UWAGA!

Dwieście tysięcy drzew (Opowieści z lasu, odc. 319)

 Elbląg, Dwieście tysięcy drzew (Opowieści z lasu, odc. 319)
Fot. Jan Piotrowski

Wiosna to czas, gdy w lesie rozpoczyna się akcja odnowieniowa. Tak leśnicy nazywają czas, w którym sadzą drzewa.

- Z pozoru prosta czynność, jak się jednak okazuje, wymaga sporo wiedzy i umiejętności organizacyjnych. Cała idea współczesnego leśnictwa sprowadza się m. in. właśnie do tej czynności – opowiada o sadzeniu drzew Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Od stuleci ludzie korzystają z drewna i nikt do dziś nie wymyślił zamiennika dla tego materiału. Korzystanie z drewna kilkaset lat temu doprowadziło do bardzo dużego ubytku drzew w Europie. Wtedy właśnie, z obawy przed całkowitą utratą lasów, wymyślono, że skoro pozyskuje się drewno z drzew, to trzeba by także zadbać o to, żeby las mógł powrócić na miejsce, skąd wycięto drzewa. Dzięki pracy naukowców zajmujących się tą dziedziną oraz praktyków leśników, leśnictwo jest aktualnie bardzo rozwinięte i w dużej mierze nastawione na aspekty ekologiczne i przyrodnicze - mówi leśnik.

Po pozyskaniu drewna leśnicy najpóźniej po 5 latach sadzą drzewa, a współcześnie coraz częściej doprowadzają do naturalnego odnawiania lasu. Dobór gatunków drzew, które są sadzone, nie jest przypadkowy czy dobierany pod potrzeby rynku.

- Gatunki drzew dopasowujemy do siedliska, czyli do typu gleby, położenia nad poziomem morza czy położenia geograficznego - opowiada Jan Piotrowski. - W bieżącym roku w naszym nadleśnictwie sadzimy ponad 200 tys. drzew. Wśród nich znajdują się dęby szypułkowe i bezszypułkowe, razem 95 tys. drzew, sosny 88 tys., buki – 37 tys., jawory 3 tys., świerki 8 tys., brzozy 2 tys., olchy 2 tys., a także jabłonie, cisy, jarzęby i inne drzewa i krzewy kwitnące i owocodajne - wymienia. - Co roku wiele osób interesuje się możliwością sadzenia drzew w naszych lasach, dlatego co roku organizujemy sadzenie drzew z leśnikami, otwarte wydarzenie dla wszystkich chętnych. Zdarzają się też takie sadzenia na prośbę stowarzyszeń czy szkół, a nawet, tak jak w minionym roku, jednostek wojskowych.

Liczba drzew sadzonych na terenie nadleśnictwa jest w porównaniu z wieloma nadleśnictwami niewielka.

- To dlatego, że nasze nadleśnictwo jest jednym z przodujących w Polsce pod względem stosowania naturalnego odnawiania lasu - podkreśla Jan Piotrowski. - Staramy się, aby lasy, które są pod nasza opieką, były w jak najlepszym stanie, dlatego też wszędzie, gdzie jest to możliwe, stosujemy takie metody, aby las doprowadzić do naturalnego obsiania się i powstania tak zwanego naturalnego odnowienia lasu. Dzięki temu staje się on bardziej stabilny i odporny na czynniki biotyczne, jak np. niekontrolowany rozwój szkodników owadzich, czy abiotyczne, jak choćby zmiany klimatu i związane z nimi susze czy wichury...

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kocham las.
 • Ile spadochroniarz gzowski swoimi rączkami zasadził
 • "aby las doprowadzić do naturalnego obsiania się i powstania tak zwanego naturalnego odnowienia lasu " jak lubię takie teksty, owszem, gdy to nie jest nagminne. A póki co to jest dla Was.. tanie, przy taki odnawianiu się to wszędzie rosły by brzozy, topole oski. Taka prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Komu ten tekst ?(2022-04-24)
 • A gdzie krzykacze i obrońcy przyrody? Grillują tłuste kiełbasy na węglu drzewnym? Hashtagi: #madkoboskoznowdzewawycinajo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Jungle(2022-04-24)
 • Większość tras leśnych na Wysoczyźnie elbląskiej jest zmasakrowana przez ciężki sprzęt. Koleiny na kilkadziesiąt cm. Co chwile widać sterty ściętych drzew. Nie pamietam kiedy ostatnio była tak masowa wycinka drzew. Nadleśnictwo elbląskie jak i inne w okolicy od wielu lat nie inwestuje w infrastukturę leśną. Kilka starych zniszczonych szlaków, praktycznie zadnych ścieżek dydaktycznych nie mówiąc już o trasach pieszo/rowerowych. Uczcie się panowie leśnicy od tych z innych regionów jak można zrobić las przyjazny dla wszystkich.
 • Bez czlowieka natura da sobie spokojnie rade, nawet jest jej lepiej bez niego, a tak to trzeba pisac jaki to czlowiek jest dobry dla natury bo drzewa sadzi tak naprawde robi to dla siebie a nie dla natury jako takiej, oszukiwanie samych siebie o
 • @ Komu ten tekst ?-masz całkowitą rację, to pitolenie dla ciemnego luda. Niech się pochwalą ile wycięli takich "szlachetnych" drzew jak olcha a ile wichury powaliły dębów, czy buków.
 • Najgorsze jest to że dziś budując osiedla miasto nie zostawia terenu pod parki. Niemiec jak budował to miasto to pamiętał o mieszkańcach powstał park Kajki, modrzewie, dolinka oczywiście wtedy inaczej zwane. A czy dziś budując blokowisk myśli się o powstaniu takich parków? Modrzewina też pewni e cala pójdzie pod beton. Jak zawada jar czy na stoku. Okolice osiedla za politechnika. Tam nie ma zadnego parku. A mozna zagospodarować tereny w okolicy leczyckiej Dąbrowskiego, a jak na razie to tylko dzikie wysypisko
 • Mordowanie lasy dobrze wychodzi, ,elbląskim leśnikom, ,. Gorzej niestety z odnową. Co do dewastacji dróg to brak słów. Wszystko to jakoś po, ,pisowsku, ,.... duzo gadania, mało rzeczywistej przyzwoitej pracy.
 • @Art :) - "mjasto" sprzedaje dzialki pod budowe Aldli lidl co tam jeszcze
 • Pięknie że Nadleśnictwo sadzi drzewa, a będzie jeszcze piękniej jak usunie drzewa powalone przez wiatr leżące na szlakach np. na szlaku zielonym pomiędzy czerwonym a niebieskim. Wózkiem nie można niestety przejechać. Do kogo należy dbanie o szlaki, bo wycinanie drzew do Nadleśnictwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MatkaLasu(2022-04-25)
 • Precz leśnicy-rzeźnicy!
Reklama