UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czysty basen dopiero za rok

 
Elbląg, Czysty basen dopiero za rok
fot. AD

Z powodu zanieczyszczenia wody sinicami i wynikającą z tego koniecznością przeprowadzenia kompleksowych prac wymaganych przez Inspektorat Sanitarny, basen miejski przy ul. Spacerowej zostanie udostępniony dopiero w przyszłym sezonie.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w końcu czerwca udostępnił elblążanom możliwość bezpłatnego korzystania z basenu miejskiego przy ul. Spacerowej. Zatrudniono ratowników WOPR, przygotowano cykl imprez sportowo – rekreacyjnych (mistrzostwa Elbląga w siatkówce plażowej, festyny wodne), urozmaicających pobyt korzystającym z obiektu.
       Sinice powodem zamknięcia basenu miejskiego

       Basen zasilany jest wodą z rzeki Kumieli. Zmienne warunki atmosferyczne (upały i deszcze) spowodowały zakwity wody. Miało to bezpośredni wpływ na dynamiczny rozwój kolonii glonów. Dokonano próby - w większym niż stosowanym zazwyczaj wymiarze - doprowadzenia wody do jakości odpowiadającej wymogom sanitarno–epidemiologicznym. Po mechanicznym zebraniu i usunięciu glonów, przeprowadzono dezynfekcję podchlorynem sodu likwidując zanieczyszczenia z powierzchni wody. Pomimo wykonanych zabiegów w toni wodnej nadal utrzymywały się znaczne ilości glonów.
       W tej sytuacji Dyrektor MOSiRu, Marek Wnuk podjął decyzję o wyłączeniu basenu z użytkowania z równoczesnym powiadomieniem o sytuacji Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Na informację błyskawicznie zareagował Inspektorat, dokonał poboru próbek wody z basenu i dostarczył je do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Delegatura w Elblągu, w celu identyfikacji glonów.
       W czwartek, 28 lipca, Dyrektor MOSiRu, Marek Wnuk otrzymał pisemną informację o stwierdzeniu w wodzie z basenu obecności sinic (gatunek Aphanizomenon flos-aque) wraz z ostrzeżeniem, że tego rodzaju sinice mogą powodować produkcję toksyn niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi.
       W dokumencie Sanepid zalecił:
       - kompleksową wymianę wody w basenie, ponieważ woda, w której są glony może zawierać znaczne ilości niebezpiecznych toksyn,
       - oczyszczenie podłoża niecki basenu z obumarłych glonów,
       - ponowne napełnienie niecki wodą z rzeki Kumieli,
       - po wykonaniu powyższego ponowne badanie wody z basenu, w celu dopuszczenia do eksploatacji.
       Doświadczenia MOSiRu wskazują na brak realnych możliwości na wykonanie tych zaleceń w krótkim okresie czasu. Cykl przygotowania basenu do eksploatacji, obejmujący wszystkie wymienione przez Inspektorat Sanitarny czynności trwa ponad miesiąc. Nierealne jest więc ponowne uruchomienie basenu na koniec wakacji. W związku z powyższym, po konsultacji z Prezydentem Miasta, Dyrektor MOSiRu Marek Wnuk podjął decyzję o zamknięciu odkrytego basenu miejskiego w tym roku.
      
Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no i d. .. a zostaliśmy bez basenu; -( pewnie tez nici z naprawy niecki basenu skoro nawet na mosty brakuje kasy. Elbląg miastem dla emerytów ze srajacymi psami.
 • Już pod koniec lipca 2011 roku w miejscowości Ochaby na Śląsku otwarte zostanie pierwsze na świecie Prehistoryczne Oceanarium. wszędzie potrafią przyciągnąć turystów tylko nie w Elblągu. Palcem pisany na wodzie Aquapark boooo wybory. Trudno utrzymać czystość na tak zaniedbanym basenie, kogo wybieramy i po co, żeby sobie odciski na du. .ach robili i majątki zbijali.
 • To może chociaż basen kryty otworzą? Przecież w sierpniu mają być taaaakie upały. .. .
 • no i super. ! mogli się wcześniej wziąść a nie siedzieli pracownicy i grilowali na basenie, pewnie mysleli że samo wzystko zniknie
 • granda!!!!!
 • Zalew i rzeka Elbląg czeka. Tam możecie sobie ustalać zakazy a ludzie wejdą po swojemu do wody.
 • Ręce opadają Nie będę tego komentował.
 • A może zastanowić się nad sztucznym jeziorem? Jeziora potrafią się same oczyszczać, wystarczy odpowiednia powierzchnia i pielęgnacja. W gruncie rzeczy taki obiekt jest za duży na sztuczne kąpielisko, za dużo kłopotów z utrzymaniem. Magia wielkości nie przyciągnie tylu turystów, którzy zasilą odpowiednio budżet do obsługi tego typu obiektu. Może jakieś źródło geotermalne? W Poznaniu są dwa sztuczne jeziora, fakt, że dużo większe. W Malce się nie kapałem ale na Rusałce nawet w tym roku. Czyż nie lepiej zostawić tego naturze?
 • gdzie bedziemy sie opalac?
 • buhahaha! teraz myć dupy po robieniu kupy w domu :D
 • NOWACZYK - ty gamoniu!!! Przynosisz wstyd dla Elbląga. Takie duże miasto zostało bez kąpieliska!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lechqwerty(2011-07-29)
 • Może nie wypuszczać wody tylko zbiornik zarybić i będzie można urządzać zawody wędkarskie.
Reklama