UWAGA!

Donatorzy z policji

 
Elbląg, Donatorzy z policji
fot. nadesłana

Braniewscy policjanci po raz kolejny odpowiedzieli na apel Centrum Krwiodawstwa i honorowo oddali krew. Pomimo sezonu urlopowego ponad 6,5 l bezcennego leku trafi do potrzebujących.

W sumie funkcjonariusze i pracownicy cywilni przekazali już 200 litrów krwi do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
       Apel Centrów Krwiodawstwa brzmi dramatycznie, w szpitalach brakuje krwi. Prośba skierowana jest do wszystkich krwiodawców. Sezon wakacyjno-urlopowy wpływa negatywnie na ilość chętnych do oddawania krwi. Dlatego tak ważne jest, aby krew-jedyny lek którego nie można wytworzyć syntetycznie, trafiła do potrzebujących. Dzisiaj
       (21 sierpnia) w braniewskiej jednostce policji przez kilka godzin funkcjonariusze oddali ponad 6,5 litra krwi. Dla porównania w RCKiK zgłosiło się w tym czasie 8 osób.
       „W związku z niewystarczającą ilością krwi niezbędnej, by zapewnić potrzeby szpitali, pilnie potrzebujemy jej od wszystkich krwiodawców. Z góry serdecznie dziękujemy.
       Pamiętaj! Możesz uratować komuś życie...”
       Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.
       Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótszy niż 8 tygodni.
       1 jednostka donacji to około 450 ml krwi, średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 l. krwi . Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy.
       Krwiodawcą można się stać od 18 roku życia, ponieważ po uzyskaniu pełnoletności można samodzielnie podejmować decyzje, a ponadto w tym wieku organizm staje się organizmem dorosłym i ukształtowanym.
      
sierż. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama