UWAGA!

Dariusz Barton zaopiekuje się miejskimi zabytkami

Elbląg, Miejskie zabytki opieką otoczy Dariusz Barton
Miejskie zabytki opieką otoczy Dariusz Barton (fot. ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu)

Miejski Konserwator Zabytków poszukiwany był od grudnia 2011 r. Ogłaszane kolejne konkursy nie przynosiły rozstrzygnięcia. Po prostu - nie było chętnych. W końcu nastąpiło ożywienie. Na czwarty konkurs wpłynęło siedem ofert, pięciu kandydatów zaproszono na rozmowę kwalifikacyjną. Ostatecznie miejskie zabytki opieką otoczy Dariusz Barton.

Ogłaszane od blisko dwóch lat konkursy nie przyniosły rozstrzygnięcia i fotel kierownika biura miejskiego konserwatora zabytków pozostawał pusty. W końcu, za czwartym podejściem, udało się wyłonić kandydata, który spełniał wymagania. Miejskim konserwatorem zabytków został Dariusz Barton, bo "spełnia kryteria wymagane do pracy na ww. stanowisku, wykazał się niezbędną wiedzą i doświadczeniem z zakresu objętego naborem, co może zapewnić prawidłowe wykonywanie zadań." - czytamy w uzasadnieniu zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Elblągu.
       Przed laty m.in. dyrektor elbląskiego teatru, ale także autor publikacji dotyczących miejskich legend czy Wysoczyzny Elbląskiej, obecnie konserwator zabytków w Malborku. Od grudnia zajmie się ochroną i opieką nad elbląskimi zabytkami, a także nadzorem nad pracami remontowymi, których wymagają.
       A w rejestrze zabytków miejskich znajdują się 132 obiekty nieruchome (w tym 5 układów urbanistycznych) i zabytek archeologiczny oraz około 136 zabytków ruchomych. W gminnej ewidencji zabytków jest ujętych 989 obiektów nie wpisanych do rejestru zabytków. Zasób ten, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został pomniejszony o budynki rozebrane w ramach inwestycji drogowych: przy ul. Browarnej 48, 48A, 49, 50, 51 i 52 oraz budynek w złym stanie technicznym przy al. Grunwaldzkiej 1A.
      
       Dariusz Barton urodzony w 1958 roku w Elblągu. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Elblągu, Zarządzie Parków Krajobrazowych w Elblągu, w latach 1998-2003 był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu. W chwili obecnej pracuje na stanowisku Konserwatora Zabytków Miasta Malborka. Jest żonaty, ma troje dzieci.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Darek gratulacje!
 • jeśli pan Barton będzie tak pracował, jak napisał Przewodnik z myszką po Wysoczyźnie, to tylko pozazdrościć Elblągowi :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  abstynent(2013-10-09)
 • No to Darek na rusztowanie elewacje trzeba robić. Pogoda ładna jest, to do mrozów zdążysz chociaż jeden zabytek obskoczyć!
 • Ciekawe co Miejski Konserwator Zabytków zrobi z zabytkiem przy ul. Robotniczej 69! W rejestrach figuruje, a zabytku nie widać, bo to co tam stoi to z cała pewnością nie zabytek. Oczywiście chodzi o Kościół MBKP z 1898 roku wraz z tzw "pastorówką " rozebrany aby zrobić miejsce dla "cudu" architektury sakralnej XX w. Kościół zagrabiony Baptystom i nigdy nie zwrócony został rozebrany w 1984 roku. Ten czyn to w myśl prawa o ochronie zabytków jest przestępstwem, za który nikt dziś nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Tak mało zabytków w mieście i to "barbarzyństwo" architektoniczne powinno być ukarane. Czy nowego K. Z. stać będzie na takie działania. Ja śmiem watpić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  elblążanin47(2013-10-09)
 • Gratuluje odpowiedni człowiek na tym stanowisku który ma wiedze w tym kierunku GRATULLUJE.
 • Dobry wybór - gratulacje
 • ale Ci te redachtory foto wynaleźli jak z kroniki policyjnej. .. pozdraw Darku i gratulacje.
 • myślę że Pan Barton będzie lepiej kierował zabytkami niż kieruje autem osobowym na drodze test porażką i zawalidrogą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  8
  sąsiad(2013-10-10)
 • Ten Pan już miał swój czas i był - bardzo osobliwym Dyrektorem Teatru !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  16
  Nokka(2013-10-10)
 • Dziwaczny wybór władz miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  16
  donna(2013-10-10)
 • Nokka teraz masz chyba jeszcze bardziej osobliwego
 • Ciekawe czy pobije w swej działalności likwidatora pomników kultury materialnej Prus Wschodnich - Panią L.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  MiejscowyAborygen(2013-10-10)
Reklama