UWAGA!

Drogie ślady

Elbląg, Badania archeologiczne na tzw. Węźle Wschód
Badania archeologiczne na tzw. Węźle Wschód

Pod Elblągiem, na terenie przebudowywanego skrzyżowania ekspresowej trasy do Kaliningradu berlinki i krajowej "siódemki" - czyli tzw. Węzła Wschód, znajdują się pozostałości osady z przełomu er. Dzięki rozpoczęciu drogowej inwestycji archeolodzy mogli ją przebadać.

O osadzie naukowcy wiedzieli od lat osiemdziesiątych, dzięki projektowi pod nazwą Archeologiczne Zdjęcie Polski, które - jak przypomina archeolog z elbląskiego Muzeum, Grzegorz Stasiełowicz - przydało się także w przypadku zlokalizowanego w podelbląskim Janowie Pomorskim legendarnego
     Truso.
     - Dzięki temu programowi mieliśmy pewne informacje także o tym stanowisku, ale dopiero rozpoczęcie prac drogowych pozwoliło na jego przebadanie - wyjaśnia Grzegorz Stasiełowicz. - Wstępne sondaże pokazały, że zajęta przez drogowców część pagórka, stanowi tylko ułamek dawnej osady i ten dwudziestoarowy fragment badaliśmy.
     Na objętym wykopaliskami terenie ekipa Muzeum znalazła dużą liczbę pobitych, niestety, naczyń. Badania trwały miesiąc i już się zakończyły, teraz trwa opracowywanie znalezisk.
     - Jak wynika z naszych pierwszych ustaleń, osada funkcjonowała - od V do III wieku przed naszą erą i - być może - mieszkała w niej ludność związana z tzw. kulturą kurhanów zachodniobałtyjskich, miejsce to mogło być też zamieszkiwane między I a III wiekiem naszej ery - w okresie kultury wielbarskiej, gdy te ziemie zamieszkiwali Goci i Gepidowie - wyjaśnia Grzegorz Stasiełowicz. - Wszystko wskazuje również na to, iż osada leżała u brzegów wód Zatoki Elbląskiej. Liczymy, że więcej dowiemy się po zakończeniu rekonstrukcji naczyń.
     Choć tym razem nie znaleziono śladów zabudowań, to w okolicach Elbląga i samym mieście ziemia wciąż kryje archeologiczne skarby. Dowodzą tego choćby efekty wykopalisk na elbląskiej starówce, w Truso czy Weklicach, gdzie od 20 lat badane jest olbrzymie cmentarzysko ludu Gotów i Gepidów.
     - Stanowisko w pobliżu Węzła Wschód na jest o tyle ciekawe, iż nasze tereny od pradziejów były atrakcyjnym dla osadnictwa miejscem - mówi Stasiełowicz. - Stanowiska archeologiczne, osady i cmentarzyska, są tu co kilkaset metrów.
     Jak usłyszeliśmy, archeolodzy w dalszym ciągu nadzorują prace związane z przebudową węzła Wschód i berlinki.
     - Jak pokazują doświadczenia związane z wielkimi inwestycjami, w każdej chwili możemy się spodziewać kolejnych znalezisk i może się zdarzyć, że ciężki sprzęt wydobędzie z ziemi to, czego nie dostrzegło przedtem nieuzbrojone oko archeologa, tym bardziej, że nasz region jest bogaty w ślady dawnych kultur - dodaje archeolog.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • joł
 • łoj
 • Taaaa... A Tadzio Rydz jezdzi nowiutkim maybah'em. Najtanszy kosztuje ponad 300.000euro. dajmy Tadziowi na tace moze dokupi sobie bentley'a!!! Jeden maybah to tak skromnie jak jeden osiolek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dryń dryń(2004-08-05)
 • Jeśli dobrze zrozumiałem, to archeolodzy już skończyli (całe szczęście). Jeszcze tylko pozbyć się ekologów i krzyzówka za 2-3 lata będzie ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2004-08-05)
 • dryń dryń: za mało czytasz, albo wybiórczo: ta sensacja z Maybachem już odwołana...
 • Krystus - a'propos tych naiwnych i pomylonych ekologow - obejrzyj sobie "Earth Report" na BBC - bodajrze wczoraj był program poświęcony pierwszej mieścinie w histori (na Alasce)i, która niebawem zniknie z powierzchni ziemi w wyniku działania efektu cieplarnianego - innymi słowy - ostatnio coraz lepiej skacze w górę poziom wód [i się -delikatnie mówiąc- prędko nie zatrzyma ;)], a to wszystko m.in. dzięki naszym wspaniałym koncernom kreującym nam "lepsze jutro" - shell, exxon mobil, gm, vw... oraz nam samym, gdyż przez pryzmat mamony nie widać za bardzo co się dzieje ze światem, w którym żyjemy ... - z checią popiąłbym linka, ale nie mam czasu żeby za tym teraz grzebać. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, na jakiej wysokości n.p.m leży nasze miasto, i jaki jest stan naszej przepompowni ? Tymczasem róbmy więcej autostrad, jeźdźmy 200m do sklepu samochodami! Współtwórzmy nasz magiczny % PKB! "Niech Polscka będzie silna, a ludziom żyje się dostatnio!".... ... ... więcej autostrad to więcej samochodów to więcej korków to więcej autostrad to więcej samochodów to więcej korków to więcej autostrad to więcej samochodów to więcej korków to więcej autostrad to więcej samochodów ... ...
 • TIR-y na TOR-y .;)
 • Najlepiej zamknąć sie w czterech ściankach i oglądać TV z piwkiem pod ręką i ekologicznie lać do sąsiada na parapet.
 • Ja kiedyś wykopałem w tym miejscu, na głębokości około 1.5 metra jakieś drewniane elementy...może to było to :| Wow wtedy tak myślałem, ale to byłozbyt nieprawdopodobne...hehe zaraz przejde się tam popytać, bo mieszkam obok :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seboss(2004-08-06)
 • auto: a nie lepiej przejechac sie na rowerze? Samara przynajmniej ci zejdzie... a jesli ktos ma watpliwosci co do tego, co wyrzuca jego zmaechanizowany członek [rodziny] ;) - niech wpusci do kabiny troche aromatu z wydechu jakas rura od odkurzacza ;)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbląska Jihad Rowerowa !(2004-08-06)
 • Dzięki archeologom teraz prace będą trwały trzy razy dłużej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Archeolog(2004-08-06)
 • Dobrze, że coś się dzieje. Jak na moją wiedzę, to takich "osad" było znacznie więcej i do tego były rozciągnięte w terenie. Ale kopcie, badajcie, może uda się odkryć coś więcej. Chwała wam za to, że coś robicie dla dobra kultury i archeologii. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zbyszek(2004-08-09)
Reklama