UWAGA!

„Czy te kapsułki są niebezpieczne?”

 Elbląg, Kapsułki można było znaleźć między innymi na ul. Królewieckiej,
Kapsułki można było znaleźć między innymi na ul. Królewieckiej, fot. Czytelnik

- Czy te kapsułki są niebezpieczne? Można je było znaleźć między innymi na ulicy Królewieckiej – pyta nasz Czytelnik. Jak wyjaśnia nam Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, w ich składzie jest jedynie czysty chlorek sodu, używany zamiast soli do zimowego utrzymania dróg.

O wyjaśnienie sprawy, którą zgłosił nam Czytelnik, poprosiliśmy Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg.

- Pod koniec stycznia 2021 roku z uwagi na odebranie przez GDDKiA oraz mniejszych klientów całej polskiej produkcji soli. którzy mieli podpisane umowy na ośnieżanie dróg, powstał problem z pozyskaniem soli. Aby zabezpieczyć ją, trafiliśmy do sprzedawców, którzy oferowali sól ze swoich zasobów, w cenach znacznie wyższych, niż na początku sezonu (100-200 procent), jak się okazało również w postaci tabletek czystego chlorku sodu. Specyfikacja dostarczonego produktu nie budziła żadnych zastrzeżeń, a sprzedawca poinformował, że zaistniała sytuacja była efektem dostawy z ostatniej rezerwy, z końca magazynu od dostawcy CIECH S.A., który stanowił jedyne źródło pozyskania soli – informuje Marek Cymerys, dyrektor EPGK.

Dyrektor podkreśla również, tabletki nie są niebezpieczne, a takich samych używa się do uzdatniania wody. Rozpuszczają się równomiernie pod wpływem wilgoci i niebawem nie będzie po nich śladu.

- Tabletki nie są antyzbrylaczem, bowiem stosuje się go w miligramach, co skutkuje tym, że jest niewidoczny. Mamy do czynienia z czystym chlorkiem sodu, dużo czystszym od soli drogowej. Kształt tabletek, to nic innego, jak wynik procesu sprasowania czystego chlorku sodu – informuje dyrektor Marek Cymerys.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ironia: To rozsypane szczepionki na COVID, żebyśmy wszyscy pomarli! To spiseg światowych elit mających na celu naszą depopulację!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  5
  działkowicz radosny(2021-03-02)
 • ten chlorek sodu nie rozpuszcza dostatecznie lodu i śniegu stąd mieliśmy nie tak dawno gołoledź na elbląskich drogach. W nocy była odwilż, nad ranem ścisnął mróz między godz. 5 a 8 rano póki nie przyszła dodatnia temperatura.
 • @działkowicz radosny - Jasne, to spiseg.
 • Kwestia czasu jak kawałek odskoczy spod koła jadącego samochodu i trafi prosto w twarz lub oko. Gratulację "myślącym"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Qwertkyxyz(2021-03-02)
 • PROSZ, nie podawajcie takich wiadomości. Sensacjożercy tylko na to czekają, potem wszędzie nowe teorie spiskowe, którymi już rzy*am.
 • Czyli zamiast soli używają soli. W takim razie Ok, zeeerroo pytań.
 • Za PO i Tuska taka sól sprzedawana była w marketach jako konsumpcyjna, amber gold było legalna działalnością, a kredyty we frankach wciskali kłamiąc, że to bezpieczne. Rudy się spakował, pojechał do Merkelowej, sól zjedliśmy, amber gold upadło, a kredyty zostały, których się spłacić nie da, bo banki uważają, że nie ponoszą ryzyka walutowego.
 • Rudzielcze rudzielcze, coś ty nam narobił ??? Ilu jeszcze takich geniuszy mumy? Jedyny, ktory na nim sie poznał to W. Mann, w szansie na sukces, Man poznał sie od razu i nie dał mu szansy, ale nasi politycy łykają takich, jak pelikan rybę, ale zfaje sie, ze sie ją udĺawili.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Kap. Sowa(2021-03-02)
 • myślałem, ze to taka elbląska viagra, że urząd w koncu coś zrobił dla mieszkańców
 • Sól przerobiona na sól w kostkach profesjonalnie wygląda i koszty pewnie kilkadziesiąt razy wyższe. Nasz milisciwie nam panujący prezydent w trosce o swych poddanych nie używa byle czego.
 • Sól przerobiona na sól w kostkach profesjonalnie wygląda i koszty pewnie kilkadziesiąt razy wyższe. Nasz miłosciwie nam panujący prezydent w trosce o swych poddanych nie używa byle czego.
 • @działkowicz radosny - Tacy pacjenci się boją wszystkiego:kapsułek, wirusów, czarnej wołgi. Telewizyjne zajoby.
Reklama