UWAGA!

Dwaj radni stają w obronie Pogotowia Socjalnego (list otwarty)

 Elbląg, Dwaj radni stają w obronie Pogotowia Socjalnego (list otwarty)
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski, elbląscy radni, wystosowali do prezydenta Elbląga i pozostałych radnych list otwarty w sprawie Pogotowia Socjalnego i jego pracowników. Publikujemy go poniżej.

Szanowni Państwo,

Podczas sesji 16 kwietnia Rada Miejska zdecydowała o likwidacji Pogotowia Socjalnego (PS) w Elblągu, instytucji, która istnieje w naszym mieście od 50 lat. Prezydent Witold Wróblewski specjalnie zwołał w tym celu sesję nadzwyczajną, mimo iż tydzień później miała się odbyć kolejna sesja zaplanowana dużo wcześniej. W związku z tym nie odbyła się Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych, a radni nie mogli kompleksowo zapoznać się z sytuacją. Ponadto pracownicy PS w tych okolicznościach nie mieli szansy na zaprezentowanie swojego stanowiska.

Naszym zdaniem w trakcie sesji sformułowano wiele krzywdzących opinii o postawie pracowników i ich jakoby bezpodstawnej odmowie wykonania służbowego polecenia. Apelujemy do Państwa o ponowne przyjrzenie się tej sprawie i wzięcie pod uwagę wszystkich okoliczności.

W trakcie sesji Witold Wróblewski odrzucił wniosek o wycofanie tej uchwały z porządku obrad i tym samym uniemożliwił rzetelne wyjaśnienie spornej sytuacji z dnia 31 marca. W konsekwencji niewystarczającej wiedzy na ten temat podjęto decyzję o likwidacji całej placówki oraz wszystkich miejsc pracy zatrudnionych w niej osób. Kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia okazało się tylko stanowisko władz miasta. To niedopuszczalne.

W dniu 16 kwietnia osobiście spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z pracownikami PS. Oto ich wersja zdarzeń.

16 marca Wiceprezydent Michał Missan w piśmie skierowanym do Jarosława Bewicza, kierownika PS poinformował, że w nawiązaniu do polecenia Wojewody placówka ma zaprzestać przyjmowania osób bezdomnych oraz nietrzeźwych i stać się placówką, do której kierowane będą osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Kierownik został zobowiązany do przygotowania zakładu oraz personelu na taki przypadek. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn ta informacja nie dotarła do pracowników.

Tego samego dnia Kierownik Bewicz przesłał do Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych zapotrzebowanie na środki ochronne – 154 komplety środków ochrony osobistej i 70 litrów środka do dezynfekcji (zał.). Kilka dni później do placówki dostarczono jednak tylko dwa kombinezony malarskie oraz opakowanie maseczek.

17 marca w PS pojawili się pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ustalono, że personel placówki nie będzie miał praktycznie w ogóle kontaktu z ewentualną osobą zarażoną, miał tylko otwierać drzwi odpowiednim służbom. Pracownicy od początku wyrażali wątpliwości co do takiego postępowania, gdyż każdą osobą trafiającą do ich placówki mają obowiązek zaopiekować się w sposób bezpośredni. Lekarz placówki musi taką osobę zbadać, a personel zapewnić jej pełne i ciągłe bezpieczeństwo. Należy dodać, iż tych obowiązków nie da się wypełnić bez bezpośredniego fizycznego kontaktu.

Trzy dni później Urząd Miasta przekazał placówce prośbę o ponowne przyjmowanie osób nietrzeźwych z terenu Elbląga. Mogłoby zatem dojść do sytuacji, w której w PS przebywałyby zarówno osoby w czasie kwarantanny stanowiące zagrożenie oraz osoby zdrowe. Jednymi i drugimi osobami miała nadal opiekować się ta sama załoga (bez odpowiedniego przeszkolenia i zabezpieczenia w środki ochronne). Zgodnie z przepisami przy obsłudze jednej osoby zaangażowane są trzy osoby, a jednostka nadal miała na stanie tylko dwa kombinezony malarskie.

  Elbląg, Takie środki ochrony otrzymali pracownicy PS od Centrum Zarządzania Kryzysowego
Takie środki ochrony otrzymali pracownicy PS od Centrum Zarządzania Kryzysowego (fot. nadesłana)

W nocy 31 marca policja poinformowała depozytariusza PS, że mają przyjąć osobę nietrzeźwą i bezdomną z podejrzeniem zarażenia wirusem. Pracownicy po rozmowie telefonicznej z kierownikiem oraz z pracownikiem Urzędu Miasta poinformowali, że nie przyjmą takiej osoby, ponieważ nie są w stanie zapewnić jej i sobie zgodnego z przepisami poziomu bezpieczeństwa. W tym czasie w placówce dyżurowały trzy osoby wyposażone w dwa tylko kombinezony malarskie.

Nadmienić należy, że w placówce nie odbyło się żadne szkolenie z zakresu postępowania przy kontakcie z koronawirusem oraz nie przygotowano żadnych procedur na taki wypadek. W naszym przekonaniu przekazane przez władze środki ochronne były zdecydowanie niewystarczające. Z tego powodu całkowicie zrozumiałe są podjęte przez pracowników decyzje.

Apelujemy po raz kolejny do Prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz do radnych Rady Miejskiej o wstrzymanie likwidacji placówki oraz powołanie komisji celem wyjaśnienia całej tej sytuacji. Uważamy, że zrzucenie całkowitej odpowiedzialności na pracowników placówki jest krzywdzące i niesprawiedliwe, a ukaranie wszystkich utratą pracy nieetyczne i niedopuszczalne.

Załączamy pismo Pana Wiceprezydenta Missana do kierownika Jarosława Bewicza, email z zapotrzebowaniem środków ochronnych dla pracowników wysłany do UM 16 marca, zdjęcie dostarczonych środków (przy artykule) oraz notatkę sporządzoną przez depozytariusza PS w dniu 31 marca.

 

Z poważaniem

Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski

 

Od redakcji: Dzisiaj radni utworzyli również wydarzenie na Facebooku."Nie dla likwidacji Pogotowia Socjalnego". "NIE dla wskazywania winnych bez możliwości obrony! NIE dla likwidacji miejsc pracy! NIE dla podejmowania pochopnych decyzji bez liczenia się z głosem elblążan! Zwracamy się do wszystkich o poparcie społecznego protestu przeciwko - naszym zdaniem - niesprawiedliwemu potraktowaniu pracowników Pogotowia Socjalnego - napisali na stronie wydarzenia. 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego to mnie nie dziwi. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  0
  Prorok_Igor(2020-04-20)
 • To może niech pan Missan też przywdzieje kombinezon malarski i walczy z wirusem. .. no i maseczka w naprędce sklecona ze skarpetki frotte. .. proszę bardzo. .weźmiemy się i zróbcie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  1
  JacekW(2020-04-20)
 • Swoją drogą brawo panie senator za wystawienie takiej 1 w "5"bo przecież nikogo lepszego nie było prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Kat_Na_Idiotów(2020-04-20)
 • Sprawa z góry ,miała być ekspresowo załatwiona , zamknięta i to wcale nie był ślepy traf !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  0
  WyrokWykonany(2020-04-20)
 • Odnoszę wrażenie że radny "mega'Tołwiński ma parcie i na "szkło "i na istnienie w mediach, proszę powiedzieć co pan rozpoczął i zakończył z sukcesem dla innych osób / bo rozpoczął pan wiele zadań /? Jednoosobowo, czy w tym przypadku dwuosobowo to można jedynie sobie pobiadolić, "zagraj'pan wreszcie zespołowo.
 • Wróblewski to najgorszy, i jego zastępcy Czyżyk i Missan, i ci radni nieporadni, wzieli darmowe laptopy, siedzą w domach i martwią się nazwami rond w mieście, paranoja normalnie, i gdzie jest Tomczyński, który miał obniżyć diety w tym także swoją?
 • miało być. .. .Wróblewski to najgorszy nierób, i jego zastępcy Czyżyk i Missan, i ci radni nieporadni, wzieli darmowe laptopy, siedzą w domach i martwią się nazwami rond w mieście, paranoja normalnie, i gdzie jest kłamczuch Tomczyński, który miał obniżyć diety nierobów w tym także swoją?
 • Włodarze pozamiatali ,tyle ,że niedokładnie ! Mieli sprzątnąć , a nabrudzili! Miało być ,dokładnie ,a okazuje się ,że nie dokładnie ,niechlujnie , niestarannie. Miała to być ,czysta robota ,a okazała się brudna . Teraz szambo małostkowości wypływa , a to dopiero początek .
 • Jak długo jeszcze ten prywatny folwark będzie funkcjonował?
 • To karygodne aby dać pracownikom środki ochrony bez wymaganego atestu - to narażanie zdrowia i życia. To jest prokurator. Wykazali się Panowie z UM nieznajomością ustawy osoby powyżej 60 roku życia oraz wychowujące dzieci nie powinny brać udziału w takich działaniach. Toż to PO zgłosiło Radziwiła do prokuratury właśnie za to. Ten temat nadaje się właśnie do zgłoszenia.
 • Nastały czasy tzw likwidatorow MIASTA Elbląg. Co krok likwidacja,zamkniecie. GRATULACJE?
 • Przecież to wy wyborcy ich wybraliście na urzedy . Macie mozgi ????
Reklama