
Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka? Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji? Przyjdź, sprawdź to. Od lipca w Elblągu swoją działalność rozpoczyna Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym.
- Cieszę się, że moje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę tu na miejscu – mówi Agnieszka, mama autystycznego dziecka. - Będę czuła się teraz o wiele bezpieczniej, ciągłe wyjazdy do innych miast były dla mnie i mojego dziecka bardzo uciążliwe. Wiązały się z dodatkowym stresem.
Poradnia oferuje trzy rodzaje świadczeń: specjalistyczne porady lekarza psychiatrii dzieci i młodzieży, wielospecjalistyczną kompleksową diagnozę prowadzoną przez lekarza, psychologów, pedagoga, logopedę, terapeutę zajęciowego i fizjoterapeutów oraz w końcu wdrożenie odpowiedniego programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego realizowanego przez wielospecjalistyczny zespół specjalistów.
- Kontrakt umożliwia nam objęcie opieką około 20-30 dzieci – mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży, który mieści się w Elblągu przy ul. Królewieckiej. - Dzieci otrzymają u nas specjalistyczną pomoc lekarską, w naszym zespole będzie pracowała specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży, doktor Leokadia Burakiewicz oraz pełen zespół terapeutyczny składający się z psychologów, pedagoga, logopedów oraz fizjoterapeutów.
W powstanie poradni zaangażowali się mocno rodzice dzieci autystycznych oraz radna sejmiku samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Jadwiga Król.
By skorzystać z usług nowej poradni, należy dostarczyć skierowanie wystawione przez każdego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
- Jeżeli rodziców niepokoi zachowanie dziecka, zachęcamy do skorzystania z usług naszej poradni – mówi Natalia Jung- Kędzierska, psycholog. - Nasi specjaliści pomogą stwierdzić, z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia. Lepiej jest zareagować wcześniej i wcześniej wdrożyć terapię, by szybciej wypracować zachowania, które pomogą dziecku funkcjonować w społeczeństwie.

- Możliwość uzyskania specjalistycznej porady lekarza psychiatrii dziecięcej u nas na miejscu jest bardzo wielkim udogodnieniem dla rodziców – mówi Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży w Elblągu. - Takich lekarzy w skali kraju, nie mówiąc już o skali województwa, jest niewiele. Dostępność do specjalistycznych porad w województwie jest więc bardzo ograniczona. Mamy ogromne szczęście, że udało nam się pozyskać do współpracy niezwykle doświadczoną panią doktor, która już od kilkudziesięciu lat opiekuje się dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Pani doktor będzie dostępna w naszej poradni przez 10 godzin w tygodniu.
Pierwsze symptomy autyzmu można zauważyć już u półrocznego dziecka. Zaniepokoić powinno, gdy dziecko nie reaguje na swoje imię, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem, mało się uśmiecha. Diagnozę stawia się jednak najwcześniej u dwuletniego dziecka.