UWAGA!

Dębica musi być większa

 Elbląg, Cmentarz będzie rozbudowywany w kierunku ul. Wschodniej
Cmentarz będzie rozbudowywany w kierunku ul. Wschodniej (fot. Michał Skroboszewski)

Cmentarz komunalny Dębica będzie rozbudowywany w kierunku ulicy Wschodniej. Nowe nagrobki, w tym kolumbaria, będą powstawać na powierzchni około 8 hektarów. Teren wystarczy na pochówki na najbliższe kilkanaście lat.

Elbląscy urzędnicy zmieniają obecnie miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego okolic cmentarza Dębica, by rozbudowa była możliwa.

- W trakcie zmiany planu w roku 2019 opracowano koncepcję budowy cmentarza dla niezalesionej części tego obszaru o pow. 8,3 ha. W koncepcji uwzględniono przyszłą przebudowę drogi ul. Wschodniej, z rondem w ul. Łęczyckiej. W roku 2020 planowane jest zlecenie opracowania dokumentacji projektowej, a realizacja budowy planowana jest w kolejnych latach – informuje Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

8 hektarów na nowe pochówki wystarczy – jak zapewniają urzędnicy – na kilkanaście lat. Co potem? W planach jest wykorzystanie kolejnego około 11-hektarowego terenu przy ul. Wschodniej w kierunku leśniczówki i Góry Chrobrego. A dopiero w kolejnym etapie pod cmentarz ma być przeznaczony aż 125 hektarowy teren w Stagniewie.

  Elbląg, Ulica Wschodnia
Ulica Wschodnia (fot. Michał Skroboszewski)

O planach związanych z Dębicą dyskutowano podczas ostatniego zdalnego posiedzenia Komisji Gospodarki Miasta.

- Nowa część cmentarza na wniosek zarządcy cmentarza ma być urządzona w stylu amerykańskim, by ludzie nie błądzili w poszukiwaniu nagrobków. Po lewej i stronie głównej alei będą znajdowały się kolumbaria. Nowa część cmentarza będzie skomunikowana z dotychczasową nekropolią – tłumaczyła na posiedzeniu komisji Elżbieta Gieda.

W okolicy nowej części mają też powstać miejsca parkingowe i przystanek dla komunikacji miejskiej. A rozbudowa cmentarza nie będzie stała w kolizji z - odłożonymi na razie na półkę – planami miasta związanymi z budową tzw. obwodnicy wschodniej.

 

 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama