UWAGA!

Do woja marsz (popr.)

 Elbląg, W sobotę odbyła się uroczysta przysięga wojskowa na pl. Kazimierza Jagiellończyka
W sobotę odbyła się uroczysta przysięga wojskowa na pl. Kazimierza Jagiellończyka

Ponad 500 żołnierzy z jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej złożyło w sobotę uroczysta przysięgę wojskową. Uroczystość rozpoczęła się w południe na pl. Króla Kazimierza Jagiellończyka, patrona elbląskiej dywizji.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" – przysięgę tej treści złożyło w sobotę ponad 500 żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.
     Przysięgę złożyli żołnierze wcieleni do wojska w styczniu 2002 z jednostek z Elbląga, Braniewa, Bartoszyc, Morąga i Tczewa. Uroczystość poprzedził przemarsz pododdziałów ulicami Królewiecką i Teatralną. Kilkudziesięciu wyróżnionych żołnierzy złożyło przysięgi na sztandar macierzystych jednostek. Wojskowych pobłogosławi kapelan; odśpiewana została Bogurodzica.
     Na uroczystość zaproszono elbląskich parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa oraz miast, gdzie znajdują się garnizony Dywizji, oraz kombatantów.
     Po defiladzie dowódca dywizji generał brygady Lech Stefaniak spotkał się w Teatrze Dramatycznym z rodzicami żołnierzy. Zapoznał ich z jednostkami, w których służą ich synowie oraz żołnierskimi prawami i obowiązkami. W czasie spotkania zaprezentowano film zatytułowany "Żołnierska przygoda", ukazujący pierwsze kroki w wojsku. Tradycyjnie, po sześciu tygodniach wstępnej "zaprawy", żołnierze otrzymają jednorazowe przepustki na pierwszy wyjazd do domu.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A gdzie dawna smaczna grochowka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zarlok(2002-02-21)
 • Jakie ładne zdjęcie! Przysięgają trąby i fujary?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Fe Rtepian(2002-02-24)
 • Odp: -ty Fe Rtepian !!! zasrany kocie,albo jeszcze gożej !!! może ty masz dwa lewe jaja , albo masz w nich wodę(jedno jest pewne,że dziewczyny cię rozszyfrują)albo jesteś dupku strasznym cykorem i bardzo się boisz iść do WOJSKA,dlatego w tak ochydny i hamski sposób się publicznie popisujesz,myślisz,że w ten sposób dodasz sobie animuszu.Wara ci od tych żołnierzyków !!! ty ofiaro pękniętego kondoma.Wracaj pod spudniczkię do swojej mamusi,tyyyyyy mami synku.Ofermo nikt z ciebie nie zrobiłby prawdziwego mężczyznę,jak nie WOJSKO.ty(cel.z.m.litery),bo mam zupełny brak szcunku dla takich kundli jak ty PACANIE. Podpis mój nie znany... -- REZERWISTA ZDEMOBILIZOWANY.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rezerwista zdemobilizowany(2002-02-25)
 • Rezerwista - ale dałeś popis.
 • Odp: Do PANA REZERWISTY ! Szanowny Panie.Proszę niech się Pan nie denerwuje.Ja znam tego cymbała.On jest bardzo niskiego wzrostu (około taboretu,lub kaloryfera,albo siedzącego psa).Ma straszną tłustą mordę i wielki wytrzeszcz oczów.Taki jak by poszedł na obowiązkową Mszę Św. to nie tylko wierni,ale i reszta z kościola by poucikała.Dosłownie mówiąc obraz WILKOŁAKA. Chociaż mógł by się z takimi walorami nawet i przydać w armii do walk wręcz. wróg na widok takiego potwora najczęściej dostawał by zawału serca.To tyle o nim samym.Ojego ojcu i matce to nie będę chyba pisał bo jeszcze może się sam PAN,czy PANI wystraszy. Na koniec zadam tolko pytanie --no i jak tu taki potwór ma nie byc zazdrosny tym zgrabnym przystojnym chłopcom,którzy składają żołnierską przysięgię ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sąsiad tego(2002-02-25)
 • DO żarłoka! Ze względów czysto ekologicznych grochówki na przysięgach już się nie serwuje.Szczególnie chodzi tu o nie zatrówanie powietrza przez osoby trzecie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  st.kucharz Jan Patelnia(2002-02-25)
 • Cha cha cha... miesiąc przed ta imprezą ktoś puścił plotkę, że do Elbląga, specjalnie na przysięgę przyjeżdża A. Kwaśniewski. Cha cha cha ... kilkadziesiat tysięcy zł. wtopiono w przygotowania. Przeszukania jednostki, kontrole UB itp., zaproszenia, przygotowania noclegów itp. Stąd zapewne zabrakło kasy na grochówkę. A A.K. pewnie nawet nic o tym nie wiedział.
Reklama