UWAGA!

Diecezja elbląska ma 25 lat

 
Elbląg, Diecezja elbląska ma 25 lat
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

25 marca 1992 roku decyzją papieża Jana Pawła II, którą zawarto w bulli Totus Tuus Poloniae populus, została powołana do życia diecezja elbląska, której stolicą zostało nasze miasto. Ćwierćwiecze diecezji zostanie uczczone podczas konferencji naukowej w Wyższym Seminarium Duchownym oraz mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Diecezja elbląska należy do metropolii warmińskiej i na mocy bulli Totus Tuus Poloniae populus (pol. Cały Twój lud w Polsce), powstała z części diecezji: gdańskiej, warmińskiej i chełmińskiej. Swoimi korzeniami sięga istniejącej w latach 1243-1525 diecezji pomezańskiej i uważana jest za kontynuatorkę jej tradycji, na co wskazuje m.in. nawiązujący do symboli pomezańskich herb diecezji, patronka – bł. Dorota z Mątów, uhonorowanie katedry kwidzyńskiej i tamtejszej kapituły.
       Pierwszym ordynariuszem elbląskim został ówczesny sufragan chełmiński bp Andrzej Śliwiński (zm. 09.09.2009 r.), natomiast sufraganem biskup pomocniczy diecezji warmińskiej Józef Wysocki.
       W momencie powstania, w 1992 roku diecezja liczyła 135 parafii. Na przełomie 25 lat, dwie parafie przestały istnieć, a do życia powołano 24 nowe wspólnoty. 6 czerwca 1999 roku diecezję elbląską odwiedził papież Jan Paweł II, który przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu, wygłosił homilię na elbląskim lotnisku i pobłogosławił elbląski Kościół: „Niech święty Wojciech, wasz patron, którego męczeńska krew wsiąkła w ziemię tej diecezji, wyprosi dla Kościoła elbląskiego obfite owoce nowej ewangelizacji i głębokiego przeżycia jubileuszu naszego zbawienia. Wszystkim niech Bóg błogosławi. Dziękuje Elblągowi za to wspaniałe przyjęcie. Bóg zapłać”. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 300 tys. osób, a po wizycie papieskiej poza słowami duchowego nauczania w diecezji pozostały też pamiątki materialne: winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym; ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w budowanym kościele parafialnym w Kwidzynie; przęsła i elementy metalowe z kopca na lotnisku zostały przewiezione do budującego się kościoła pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie; ołtarz i ambonka znalazły się w kościele pw. św. Wojciecha w Kwidzynie; tron papieski został przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi; krzyż metalowy, który był ustawiony na kopcu, dzięki ówczesnemu rektorowi ks. prof. Stefanowi Ewertowskiemu, znalazł się na dachu budynku WSD DE, seminarium otrzymało również dwa pamiątkowe ornaty.
       2 sierpnia 2003 roku nastąpiła rezygnacja biskupa Andrzeja Śliwińskiego ze stanowiska ordynariusza elbląskiego i ustanowienie dotychczasowego sufragana diecezji tarnowskiej biskupa Jana Styrny nowym ordynariuszem elbląskim. Ingres do katedry elbląskiej odbył się 23 sierpnia 2003 roku. Po długiej chorobie 9 września 2009 roku w szpitalu w Elblągu zmarł pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński. Trumna z jego ciałem spoczywa w krypcie biskupów pod katedrą elbląską. Jego następca bp Jan Styrna w październiku 2013 roku złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu w związku ze stanem zdrowia. 10 maja 2014 roku bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem elbląskim. Uroczysty ingres bp. Jacka Jezierskiego do katedry elbląskiej odbył się 8 czerwca 2014 roku. 17 marca 2016 roku została ogłoszona faza przygotowawcza do I synodu diecezji elbląskiej, który rozpoczął się oficjalnie 17 września 2016 r. sesją plenarną w sali Ratusza Staromiejskiego oraz uroczystą mszą św. w katedrze św. Mikołaja. W prace trwającego wciąż synodu, który może wskazać priorytety i nowe kierunki działania diecezji, angażuje się obecnie wiele osób i grup wiernych.
      
       Diecezja elbląska w liczbach
       Staż – 25 lat
       Mieszkańcy - ok. 450 tys. (w tym katolicy - ok. 430 tys.)
       Parafie – 157 (podzielone na 20 dekanatów, w tym - 140 prowadzonych przez kapłanów diecezjalnych i 17 zarządzanych przez kapłanów zakonnych)
       Biskupi – 3 (w tym – 2 seniorów)
       Kapłani diecezjalni - 283
       Kapłani zakonni - 72
       Siostry zakonne - 92
       Katecheci – 404 (w tym: księża - 112, bracia zakonni - 2, siostry – 8, osoby świeckie – 282)
      
       Jubileuszowa msza św. i konferencja
       W sobotę (25 marca) o godz. 8.30 w Wyższym Seminarium Duchownym rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona tradycji, historii i ludziom diecezji elbląskiej, po której o godz. 12 w katedrze św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego celebrowana będzie uroczysta msza św.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama