UWAGA!

Działania „Pieszy” priorytetem elbląskiej drogówki

 
Elbląg, Działania „Pieszy” priorytetem elbląskiej drogówki
fot. nadesłana

Policjanci przypominają elblążanom, że pieszy w starciu z samochodem ma niewielkie szanse wyjść z tej sytuacji cało. Stąd też organizowane cyklicznie działania policjantów ruchu drogowego wskazujące jak niebezpieczne może być przechodzenie przez jezdnie w miejscach niedozwolonych lub po prostu niebezpiecznych.

Podczas piątkowych działań policjanci z wydziału ruchu drogowego elbląskiej komendy ujawnili 42 przypadki wykroczeń popełnianych przez pieszych. W tym 34 osoby przechodziły przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. W siedmiu przypadkach na czerwonym świetle. W dwóch przypadkach spotkanie z policjantami zakończyło się mandatem z uwagi na charakter wykroczenia. W większości sytuacji były to pouczenia i tłumaczenia funkcjonariuszy ruchu, że potracenie przez samochód leczy się znacznie dłużej niż trwa dojście do oznakowanego przejścia dla pieszych i pokonanie jezdni właśnie tam.
       Policyjne działania ukierunkowane są na osoby piesze tzw. niechronionych uczestników ruchu. Takie działania maja za zadanie obniżyć liczbę wypadków (potrąceń) z udziałem pieszych. Wtargniecie na jezdnię to najczęstsza przyczyna wypadków, w których sprawcami a jednocześnie poszkodowanymi są osoby piesze.
       We wrześniu br. na terenie działania elbląskiej policji (miasto i powiat) piesi uczestniczyli w pięciu zdarzeniach drogowych, gdzie zostali ranni. Dwa potrącenia zaistniały z ich winy. Natomiast od początku roku byli uczestnikami zdarzeń drogowych w 50 przypadkach z tego 19 razy byli sprawcami tych zdarzeń. Także we wrześniu trzech rowerzystów zostało rannych. W jednym przypadku z winy kierowcy jednośladu, co zakończyło się wypadkiem oraz jednej kolizji. Od początku roku mieliśmy 24 rowerzystów rannych i niestety jedną ofiarę śmiertelną. W tym czasie spowodowali oni 13 wypadków i 19 kolizji.
      
       Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.
      
       Działania „Pieszy” są prowadzone także dzisiaj. Będą prowadzone jutro, w najbliższy czwartek i praktycznie do końca miesiąca.
      
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • to ja w takim razie dziękuję Straży Miejskiej za to, że mnie dziś nie przepuściła na przejściu, mimo że był taki korek, że i tak musiała się zatrzymać zaraz za przejściem. .. to się nazywa dawanie wzoru do naśladowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  pieszy(2013-10-14)
 • a kiedy w końcu działanie "pijany policjant" bo tego się najbardziej obawiamy żeby nam nie przekraczali swoich uprawnień
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Jolasia(2013-10-14)
 • bo policjanci zamiast stać przy przejściach dla pieszych wolą stać z fotoradarem na ograniczeniu 70 km/h z Iskrą1 To są zwykli wyzyskiwacze kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prokurent(2013-10-14)
 • a moim zdaniem to głupota, przechodze na czerwonym swietle i w miejscu nie dozwolonym na własną odpowiedzialność i w tedy kiedy jest taka możliwość (akurat nic nie jedzie) a policja oczywiscie mandacik. Policja niech się zajmie przestępcami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  abc.,.,(2013-10-15)
 • dyzurny ruchu przypomina ze po chodnikach chodzimy w kaskach hahaha
 • z pows. warsz. musisz skrecic w prawo, bo tak znak pokazuje, ale jadac A. K od biedronki, na wysokosci powst. mozesz skrecic w lewo, bo ktos zapomnial postawic znak, nie wspomne o tym, ze w tym miejscu wszyscy przechodza, a przejscia ewidentnie tutaj nie ma
Reklama