[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dywizja ma się dobrze

 
Elbląg, Nowym dowódcą 16 PDZ jest gen. dyw. Leszek Surawski
Nowym dowódcą 16 PDZ jest gen. dyw. Leszek Surawski (fot. WS)

- Szkolenia i dbałości o sprzęt wojskowy to najistotniejsze elementy w sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy. Jeśli to się uda, gwarantuję, że za trzy do pięciu lat spokojnie, z czysty sumieniem będę mógł powiedzieć, że dywizja spełnia swoją rolę – zapowiada nowy dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Leszek Surawski. Gotowość bojową żołnierze będą sprawdzać już w przyszłym tygodniu podczas ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Gen. dyw. Leszek Surawski objął dowodzenie dywizją 26 sierpnia br. Można powiedzieć, że wrócił do Elbląga, bowiem w latach 2002-2005 pełnił obowiązki szefa wydziału operacyjnego dowództwa 16 PDZ. Jak się czuje w roli dowódcy?
       - Czuję się wyśmienicie, tak, jak dowódca – przyznał z uśmiechem generał Surawski. - Dowódcą byłem zawsze więc nie jest mi to obce. Trochę Polski zwiedziłem – kontynuował - bo od Szczecina do Siedlec. Na północnym pasie pracowałem wszędzie.16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną widzę zupełnie inaczej niż jak widziałem ją będąc w Warszawie – zaznaczył. - Bardzo wiele się zmieniło na lepsze, w garnizonach jest dużo inwestycji, co cieszy. Zobaczę, jak to się będzie dalej rozwijało, czy w przyszłym roku wystarczy nam pieniędzy na pogłębianie tego, co już zostało zrobione.
       Generał Surawski jest dowódcą 16 Dywizji od dwóch tygodni, ale w sztabie, w Elblągu, spędził tylko dwa dni.
       - Byłem na przeglądzie garnizonów – relacjonuje - od Chełma, Zamościa, poprzez nasze jednostki na północy kraju, czyli Giżyko, Morąg, Bartoszyce i Braniewo. Chciałem zobaczyć, jak to funkcjonuje po latach mojej nieobecności. Muszę powiedzieć, że zostałem mile zaskoczony.
       Jakie zadania stoją przed 16 PDZ?
       - Szkolenia i dbałości o sprzęt wojskowy to najistotniejsze elementy w tej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się wojsko – stwierdził gen. dyw. Leszek Surawski. - Jeśli to się uda, gwarantuję, że za trzy do pięciu lat spokojnie, z czysty sumieniem będę mógł powiedzieć, że dywizja spełnia swoją rolę.
       A jaka jest obecnie jej kondycja?
       - Dywizja ma się bardzo dobrze i myślę, że będzie miała się jeszcze lepiej, jeżeli wyjedziemy i sprawdzimy się na poligonie – zapowiedział dowódca. - Gdy z czystym sumieniem powiemy, ż jesteśmy gotowi do wyzwań i zadań, które czekają nas na wojnie, będę szczęśliwy. A myślę, że tak właśnie będzie.
       Generał Leszek Surawski już w najbliższą niedzielę (15 września) wyjeżdża na poligon do Drawska Pomorskiego, gdzie 22 września rozpocznie się ćwiczenie żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       - Dla nas to będzie jedno z ważniejszych przedsięwzięć na przestrzeni ostatnich 3 lat – mówi gen. dyw. Leszek Surawski. - Ćwiczenie będzie prowadził dowódca wojsk lądowych i będziemy się sprawdzali wszystko: planowanie, szkolenie, wyrabianie tężyzny fizycznej, czyli wszystko to, co przygotowuje wojsko do wojny.
       Żołnierze spędzą na poligonie w sumie dwa tygodnie.
       Wcześniej jednak wezmą udział w uroczystych obchodach 94. rocznicy istnienia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zaplanowanych na 13 września.
       - Święto Dywizji to ważny moment dla jej żołnierzy – przyznał dowódca. - Myślę, że tegoroczne obchody zrealizujemy godnie wspólnie z Miastem. Świętowanie będzie może odrobinę mniej rozdmuchane, będzie trochę mniej sprzętu, trochę mniej fajerwerków, ale sytuacja finansowa tak w kraju, jak i w 16 Dywizji nie jest najlepsza, czyli troszeczkę mamy doły. Będą jednak uroczystości państwowe oraz festyn dla mieszkańców – dodał generał Surawski. - W tym roku, wyjątkowo, na Starym Mieście.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama