że stawka za wozokilometr w Tramwajach Elbląskich wzrośnie z 17 zł to 26,56 zł. To oznacza 8 mln złotych więcej rocznie na funkcjonowanie tramwajów. Szukamy środków, gdzie możemy - zapewniał Artur Bartnik, dyrektor ZKM, obecny na posiedzeniu komisji.

Z tytułu podwyżek cen biletów (jeśli uchwała zostanie przegłosowana, to podstawowy bilet miałby kosztować 4,20 zł zamiast dotychczasowych 3,20 zł) do kasy ZKM ma wpłynąć o 2,7 mln złotych więcej.

Przypomnijmy, że w 2021 roku ZKM i władze miasta wprowadziły rewolucję w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, co do dzisiaj wielu Czytelników krytykuje w komentarzach na portElu. ZKM podkreśla, że wskutek wprowadzenia systemu przesiadkowego zmniejszył liczbę przejechanych tzw. wozokilometrów o 800 tys. przez autobusy i ok. 300 tys. przez tramwaje.

- Gdyby nie te zmiany, komunikacji miejska kosztowałaby w 2023 roku 59,7 mln zł, a nie 48 mln zł – można było przeczytać w prezentacji przygotowanej na posiedzenie komisji gospodarki miasta.

Wystąpiliśmy do dyrektora ZKM o statystyki dotyczące liczby pasażerów w autobusach i tramwajach od czasu wprowadzenia komunikacyjnej rewolucji w 2021 roku.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Radni niech sami zaczna płacici za bilety. Oszczednosci od siebie niech zaczna i niech zaczna płacic za parkingi i bilety. Prezydent może tez i powinine pozbyc sie jednego zastępcy a nie w czasie gdzie mówi ze brak pieniezy My musimy z czegos rezygnowac a Oni nie musza
 • Najpierw dużo za dużo, a potem ciutke mniej. Łaskawcy. Nie maja albo nie chcą mieć pojecie o tym w jakich warunkach, w ramach jakiego rozkładu linii oraz ich tras jeżdzimy. Tramwaje które ogłosili swego czasu głównym środkiem przewozowym miasta to nieliczne i brudne złomy. Kierowcy spółek autobusowych z przysłowiowej łapanki bo kto za grosze będzie jeżdził. Linie z kosmosu. Dla kogo ta komunikacja jest ?
 • Czemu ceny biletów mają być takie same jak w aplikacji jak nie doliczacie ceny wydruków, transportu itp 20 groszy taniej niż zakładano? to nadal 4 zł aby przejechać kilka przystanków z dodatkowymi utrudniającymi przesiadkami. W wielu miastach komunikacja jest darmowa aby zwalczyć z panującymi korkami. Kiedy zachęcicie nas w końcu aby częsciej korzystac z komunikacji zamiast z samochodu czy taksówki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  2
  pasazer(2022-09-19)
 • Co za sensacyjna informacja. Gdyby linii nie obcięli (nazywaja to systemem przesiadkowym) to koszty w tym roku by wzrosły. Bo to jest tak, że nie tylko pensje urzędnicze rosną. Ale przecież można zweryfikować potrzebę istnienia ZKM i może koszty jednak spadną.
 • Panie Prezydencie, jeśli zlikwidujecie wszystkie linie to zaoszczędzicie jeszcze więcej! Po co nam komunikacja miejska - mamy przecież pociągi do Gdańska i Olsztyna! A na tą jedną podróż bez powrotu na dworzec PKP to można się wykosztować na taksówkę. Zlikwidujcie tramwaje i autobusy, zwolnijcie wszystkich pracowników - zostawcie tylko prezesów i bierzcie procent od miejsc parkingowych na premie dla zarządu. Młodzi wyemigrują do miast wojewódzkich, emeryci na Dębicę i już nikt wam na tym prywatym folwarku nie będzie przeszkadzał i marudził.
 • jedno jest pewne wróblewski z zielińskim muszą opuścić UM. Ich działania są tylko WYŁĄCZNIE na szkodę mieszkańców... piszę to ja wieloletni pracownik um
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37
  5
  urzędniczka egąl(2022-09-19)
 • JAKI włodarz miasta taka komunikacja
 • @urzędniczka egąl - bliżej masz do gabinetu jednego i drugiego tam się wymądrzaj. a napinasz się z poziomu klawiatury.
 • tvp juz odjechała i elblazanie zostali z prawdziwym problemami zycia codziennego. POdwyzki czego sie tylko da, komunikacja miejska funkconuje byle jak. po zmianie rozkladu jazdu i tras ogromny haos komunikacyjny. POdwyzki cen biletow, niekorzystne rozklady jazdy ukladane przez ludzi ktorzy chyba z komunikacji miejskiej nie korzystaja, POdwyzki cen ciepła, mosty zwodzone w ruinie zamkniete barierkami, slupkami i tasmą. Basen przy spacerowej w ruinie, bezrobocie lub praca u prywaciarza chachmeciarza za miske ryzu. ot sprawy codzienne elblaga ktorych nie mozna juz zgonic na PIS
 • tylko BOLT
 • Proponuję podwyżkę na 5zł i zatrudnijcie więcej kanarów
 • @phihihi - Eee, słabo, bez żenady powiem, że 8 zł i rzeczywiście potrojenie ilości tych yenteligentow z pod hasła "bileciki do kontroli"
Reklama