UWAGA!

Dom większych możliwości

 Elbląg, Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 3 mają teraz dużo więcej przestrzeni na realizację swoich pasji
Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 3 mają teraz dużo więcej przestrzeni na realizację swoich pasji (fot. Anna Dembińska)

Większy metraż, sale do rehabilitacji i terapii, aula, boisko sportowe. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 3 zmienił adres i teraz mieści się przy ul. Zamkowej 16 A. - Jest tak, jakby otworzyło się nam niebo nad głową i zaświeciło słońce – z zadowoleniem podsumowała dyrektor ŚDS Krystyna Grzybicka. - Moi podopieczni będą mogli się tu rozwijać i spełniać marzenia. W budynku mieści się także Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności MOPS. Zobacz zdjęcia.

Po tym, jak z Zamkowej wyprowadzili się uczniowie (Zespół Szkół Zawodowych nr 1 mieści się teraz przy ul. Robotniczej) pozostał wolny metraż, który władze Elbląga postanowiły przeznaczyć na potrzeby osób, które wymagają szczególnej troski i pomocy. Dziś (26 marca) odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy nr 3 oraz Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
       - 16 lat Środowiskowy Dom Samopomocy nr 3 dla chorych psychicznie funkcjonował przy ul. Winnej, w budynku MOPS – przypomniała Krystyna Grzybicka, dyrektor ŚDS. - Tam było nam bardzo dobrze, ale mieliśmy ograniczone możliwości lokalowe. Teraz zamieniliśmy nasze ok. 530 m kw. na 1100 m kw., za co bardzo dziękujemy. Jest tak, jakby otworzyło się nam niebo nad głową – nie kryła radości. - Mamy piękne, przestronne sale do rehabilitacji i terapii, uczestnicy mają do dyspozycji aulę do muzykoterapii, świetlicę, patio, boisko sportowe. Tu będą mogli rozwijać się i spełniać swoje marzenia. Z czasem może tu powstać mieszkanie chronione, bo mamy na to miejsce – zapowiedziała dyrektor Krystyna Grzybicka. - Nie zmarnujemy ani złotówki.
       Środowiskowe Domy Samopomocy, o czym wspomniał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, finansowane są przez państwo: - Na jednego uczestnika przypada kwota 1700 zł, a w przypadku niepełnosprawności sprzężonych lub autyzmu nawet więcej – podkreślał. - W naszym województwie działa 68 takich domów, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą się spotykać, uczestniczyć w terapii, ale przede wszystkim mają tu rodzinną atmosferę, którą zapewniają specjaliści. W ŚDS nr 3 w Elblągu codziennie może spędzać czas 45 osób.

  Elbląg, Dom większych możliwości
(fot. Anna Dembińska)

Pod adresem ul. Zamkowa 16 A mieści się także Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności MOPS.
       - Ponad 3 tys. wydawanych orzeczeń o niepełnosprawności, ponad tysiąc wydawanych legitymacji, 500 sztuk kart parkingowych – wskazywała działania Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. - Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, mamy nie 6 a 8 pokoi, są tu szerokie korytarze. A to nie koniec zmian - zapowiedziała, co potwierdził prezydent miasta Witold Wróblewski: - Pomoc naszym mieszkańcom, szczególnie tym, którzy potrzebują pomocy specjalistycznej, a także seniorom jest dla nas bardzo ważna.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama