UWAGA!

Droga do remontu, remont za drogi

 
Elbląg, Droga wymaga remontu - tu wszyscy są zgodni, ale problemem jest brak pieniędzy
Droga wymaga remontu - tu wszyscy są zgodni, ale problemem jest brak pieniędzy (fot. arch. Anna Dembińska)

- Studzienki wystają na 30 centymetrów, do tego pręty z konstrukcji betonowych. Przez 20 lat nikt tam niczego nie łatał, nawet kleksa nie postawił, jak na innych drogach! A stawka podatku za użytkowanie wieczyste drastycznie poszła w górę - żalą się właściciele firm, które mieszczą się na terenie byłej fabryki domów przy ul. Płk. Dąbka 215. Czy rozwiązaniem problemu będzie budżet obywatelski?

Droga, na którą skarżą się przedsiębiorcy to droga wewnętrzna. Codziennie korzystają z niej pracownicy ponad 25 firm, a także ich klienci. Na terenie po byłej fabryce domów mieści się również 160 garaży. Droga jest w opłakanym stanie.
       Z tym problemem do władz miasta przedsiębiorcy uderzyli w grudniu ubiegłego roku. - Po zimie to dopiero będą wyrwy i będzie masakra. Dużo ludzi już poniszczyło koła – mówili podczas spotkania z wiceprezydentem Elbląga Januszem Nowakiem.
       Miasto deklarowało, co prawda, że wyłoży pieniądze na remont dziurawej drogi, jeśli przedsiębiorcy dorzucą 50 tys. zł. Niestety, dziura, ale tym razem budżetowa, sprawiła, że ta inwestycja musi poczekać.
       Do kiedy? – chcą wiedzieć przedsiębiorcy, którzy dziś (7 marca) znowu odwiedzili wiceprezydenta Nowaka.
       Remont 500-metrowej drogi oszacowano na 260 tys. zł. Miasto może przekazać 50 tys. zł plus 50 tys. zł od przedsiębiorców, ale co za to można by wykonać? Właściciele garaży oraz przedsiębiorcy z Płk. Dąbka 215 nie są przekonani do etapowego remontu drogi ani do łatania dziur.
       - Łatanie dziur to pieniądze wyrzucone w błoto – zgodził się z nimi wiceprezydent Elbląga.
       - Dwa lata już chodzimy do pana z tym problemem – zauważył Bogdan Dembski, który prowadzi na terenie przy Płk. Dąbka 215 mechanikę pojazdową. - Czy jest to możliwe do zrobienia w ramach budżetu obywatelskiego? Trzymaliśmy się 20 lat. Wszyscy się podpiszą pod takim wnioskiem.
       - Wnioski składane do budżetu obywatelskiego dotyczą inwestycji, które służą większości obywateli miasta. Ta droga jest drogą miejską, ale może wniosek zgłosić nie do okręgowej inicjatywy, a do ogólnomiejskiej – sugerował wiceprezydent Nowak.
       Przedsiębiorcy rozważą tę propozycję. Czekają również na rozstrzygnięcie kwestii podwyżki podatku od nieruchomości.
       - Wzięli operat z działek budowlanych w centrum miasta. A uzbrojenie? Ja ponosiłem koszta – zauważył Bogdan Dembski.
       - A my je oddaliśmy kupując działki – dodał Grzegorz Lewandowski, również przedsiębiorca z Płk. Dąbka 215. - Miasto ich nie uzbroiło, a wyceniło jakby miało wpływ na ten teren. Nie zastanowiło się, kto to wykonał.
       Do tej rozmowy władze miasta i przedsiębiorcy mają jeszcze wrócić.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jak zwykle, nie ma pieniedzy, a gdzie sa pieniadze z podatku od nieruchomosci?? nie dosc ze trzeba kupic dzialke, wybudowac za swoje pieniadze przylacza, to miasto jak dowali podatek od nieruchomosci to az sie nogi uginaja. co sie dzieje z tymi pieniedzmi???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  wkur..(2017-03-07)
 • jak zwykle nie ma pieniedzy. .. .a gdzie sie podziewaja pieniadze z podatku od nieruchomosci??? przeciez wszyscy wlasciciele obiektow znajdujacych sie na dzialkach do ktorych prowadzi droga placa niemale sumy tylko za to ze to ich nieruchomosci?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  genekk(2017-03-07)
 • A tymczasem remont kibelka w UM pochłonął właśnie 70 tysięcy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  RedaktorJabłkalski(2017-03-07)
 • przychodzi droga do remontu a remont do drogi. .. wszyscy znamy te stare kawaly
 • "do władz miasta przedsiębiorcy uderzyli w grudniu. .. " a co to za nowomowa? uderzyć to można ale w sensie przemocy
 • To jest właśnie Polska, mentalnie wciąż w komunizmie, 20 lat droga stoi rozje. .na i nikt nie kiwnie palcem żeby to naprawić, e tam nie moja brocha niech ktoś inny się martwi, takie jest podejście. W Szwecji czy w Niemczech naprawili by to w miesiąc. Jesteśmy wciąż 100 lat za murzynami. I nie mówcie że nie ma pieniędzy bo jakby Szydło miała tam jakąś delegacje, asfalt by był w tydzień.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  fdgfggg(2017-03-07)
 • budżet obywatelski nie jest po to żeby dogadzać prywaciarzom, to jest projekt z którego ma korzystać społeczeństwo.
 • "Na terenie po byłej fabryce domów mieści się również 160 garaży." Tyle w temacie ;)
 • Toć to z pięć lat temu, jak nie więcej, o nowej drodze tam mówili. I co? I obsługa kredycików na dofinansowane przez UE inwestycje zjada pieniądze na takie potrzeby.
 • .. .. co z tego że tam właśnie są same przedsiębiorstwa i prywaciarze. Właśnie z takich zakładzików miasto ma najwiecej wpływu szmalu, z podatków do kasy. Np, w dąbrowie jak sprzedawali działki pod chałupki, gdzie mieszka większość urzędników, zrobili drogę, raz, dwa, trzy. I nikt nie mówił ze nie ma na to kasy. Prosta sprawa ze chcą nową drogę, ma to znaczący wpływ na dojazd klientów. Jak ich zabraknie, firma bankrut, i kasy do kasy urzędasów na wypłaty brak. Nowa droga zaamortyzowała by sie szybko. Po ilości podatków, a w porównaniu w domkiem na peryferiach miasta, jest to jakoś 1:30.Wiec o firmy nasze ledwo ciagnące w naszym Elblążkowie raczej pownni zadbać, nasi wspaniali rządzący, czy raczej zarządzający na swoją korzyść, radni, darmozjady, itp.
 • Właśnie ze względu na stan tej pseudo drogi przestałem korzystać z usług mechaniki pojazdowej i wulkanizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  szkodaauta(2017-03-07)
 • Niech redakcja przyjedzie na Grunwaldzką 77 A, B, C. To zobaczy dramat. Nie dośc że plac wygląda dużo gorzej od tej tutaj drogi, to komin ceglany przechyla się z roku na rok, ci od zarządzania kryzysowego wiedzą o tym, ale nikt z tym nic nie robi. Dopiero jak pier.. .. .. komuś na głowę i zabije, to wtedy du..y ze stołów polecą w UM.
Reklama