[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Diecezja w sanacyjnym stylu

Elbląg, Wszystkie nieruchomości parafii Św. Jerzego zostały zajęte przez komornika
Wszystkie nieruchomości parafii Św. Jerzego zostały zajęte przez komornika

W Elbląskim Sądzie Okręgowym odbyła się kolejna rozprawa przeciwko parafii Św. Jerzego i parafii Św. Mikołaja. Sprawa dotyczy zapłaty 100 tys. dolarów długu zaciągniętego przez księdza Jana Halberdę. 15 lutego poznamy wyrok.

Przypomnijmy: sprawa dotyczy pożyczki, której w 1992 roku udzielił nieżyjący już gdyński biznesmen księdzu Janie Halberdzie. Ksiądz Halberda pełnił wówczas funkcję proboszcza parafii Św. Jerzego, był jednocześnie dyrektorem ds. ekonomicznych diecezji elbląskiej.
     Sąd starał się ustalić, na co zostały przeznaczone pożyczone pieniądze i czy parafie dysponują jakimś majątkiem.
     - Ksiądz Halberda mówił, że ta pożyczka idzie na szkołę katolicką - zeznawała przed sądem Mirosława W., wdowa po biznesmenie - W sumie pożyczył od nas ok. 800 tys. dolarów m.in. na seminarium, Hospicjum i Dom Samotnej Matki.
     Przed sądem zeznawał również ksiądz Lech W. - proboszcz parafii Św. Jerzego, który zastąpił Jana Halberdę na tym stanowisku.
     - Gdy obejmowałem parafię nie przekazano mi formalnie aktywów i pasywów parafii i tak pozostaje do dzisiaj - mówił ksiądz W. - Nie posiadam żadnej dokumentacji dotyczącej pożyczek zaciągniętych przez mojego poprzednika. Jednak już wtedy toczyły się sprawy przeciwko parafii.
     Ksiądz wiedział, że kondycja finasowa parafii nie jest najlepsza. W kościele zastał odcięty prąd, ciepło, telefony, mósiałem opłacić zaległe rachunki. Parafię nachodzili wierzyciele.
     - Jaka jest w tej chwili sytuacja parafii? - pytał Przewodniczący Sędzia Krzysztof Nowaczyk.
     Proboszcz W. poinformował, że parafia nie ma nic. Wszystkie nieruchomości są zajęte przez komornika, nawet działka kościelna jest obciążona hipoteką.
     Mecenas Bafia starał się ustalić, kto korzysta z Hospicjum i Wyższego Elbląskiego Seminarium Duchownego.
     - Budynek na Hospicjum został wydzierżawiony, a seminarium to jednostka diecezjalna - wyjaśniał proboszcz. - Parafia jest właścicielem obiektów, ale jedynie na papierze.
     Zdaniem mecenasa Bafii świadczy to o ubezwłasnowolnieniu parafii przez diecezje, które figurują jako właściciele budynków, ale nie czerpią z tego żadnych korzyści
     Podczas mowy końcowej sytuację księdza Halberdy przyrównał do tzw. buntu na rozkaz generała Żeligowskiego.
     - Gdy Żeligowski w 1920 roku zajął Wilno, został ukarany przez marszałka Piłsudskiego aresztem domowym. Jednak Wilno nie zostało zwrócone Rosjanom. Podobnie i teraz: Halberda zaciągną kolosalne długi, za co został ukarany suspensą generalną (zakaz wykonywania zawodu), a dobra parafialne uprzejmie zatrzymało.
     
     Zobacz także "Przesłuchany biskup"
RM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Przecież od wielu, wielu lat wiadomo, że Ksiądz Halberda działał za wiedzą swoich przełożonych. Wiedzieli Oni o jego "skłonnościach" do życia "nieascetycznego", aprobowali jego działalność jako budowniczego kościołów i pomnażania majątku kościelnego, ale i ojego malwersacjach i życiu hulaszczym. Uważam, że Kościół powinien zwrócić długi w proporcji: 50% zwrot jako pieniądze przeznaczone na budowę obiektów sakralnych 50% niestety przepada - prywatne uciechy życia księdza Halberdy Z drugiej strony na co liczyli pożyczkodawcy????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  as(2001-02-11)
 • ...a ja myślałem, że księża są uczciwi - przynajmniej w dzisiejszych czasach. Tymczasem, jak historia pokazuje, oni zawsze się kłócą - albo o pieniądze, albo o władzę, albo o jedno i drugie. Zamiast żyć zgodnie z biblią, zastanawiają się co tu zrobić, żeby mieć jeszcze więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lukasz(2001-02-12)
Reklama