UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Działają w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć

 
Elbląg, Działają w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć
fot. policja

Czym jest prewencja kryminalna i czemu ma ona służyć? Sama nazwa wywodzi się od dwóch łacińskich słów: praeventio - zapobiegać i crimen - przestępstwo, zbrodnia. Jeżeli te wyrazy połączymy, okaże się, że prewencja kryminalna to zapobieganie przestępstwom. Mundurowi z Elbląga zajmujący się profilaktyką na brak zajęć nie narzekają. W ubiegłym roku przeprowadzili 1 133 spotkania, w których wzięło udział 28 325 osób.

To oczywiście definicja w największym uproszczeniu. Prewencja kryminalna to wszystkie działania mające na celu zmniejszenie ilości przestępstw poprzez ograniczenie okazji do ich popełniania. W elbląskiej komendzie w działania profilaktyczne jest zaangażowanych kilkudziesięciu funkcjonariuszy. To nie tylko sama komórka prewencji kryminalnej, ale również dzielnicowi oraz ruch drogowy. Wszyscy są specjalnie wyselekcjonowani do działań z zakresu profilaktyki. Ich spotkania z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami stanowią pomoc w walce z zagrożeniami. A takich nie brakuje. Chętnie rozmawiają i niosą pomoc całym rodzinom. W swoim zakresie działań mają zapobiegać zagrożeniom. I tak się dzieje. Mundurowi rozwiązują konflikty szkolne i są madiatorami. Współpracują z kuratorami sądowymi, miejskim departamentem edukacji oraz opieką społeczną i sanepidem. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką potrafią nie tylko znaleźć przyczynę popełnionych przestępstw, ale wiedzą także w jaki sposób im zapobiegać. Potrafią dostrzegać objawy zjawisk kryminogennych oraz cechy osób i ludzi zagrażających bezpieczeństwu.
       Prowadzą prelekcje w przedszkolach, szkołach, klubach seniora, areszcie i w kościołach. Tworzą akcje profilaktyczne i spoty – jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Często ich praca wykracza poza standardowe obowiązki. Są dyspozycyjni praktycznie przez całą dobę. Są również tam gdzie dzieje się źle. Rozwiązują konflikty rodzinne, sytuacje przemocowe np.: gdy mąż bije żonę albo żona męża, bo z takimi przypadkami również się stykają. Najtrudniejsze dla nich tematy związane z krzywdzonym dzieckiem.
       Mówią o dopalaczach, narkotykach, alkoholu. Edukują młodzież z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W najbardziej zrozumiały sposób tłumaczą na czym polega odpowiedzialność prawna nieletnich i własność intelektualna. Są na bieżąco w sprawach cyberprzemocy, zagrożeń terroryzmem, a ostatnio poruszają tematy niebezpiecznych gier komputerowych i ich destrukcyjnym oddziaływaniu na młodych ludzi.
       W ubiegłym roku przeprowadzili 1 133 spotkania, w których wzięło udział 28 325 osób. Tylko w samym marcu przeprowadzili 39 spotkań, w których wzięło udział 847 uczniów, 278 rodziców i 104 nauczycieli.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama