UWAGA!

Dobrze mieć sąsiada?

 
Elbląg, (WS)
(WS)

Szukając impulsów rozwojowych dla Elbląga, nie sposób pominąć sąsiedztwo z obwodem kaliningradzkim. Na razie dla Elbląga i elblążan niewiele z tego wynika. – Jak wykorzysta Pan/Pani sąsiedztwo obwodu kaliningradzkiego jako czynnika rozwojowego dla Elbląga? – zapytaliśmy kandydatów na prezydenta Elbląga.

Cezary Balbuza, Elbląski Komitet Obywatelski
       – Wszystko wskazuje na to, że zapoczątkowana małym ruchem granicznym nowa polityka władz rosyjskich może być na rękę Elblągowi. Oprócz coraz liczniejszych odwiedzin naszych wschodnich sąsiadów w elbląskich sklepach, widać też bardzo dynamiczny wzrost przeładunków w elbląskim porcie. Trzeba teraz zrobić kolejny krok i zaprosić rosyjskich biznesmenów do inwestowania w Elblągu, także w przemysł, handel, usługi i nieruchomości, chociażby w kontekście zbliżających się w 2018 roku Mistrzostw Świata w piłce nożnej organizowanych m.in. w Kaliningradzie.
      
       Ewa Białkowska, Ruch Palikota Elbląg +
       – Sąsiedztwo obwodu kaliningradzkiego jest korzystne zarówno dla miasta Elbląg, jak i jego mieszkańców. Magistrat jednak ma ograniczone możliwości w wykorzystaniu jego obecności jako rzeczywistego czynnika rozwojowego miasta. Nie dotyczy to jednak aktywności miasta w zakresie uruchomienia nowych przestrzeni dla drobnego handlu, usług i gastronomii – wzrośnie z tego powodu konkurencyjność Elbląga względem Gdańska i przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy.
      
       Elżbieta Gelert, Platforma Obywatelska RP
       – Współpraca z Kaliningradem to dla nas ogromna szansa, należy stworzyć warunki elbląskim oraz kaliningradzkim firmom do tego, żeby ze sobą kooperowały i tutaj widzę zadanie dla obu samorządów. Wspólne misje gospodarcze, targi, jeden głos w przypadku obwarowań prawnych obszaru celnego Unii Europejskiej – przywiązuję do tej kwestii ogromną wagę, dlatego tak bardzo chciałam, aby odwiedził Elbląg podczas tej kampanii minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który wywalczył dla naszego regionu mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim. Ujęłam też punkt o tytule „Otwarcie na Kaliningrad” w swoim programie wyborczym.
      
       Paweł Kowszyński, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro
       – Federacja Rosyjska jest bardziej zainteresowana rozwojem obwodu królewieckiego niżeli swojego sąsiada i Elbląga, ale tutaj znacznie bardziej powinno nam zależeć na Rosjanach, którzy na zakupy przyjeżdżają właśnie do Polski, niestety, mijając Elbląg w większości swoje pieniądze zostawiają w Trójmieście. Władze miasta, aby uatrakcyjnić Elbląg dla przeciętnych Rosjan mijających nasze miasto, powinny wspomagać inwestorów, którzy będą chcieli wybudować centrum handlowe na południowej granicy miasta przy drodze S7. Trzeba jednak zobligować takiego inwestora, aby na terenie centrum handlowego nie powstawały hipermarkety, lecz handel prowadzili nasi rodzimi przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy i płacący podatki w Elblągu.
      
       Lech Kraśniański, Wolny Elbląg
       – Intensywna współpraca gospodarcza z obwodem kaliningradzkim jest naszą szansą, do dzisiejszego dnia niewykorzystaną przez nieudolne działania dotychczasowych władz. Mam szerokie kontakty z mieszkańcami obwodu, z rosyjskimi przedsiębiorcami, a nazwisko Kraśniański jest dobrze znane mieszkańcom Kaliningradu. Nasze kontakty gospodarcze oprę na dobrych kontaktach osobistych, zapewni to Elblągowi rozwój gospodarczy, sprowadzi polskich inwestorów, dla których Elbląg będzie bazą na rozwój kontaktów gospodarczych i handlowych z Rosją.
      
       Janusz Nowak, Sojusz Lewicy Demokratycznej
       – Przede wszystkim rozwój Portu Morskiego w Elblągu, jako koła napędzającego handel i współpracę przedsiębiorstw po obu stronach granicy. Stworzenie oferty handlowej, turystycznej i wypoczynkowej zachęcającej Rosjan do przyjazdu i dłuższego pobytu w naszym mieście (galerie handlowe, Stare Miasto, Europark). Cykliczne spotkania przedsiębiorców – targi, konferencje oraz firm i zwykłych mieszkańców – Dni Kaliningradu w Elblągu, Dni Elbląga w Kaliningradzie.
      
       Edward Pukin, Naszą Partią jest Elbląg
       – Przede wszystkim wesprę podmioty gospodarcze związane z wymianą turystyczno-handlową. Wprowadzę także działania i zachęty oparte na programach, np. Bezpieczny biznes Rosjan w Elblągu i Elbląg – bramą Zachód-Wschód.
      
       Jacek Tomczak, Partia Elblążan
       – Konieczne jest „zatrzymanie” w Elblągu mieszkańców (klientów) obwodu kaliningradzkiego. Temu służyć ma, oprócz budowy aquaparku, również Klaster Wschód i Klaster Zachód i wymiana handlowa realizowana przez te klastry, a także Targi Branżowe Polska – OK (Obwód Kaliningradzki).
      
       Jerzy Wilk, Prawo i Sprawiedliwość
       – Chcę przede wszystkim zintensyfikować pracę portu elbląskiego i wszystkich firm przeładunkowych w związku z planowanymi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, które mają zostać rozegrane między innymi na nowo wybudowanym stadionie w Królewcu w 2018 roku. Konieczne jest też wspieranie handlu i usług, albowiem coraz więcej Rosjan odwiedza nasze miasto celem dokonania zakupów czy turystycznie.
      
       Witold Wróblewski, KWW Witolda Wróblewskiego
       – W najbliższym czasie w obwodzie kaliningradzkim rozpocznie się szereg ważnych, dużych inwestycji, to stwarza możliwości rozwojowe dla wielu firm z naszego regionu oraz dla elbląskiego portu. Musimy również wykorzystać szanse, jakie stwarza funkcjonujący mały ruch przygraniczny, szczególnie w zakresie działalności handlowej czy rozwoju turystyki. Należy także przygotować się do rozpoczynającej się w 2014 roku nowej perspektywy finansowej, w której będą przewidziane środki na programy transgraniczne, w tym Program Polska – Rosja.
      
       Czytaj też:
       Szukam wody dla ochłody
      
Takie miasto Wam zbuduję
      
Elblążanin szuka pracy
      
Ich największy sukces
      
Politycy, których cenią
      

      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .. .!!!!! NIE DLA PO !!!!!
 • Zadać pytanie Panu Nowakowi i tu wychodzi szydło z worka!Pan nie wie co dzieje się w Elblagu. i Kaliningradzie takie przedsięwzięcia kulturalne są już od dawna. Wstyd.
 • Krasnianski, Elblag dalej wie zamalo o Kaliningradzie i kapitale jaki tam sie znajduje. Szkoda, ogromna szanse dla miasta wogole niedoceniona. Widocznie jeszcze nie czas. Elblag spi. ( Spijcie, Spijcie, Trojmiasto smieje sie i zarabia na Ruskach)
 • Nie wierzcie nikomu z PO PiS PSL SLD SP PJN. .. ci goście dostają rozkazy prosto z "Bilderberg meeting" i są pieskami na łańcuchach korporacji. Metoda liczenia głosów w Polsce (tak, ku zapewne waszemu zaskoczeniu, jest coś takiego) - metoda d'Hondta - matematycznie promuje tylko duże partie. Innymi słowy - z grubsza ma być jak jest, i wiele się nie zmieni. Każda partia, która NIC NIE MÓWI o demokracji bezpośredniej / uczestniczącej, Jednomandatowych Okręgach Wyborczych - to partia populistyczna, której zależy tylko na utrzymaniu się u/przy władzy (obojętnie - jako rządzący czy opozycja - w następnej kadencji zamienią się miejscami i dalej będą się bawić naszym kosztem) - te populistyczne partie, to wszystkie obecnie liczące się na polskiej scene politycznej. Popatrzcie sobie na USTAWY, które przeszły głosowane przez obojętnie jaką partię (Traktat Lizboński, ACTA, GMO. .) - każda partia głosuje na co trzeba, kiedy trzeba - bez względu na literki i kolorki w ich logach. Trzeba być półgłówkiem, żeby wierzyć w takie tanie spektakle. .. im prędzej wyłączycie mass-media, tym lepiej dla was. Szukajcie wolnych, niezależnych, oddolnych mediów (wolne media, indymedia, niezależnatelewizja. pl itd. itp. ) Kropka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  PolskiAnarchista(2013-06-21)
 • Jeśli wydaje się wam, że nawet jak postawicie WIELKI MARKET na obwodnicy, który przyciąginie masę Rosjan - to pomyślcie tylko, kto na tym zarobi? Owszem - powstanie kilkadziesiąt miejsc niskopłatnej pracy, "Elbląg" dostanie parę tysia za podatek od nieruchomości. .. ale cała "śmietanka" popłynie gdzieś daleko - do Portugalii, Niemiec, czy na Kajmany do raju podatkowego, a tzw. Elbląg będzie się cieszył, że market wykosił połowę lokalnych sklepów na Zatorzu. Ten "market/centrum handlowe" musiałoby być w elbląskich rękach - w co szczerze wątpię, by tylko idiota wierzyłby w jakieś wyborcze frazesy. Za 10 lat być może w Elblągu nie będzie już żadnego lokalnego sklepu z popularnymi artykułami, należącego do Elblążanina - podobnie jak DZIŚ ma to miejsce w Niemczech Wschodnich, gdzie są duże miasta, w których dzieci nie wiedzą już, co to jest "Tante Emma Laden" (slangowa nazwa dla sklepu spożywczego na dzielnicy) - bo. .. już ich tam nie ma. Za to jest pełny bogaty wybór: Tesco - Lidl - Kaufland - Lidl - Kaufland - Lidl - Kaufland - Lidl - Rewe - Lidl - Kaufland. .. .. .. ..
 • Jedynym kandydatem na Prezydenta rozsądnym, z kwalifikacjami i pomysłami na Elbląg jest Cezary Balbuza! Reszta to partyjniactwo przykute do stołków lub inna porażka! Dlatego ja, moja rodzina i wszyscy znajomi głosujemy na Cezarego Balbuzę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  wyborcapopołudniu(2013-06-21)
 • Przekop niczego nie zapewni, za to podniesie temperaturę lokalnych animozji na linii Trójmiasto - Elbląg, bo Polsce port w Elblągu jest potrzebny, ale do lokalnej wymiany dóbr z Kaliningradem. Do tego ani Wilcze, ani Kacze Doły nikomu nie są potrzebne. Gdyby PolskęZbaw i jego Wilk mieli coś konkretnego do zaoferowania, do czego nie potrzeba cudów, dewastacji środowiska i miliardów, to zobowiązaliby się do nadzorowania ze szczególnym pietyzmem postępów prac przy terminalu, który istnieje, a który od dwóch lat nie może się doczekać odprawy fitosanitarnej. Jednak to wymaga wiedzy i pracy, nie zaś błogosławionego pustosłowia. To przyniosłoby realne ożywienie ruchu w porcie już w tym sezonie żeglugowym, a nie za 20 lat mrzonek i rycia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  GłębokaMyśl(2013-06-21)
 • chudego i jego bande oddać pod władze Putina zmięknie im faja
 • Bardzo mi się podoba ten pomysł stawiania pytań do kandydatów. Z tych wypowiedzi można uzyskać trochę więcej prawdy niż z ich deklaracji wyborczych. Mam taki pomysł może Pan przy następnych wyborach pokusiłby się o bardziej osobiste pytania, które pokazałyby nam, wyborcom to jakimi nasi kandydaci są ludźmi, a nie tylko ile potrafią obiecać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kikikii(2013-06-21)
 • Bardzo sensownie na wszystkie pytania odpowiada Cezary Balbuza- facet ma głowę na karku. Widać, że wszystkie sprawy związane z Elblągiem są mu znane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  wyborca(2013-06-21)
Reklama