UWAGA!

Do lekarza z ubezpieczeniem

 
Elbląg, Do lekarza z ubezpieczeniem
fot. AD

Pacjenci, którzy korzystają z pomocy medycznej w placówkach publicznych służby zdrowia muszą pamiętać o przedstawieniu aktualnego dowodu ubezpieczenia. Muszą więc mieć przy sobie i okazać druk ZUS RMUA, legitymację ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający odprowadzanie składek. W przeciwnym razie za wizytę u lekarza będą musieli zapłacić.

- Każdy pacjent zgłaszający się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu otrzymuje potrzebną mu pomoc medyczną - zapewnia rzecznik szpitala Małgorzata Twardowska. - Pacjent ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej w naszym szpitalu jest zobowiązany do przedstawienia dokumentu z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym na dzień udzielenia mu zaświadczenia zdrowotnego (zgodnie z prawem).
       W przypadku niedostarczenia dokumentu ubezpieczenia, w ciągu 7 dni od zakończenia udzielenia świadczenia medycznego, pacjentowi wystawiony zostanie rachunek płatny w terminie 30 dni. Jeżeli pacjent dostarczy dokument potwierdzający ubezpieczenie (ważne na dzień świadczenia usługi) rachunek zostanie anulowany. W sytuacji nie przedstawienia dowodu ubezpieczenia zdrowotnego uznaje się, iż świadczenie medyczne zostało udzielone na koszt pacjenta.
       - Bardzo prosimy naszych pacjentów, korzystających także z usług Nocnej i Świątecznej Ambulatoryjnej Opieki Lekarskiej, Ambulatorium Chirurgicznego, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o dostarczanie dokumentu z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym - apeluje Małgorzata Twardowska.
      
       Dowody ubezpieczenia zdrowotnego:
       DLA OSOBY ZATRUDNIONEJ NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ: druk ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę, aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja ubezpieczeniowa wraz z aktualnym wpisem i pieczątką.
       DLA OSOBY PROWADZĄCEJ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ: aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
       DLA OSOBY UBEZPIECZONEJ W KRUS: legitymacja KRUS wraz z dowodem wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
       DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW: aktualna legitymacja emeryta lub rencisty lub decyzja uprawniająca do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych np. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
       DLA OSOBY BEZROBOTNEJ: aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy.
       DLA OSOBY UBEZPIECZONEJ DOBROWOLNIE: umowa zawarta z NFZ wraz z aktualnym dowodem opłaty składki.
       DLA OSOBY KORZYSTAJĄCEJ Z POMOCY OPIEKI SPOŁECZNEJ: decyzja wójta gminy.
       DLA CZŁONKÓW RODZINY OSOBY UBEZPIECZONEJ: dowód opłacenia składki zdrowotnej przez głównego płatnika oraz zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny, legitymacja rodzinna z wpisanymi członkami rodziny wraz z aktualną datą i pieczątką, aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja emeryta lub rencisty.
       DLA OSÓB, KTÓRE UKOŃCZYŁY 18 ROK ŻYCIA I KONTYNUUJĄ NAUKĘ – UCZEŃ/STUDENT: rodzinna legitymacja ubezpieczeniowa lub zgłoszenie ubezpieczenia wraz z aktualną legitymacją szkolną/studencką w przypadku osób korzystających z ubezpieczenia dla członków rodziny, ważna legitymacja szkolna/studencka wraz z dokumentem potwierdzającym zgłoszenie do ubezpieczenia – w przypadku osób ubezpieczonych przez uczelnię.
       EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO (EKUZ) lub certyfikat zastępczy dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.
       DECYZJA WÓJTA, BURMISTRZA, PREZYDENTA: (właściwych ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy), potwierdzająca prawo do ubiegania się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej - w przypadku świadczeniobiorcy innego niż ubezpieczony. Dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach środków pochodzących z NFZ. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez okres 30 dni od daty wydania decyzji.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Numer buta, wzrost, wagę ciała, zarobki, rodzaj umowy zatrudnienia, stan cywilny, metryke urodzenia. Dopiero za pół roku lekarz nas przyjmie. P R E CZ Z P O L S K A
 • T U S K O L A N D I A - sami tego chcieliscie
 • jak mnie smiesza w TV ludzie placzacy ze ktos im bliski umiera na cos bo nie ma na leki, ale jak im sie tlumaczylo przed wyborami co sie stanie to wyzywali i ublizali a teraz jak ich dotyka problem osobiscie to placza ze mogli pomyslec przed wyborami i oni nie wiedzieli ze tak bedzie
 • POlacy umierajcie na chwałe R U D E G O przed 67 :) - miłego umierania ( na pochówek tez wypłata została obniżona by nie było zbyt łatwo )
 • W3polsce nie ma ludzi nie ubezpieczonych czego wy jeszcze chcecie jeszcze tu chcielibyście zarobic złodzieje by was szlak trafił
 • ta k. .. .3RP szuka sposobów jak pozbawić własnych obywateli pomocy medycznej - żadnej afery bydlaki nie wyjaśnili do końca ale w szykanach zwykłych obywateli wypadają celująco. Jakiś zas. .. .dyrektor szpitala robi milionowe długi i jest OK a tu proszę spojrzeć jacy pryncypialni
 • "Panie Premierze jak żyć - Krótko ! " i jak widać plan realizuja !
 • Takiego rządu gnębiącego obywateli na potęgę nie było od rewolucji październikowej. Polityka prorodzinna k. rwa ich mać do tego zasiłek na dziecko 68 zł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lejtnant(2012-04-10)
 • glosuj na POpapranca, ateraz nie placz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  precz z komuna(2012-04-10)
 • zamiast chodzic ciagle po nowe dokumenty do ubezpieczenia niech tusk wraz ze swoim jak to on mowi rzadem wyda dekret jak car pieczenc na czole albo gdzies w szlachetnym miwjscu i to bedziemy pokazywac przy kontroli u lekarza ciagle na nas baty a sobie luksusy ich nikt nie sprawdza bo to lepsi pognac to towarzystwo moze nastepcy cos wymysla dla zwyklych ludzi a nie tylko kontrole sami niech sie kontroluja zasrancy bo za mocno juz sie rozpasali na tych posadkach rzadowych.
 • wszyscy szukaja tylko jak wyciagnac od ludzi pieniadze wszedzie tylko placic za kase wszystko zrobia nawet najbrudniejsza robote byle byl zysk co za czasy nastaly w tym rzadzie a moze by tak rzad mialby poparcie wieksze zaczol na wolnotariat sie przestawiac
Reklama