UWAGA!

Do Europy za 180 dolarów

Kaliningrad poprzez Warszawę uzyskał bezpośrednie połączenie z Europą. 14 maja na kaliningradzkim lotnisku Chrabrowo wylądował pierwszy samolot ze znakami LOT.

Uruchomienie linii lotniczej z Warszawy do Kaliningradu wypełnia znaczą lukę komunikacyjną. Od jesieni przestały bowiem do Kaliningradu zawijać samoloty SAS, które łączyły stolicę nadbałtyckiego obwodu ze stolicą Danii – Kopenhaga. Linia została zlikwidowana, jak podało kierownictwo skandynawskiche linii, z powodu zbyt małej rentowności. Kaliningradczycy zabiegali usilnie o utworzenie nowego połączenia nawet u Niemców, szczególnie w kierownictwie Lufthansy. Niemiecka linia lotnicza wstępnie wyraziła zainteresowanie uruchomieniem połączenia autobusowo - lotniczego. Autobusy miały jeździć z Kaliningradu do Warszawy i dopiero stąd pasażerowie mogliby wsiąść na pokłady samolotów Lufthansy. Nawet szybie połączenie autobusowe, bez niepotrzebnego stania w kolejkach na granicy, to dla biznesmenów spora strata czasu. Znad Pregoły nad Wisłę autobus jedzie ponad 8 godzin.
     Dyrekcja LOT-u już na początku roku wyraziła gotowość uruchomienia regularnego połączenia na trasie Warszawa - Kaliningrad - Warszawa. Samoloty LOT-u będą latać na tej trasie trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i niedziele. Jest to optymalna liczba rejsów dająca gwarancję opłacalności. Obliczono, iż w samolocie każdorazowo powinno być zajętych 70- 75 % miejsc. Linię obsługują samoloty ATR - 42, które zabierają na pokład 46 pasażerów. Podróżni mogą skorzystać z klasy ekonomicznej i biznes. Wszystko wskazuje na to, że połączenie to będzie cieszyć się dużą popularnością wśród podróżnych. Cena biletu z Kaliningradu do Warszawy to dla kaliningradczyków wydatek 180 dolarów (140 USD kosztować ma sam bilet, do tego dochodzą opłaty lotniskowe: w Warszawie 10 USD i 29 USD w Kaliningradzie).
     Podróżny pragnący kupić bilet na przelot na trasie Warszawa - Kaliningrad - Warszawa w klasie ekonomicznej zapłaci za przelot wraz w podatkami 1100 zł, a w klasie biznes - przeszło 1800 zł.
     Najważniejszy jest jednak czas - podróż samolotem z Warszawy do Kaliningradu trwa 1 godz. 25 minut. Wylot z Warszawy przewidziano na godz. 11.55 , przylot do Kaliningradu o godz. 14.20 (czasu miejscowego). O godzinie 15.00 samolot udaje się w drogę powrotną, a lądowanie w Warszawie następuje o godz. 15.25. Podróżni muszą pamiętać o różnicy czasu, jaka jest pomiędzy Polską a Kaliningradem, gdzie należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu (w porównaniu z Warszawą).
     Kaliningrad ma także stałe codzienne połączenia lotnicze z Moskwą i Sankt Petersburgiem. Oprócz tego latają stąd samoloty do Samary, Murmańska, Krasnojarska, Rostowa, Krasnodaru. Za kilka dni uruchomione zostanie jeszcze jedno międzynarodowe połączenie lotnicze - z Białorusią. 13 maja przyleci samolot z Homla, który zainauguruje regularną linię na trasie Homel – Mińsk - Kaliningrad – Mińsk - Homel.
     Obecnie do leżącego przy granicy z Ukrainą Homla, drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta Białorusi, codziennie z Kaliningradu kursuje międzynarodowy pociąg (przez Wilno i Mińsk).
     Nowe połączenie LOT-u jest trzecią stałą linią z Polski do Rosji. Dotychczas samoloty naszego narodowego przewoźnika latały do Moskwy i Sankt Petersburga. 14 maja pierwszym rejsem na trasie Warszawa - Kaliningrad przyleciała spora grupa polskich biznesmenów, uczestniczących w targach POLEXPORT - 2002, które potrwają w kaliningradzkim Pałacu Sportu "Młodość" do 17 maja (o targach informowaliśmy w artykule "Polska propozycja gospodarcza").
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama