UWAGA!

Do przekopu jeden krok

 
Elbląg, Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną mają ruszyć w październiku
Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną mają ruszyć w październiku (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Prace związane z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną mają ruszyć w październiku. Będą trwały do wiosny przyszłego roku, by nie stwarzać problemów w sezonie turystycznym, a następnie znowu ruszą jesienią. - I to jest sprawa jasna i dawno ustalona z samorządowcami - zapewnia poseł PiS Jerzy Wilk. - Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Podczas dzisiejszej (28 sierpnia) konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk przypomniał, co już się wydarzyło, a co jeszcze się wydarzy w związku z inwestycją na mierzei. I tak, 15 lipca Urząd Morski w Gdyni wskazał jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum belgijsko-polskiego, które zaproponowało cenę 992 mln 270 tys. zł.
       Wykona za to pierwszy etap inwestycji, czyli budowę kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Wcześniej jednak z terenu budowy muszą zniknąć pamiątki z czasów II wojny światowej. Te groźne zostaną wydobyte i zdetonowane.
       - Po sezonie turystycznym, czyli w drugiej połowie września br. teren zostanie przekazany wykonawcy i w październiku będą mogły ruszyć prace budowlane - poinformował poseł Jerzy Wilk. - Potrwają one do wiosny przyszłego roku, by nie zakłócać kolejnego sezonu turystycznego.
       Przetarg na wykonanie pierwszej części inwestycji nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Chodzi o budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.
       Ogłoszenie drugiej części budowy kanału powinno nastąpić jesienią tego roku.
       - Przetarg będzie obejmował odcinek rzeki Elbląg - od Elbląga do Zalewu Wiślanego - przebudowę brzegów, wałów przeciwpowodziowych i budowę mostu w Nowakowie - wskazał Jerzy Wilk. - Trzeci przetarg - zaplanowany na 2020 r. - będzie dotyczył toru żeglugowego od mierzei do rzeki Elbląg oraz torów do Tolkmicka i Fromborka.
       Niepokój w związku z inwestycją wyraził wczoraj senator Jerzy Wcisła. Jego obawy dotyczyły finansowania "części elbląskiej" [Pogłębianie w porcie pod znakiem zapytania]
       Poseł PiS problemów nie widzi, zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
       - Pan senator manipuluje niektórymi informacjami, które dostaje - stwierdził Jerzy Wilk. - Obrotowy most w Nowakowie jest wpisany w drugi etap inwestycji związanej z budową kanału przez Mierzeję. Pogłębienie toru wodnego sfinansuje państwo. Jedyną kwestią do tej pory nie rozwiązaną jest sprawa obrotnicy dla statków, ale tutaj samorząd musi wyjść z inicjatywą, bo obrotnica będzie elementem infrastruktury portu. Starosta elbląski wydał 100 tysięcy na dokumentację mostu w Nowakowie i to był udział samorządu w sprawie tej inwestycji. W przypadku obrotnicy mamy podobną sytuację – dodał. - Port jest komunalny i trudno, by Urząd Morski czy ministerstwo wykonywało prace na jego terenie. To zadanie właściciela, czyli miasta. Ale jest również fundusz małych portów, stworzony przez ministerstwo, z którego będzie można pozyskiwać środki.
       Przy okazji poseł PiS zastanawiał się, co dla rozwoju portu w Elblągu robi marszałek województwa.
       - Dlaczego nie zabezpiecza na takie inwestycje środków w funduszach RPO  - chciałby wiedzieć Jerzy Wilk. -  Jest to najważniejsza inwestycja gospodarcza w najbliższych latach, a miasto nie dostaje złotówki na przystosowanie do niej portu.
       Zaznaczył, że prezydent Elbląga ma dobrą atmosferę do rozmów w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zamelduj z ambony Wilk, zawsze powiesz ze dziekowales za brak opadów w mieście haha
 • Wcisła nie przeszkadzaj i nie chcę cię widzieć jak pływasz swoją łódką przez kanajł,ty tylko jątrzysz
 • partia kolesi POPiSLDPSLUWN. .. - zresztą "sponsorowana" przez cała gamę obcych wywiadów - od BND, SBU, CIA, po mo$$ad, jak i skorumpowane (nie wiadomo(?) dla kogo działające WSI) + korporacje. .. .jesteśmy w ciemnej d. .. pie ludzie. Banki i media masowego rażenia są od lat w "czyichś" (ale nie w naszych, społeczeństwa) rękach - więc szczują Was na siebie, i dobrze im to niestety wychodzi :/ Powiem krótko: głosowanie na POPiSLDPSLUWN. .. to głosowanie za dalszym niewolnictwem we własnym kraju, dalszą wyprzedażą ziemi, rynków, bogactw naturalnych. Aha - i gdyby ktoś dziwnym trafem nie wiedział (!?!?) Polska jest jednym z najbogatszych krajów w przeliczeniu na głowę, jesli chodzi o potencjał bogactw naturalnych. Polecam samemu sprawdzić ten wątek - wówczas może wszystko stanie się bardziej jasne, dlaczego tubylców trzeba tutaj trzymać za gardło, wiecznie skłóconych, rozwalać im więzi społeczne. .. i po prostu osłabić. Nie takie kraje były rozwalane dla mniejszych bogactw naturalnych :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  38
  PolskaAnarchista(2019-08-28)
 • uczcie się członki Parady Oszustów - jak trzeba podchodzić do inwestycji - nawet w takim zapyziałym Elblągu
 • przez ostatnie 30 lat (nie)rząd w Polsce jest gwarantem korporacyjnego niewolnictwa, a nie ochrony obywateli. Dlatego m. in. systematycznie co kilka lat odbywa się "strzyżenie owiec" - i nikt sobie z tego nic nie robi - to świadczy o "powadze" tego kraju, jak i skorumpowanych elitach "rządzących" - zUSy, OFE, Amber Gold, afera SKOK, budowa niedoszłej atomówki, zakup lewego (niezbyt potrzebnego, bez konsultacji z wojskiem nawet) uzbrojenia itd. itp. .. - co roku przewalają tak MILIARDY zł, a Wy się kłócicie, że jakiś wieśniak zrobił przekręt na milion;] lub -jak już się nie da kryć- wystawiany jest jakiś politykier za "nadużywanie lotów" (a gdzie zarzuty o pedofilię?). .. i jeszcze mu klaszczą w sejmie za to :/ - sceny rodem z kraju afrykańskiego (z całym szacunkiem) i salonu jakiegoś kacyka. PO-PiS to gwarant dalszego prania mózgów, sztucznego podziału i schamienia społeczeństwa :/ do tego ustawiona "konstytucja" kwacha, która "nie jest warta papieru na którym ją spisano", podatki, biurokracja, kontrole i nawet "kult pieczątki" jak w kraju kolonialnym :/ ciekawe, kiedy owieczki się obudzą przed strzyżeniem? Hashtagi: #koloniaBolanda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  26
  PolskaAnarchista(2019-08-28)
 • A co w tej materii robi "dożywotni dyrektor portu", czyżby pobieranie pensji było jego wyłączną domeną?
 • czy ten Wcisłą może w końcu zniknąć z Elbląga przestać paplać trzy po trzy, czy on zrozumie że mamy go dosyć!
 • Czy nie lepiej te pieniądze wydać w szkolnictwo dla naszych dzieci. Przecież nie ma na nic, nawet wynalowanie klasy odbywa się za pieniądze rodziców, ani jednej nowej szkoły w Elblągu. A dzieci są przyszłością narodu.
 • a dyrektorek portu już dawno powinien wylecieć ze stołka, nic nie robi tylko kase bierze, co za tupet
 • U widzę że w Elblągu PO też ma swoją farmę trolli.
 • no ok. do przekopu niby jeden krok ale wczoraj pisali na portelu, że kanał pogłebiony nie będzie, że państwo raczej nie sfinalizuje tego, czy ktos może wytłumaczyć po co ten przekop skoro kanał pogłebiony nie będzie
 • I tak trzymaj ,przypomniałeś mi młode lata Guernica y Luno , pozdrawiam.
Reklama