UWAGA!

Dawną fabrykę czekają zmiany

 
Elbląg, Projekt wykonał Piotr Rogacewicz, mat. własne firmy
Projekt wykonał Piotr Rogacewicz, mat. własne firmy

Na początku był to zakład stolarstwa artystycznego, potem mieściła się tam fabryka naczyń emaliowanych. Po wojnie zadomowił się tam Zakład Wyrobów Metalowych, a później Elsin. Teraz ten ponadstuletni kompleks budynków przy ul. Bożego Ciała zmienia się i za jakiś czas będzie to całkiem inne miejsce.

Część budynków po dawnej fabryce blaszanych naczyń firmy „Zillgitt und Lemke” w latach 90. przejęło Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej. Resztę kupiła od miasta firma Prodbud w 1999 r. i głównie je wynajmowała. Z czasem postanowiono, że warto coś z tym miejscem zrobić. Z jakimikolwiek pracami trzeba było jednak poczekać do momentu, aż uda się naprawić pobliski system odprowadzania wód deszczowych. To nastąpiło dopiero, gdy zakończyła się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 503.
       Jak wyjaśnia Mirosław Rogacewicz, prezes firmy, prace zaczęły się na początku roku, a całe przedsięwzięcie wykonywane jest etapami. Co istotne właściciele nie robią tego na kredyt, nie ma też inwestora.
       - To obiekty poprzemysłowe, a my je odnawiamy. Zakładamy, że na parterze budynku pojawi się taki świat dziecka z różnymi atrakcjami, będzie również kawiarenka, a na piętrze strefa dla kobiet, czyli zakład fryzjerski, masażysta itp. Co ważne będzie również parking – tłumaczy Mirosław Rogacewicz, prezes firmy. - Chcemy, by miejsce to właśnie tak funkcjonowało, taki mamy cel. Poza tym uważamy, że ten budynek może stać się takim naturalnym przedłużeniem starówki.

  Elbląg, Obecny stan budynku
Obecny stan budynku (fot. MS)

 Jak dodaje wykonawca stan surowy, czyli mury, okna i drzwi, pojawią się do końca roku. Ważne jest również to, że kompleks budynków choć stary zabytkiem nie jest, dlatego część można było rozebrać. Będzie on jednak nawiązywał do stylu, w jakim pierwotnie go wybudowano pod koniec XIX wieku.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama