UWAGA!

Dzieci przypomną, że krwiodawcą się jest, a nie bywa

 Elbląg, Dzieci przypomną, że krwiodawcą się jest, a nie bywa
Fot.Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

- Obecna sytuacja w Polsce i na świecie jest niezwykle trudna. Przez panujący strach związany z koronawirusem drastycznie zmalała liczba dawców, jednak liczba chorych i potrzebujących nie – mówi Małgorzata Załuska, krwiodawca z Elbląga.

Krew wciąż potrzebna

Małgorzata Załuska  jest elbląskim krwiodawcą i administratorką facebookowej strony Więzy Krwi, promującej ideę honorowego krwiodawstwa. Teraz zachęca do włączenia się w akcję zorganizowaną przez stronę Dawcom w Darze, która gromadzi firmy udzielające różnego rodzaju zniżki dla krwiodawców. - W odpowiedzi na akcję #zostańwdomu chcieliśmy przypomnieć wszystkim, że krwiodawcą się jest, a nie bywa – podkreśla.

"Narysuj krwiodawcę, gdy nie siedzisz w ławce... Na koronawirusa nie ma jeszcze lekarstwa. Na nudę naszych dzieci, spowodowaną zamknięciem przedszkoli i szkół, jest wiele sposobów... Można na przykład zaproponować im narysowanie krwiodawcy. Nadesłane zdjęcia rysunków opublikujemy, a autor (autorka) pracy wybranej przez nasze jury otrzyma w nagrodę kredki, natomiast rodzice dostaną te piękne skarpety od portalu Więzy Krwi” – czytamy na stronie Dawcy w Darze.

- Kolorowe, pełne wyobraźni rysunki mają być odpowiedzią na apel wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa w Polsce, które proszą o pomoc zdrowe osoby. Rysunki dzieci mają być zaproszeniem do walki o zdrowie i życie potrzebujących – podkreśla Małgorzata Załuska. - W obecnej sytuacji każda jednostka krwi jest na wagę złota, nie możemy dopuścić do pustych oddziałów RCKiK

Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. - Mimo, że koronawirus jest teraz tematem numer jeden, to należy pamiętać że każdego dnia zmagamy się z chorobami i wypadkami, które nie poczekają, aż wirus ustąpi – podkreśla Małgorzata Załuska.

 

Jeśli jesteś zdrowy, pomagaj bez obaw

Należy pamiętać, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym procedura nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu.

- W obecnej sytuacji zostały wzmożone środki bezpieczeństwa, dlatego krwiodawcy proszeni są o wizyty bez osób postronnych, w związku z ograniczeniem do minimum kontaktów w grupach – zaznacza Małgorzata Załuska. - Wszystkim chętnym krwiodawcom mierzona jest temperatura i przeprowadzany wywiad, mający na celu eliminację ryzyka pobrania krwi od osoby chorej. Apeluję do osób, które nie miały kontaktów z ludźmi znajdującymi się w grupie ryzyka i nie przebywały w krajach objętych ogniskami zachorowań, a także nie mają żadnych objawów choroby: gorączki, kataru, opryszczki i jakiejkolwiek infekcji, o przybywanie do oddziałów krwiodawstwa.

Elbląska promotorka honorowego krwiodawstwa przypomina, że pomoc każdej zdrowej osoby jest niezwykle ważna, ponieważ krwi nie da się wyprodukować, jest ona najcenniejszym lekiem, a jej brak największym zagrożeniem. - Dlatego bądźmy świadomi, jak ważnym ogniwem leczenia jest każdy czynny krwiodawca – apeluje.

 

Obudzić „instynkt krwiodawcy”

- Aby dziecko mogło wykonać rysunek krwiodawcy, wielu rodziców będzie musiało odpowiedzieć dzieciom na pytania związane z samym krwiodawstwem. Liczę na to, że rodzice, a w przyszłości ich dzieci, obudzą swój instynkt krwiodawcy. Właśnie tak chcemy wykorzystać wspólnie spędzone chwile, związane z koniecznością pozostania w domach – zaznacza Małgorzata Załuska. - To nauka przez zabawę, a wszystko jest w temacie krwiodawstwa i ratowania życia. Rysunki dzieci prosimy przesyłać na adres e-mail: dawcom.w.darze@gmail.com. Do wygrania są kredki dla dzieci oraz skarpetki krwiodawcy dla zaangażowanych rodziców, które przekazałam na ten cel w ramach zachęty do działania.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć zarówno na stronie Więzy Krwi, jak i Dawcy w Darze.

- Jesteśmy jedyną szansą na życie i zdrowie innych ludzi, dlatego łączmy się w tych ciężkich dla nas wszystkich chwilach – mówi twórczyni Więzów Krwi.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sam jestem wieloletnim krwiodawca...Moim zdaniem powinniśmy jednak i w tym przypadku zostać w domu!!Donacja osłabia znacznie nasz organizm osobiście dochodzę do pelnej"formy"dwa dnI,osłabienie organizmu raczej nie pomoże nam z koronawirusem!Jako zasłużony dawaca krwi jednak odradzam w tym czasie donacji!!Nasze zdrowie jest najważniejsze jeśli nam stanie się krzywda już nie będzie miał kto pomagać !pozdrawiam !
 • Nie to żebym na coś liczył z tego tytułu że oddaję krew, ale dla czego w tym kraju nie może nic być w praktyce tak jak w teorii? Mamy rzekomo przywileje ale...na wyrobienie legitymacji czekasz ponad 3 miesiące (kawałek kartki z ręcznie wpisanym imieniem i nazwiskiem) po czym idziesz umówić się do lekarza specjalisty i w teorii powinieneś dostać wizytę za kilka dni, ale nie, nie tutaj. Tu pani w okienku mówi Ci że za 2 miesiące. O pierwszeństwie w jakiejkolwiek kolejce w aptece czy u lekarza możesz zapomnieć bo cię babcie zlinczują. I tu moje pytanie-po co tworzyć takie martwe przepisy
 • Przynajmniej nie przeszkadzajcie, jeśli nie chcecie pomagać. Ja nie oddaje krwi dla kolejki u lekarz, tylko dlatego że chcę pomagać, bo może ja lub ktoś z mojej rodziny tej krwi będzie potrzebował. Wielki szacunek, dla tych którzy mimo wszystko oddają.
 • Niewiem po jakich specjalistach chodzisz ale ja nie czekałem Nigdy dłużej niż 2 tyg. Co do linczu przez babcie to miej to w du.. e. Uprawnień które mamy nikt nie dał nam za nic. Tak zawsze mówię i podchodzę bez kolejki a jak ktoś ma jakiś problem to jego sprawa.
 • Ja po donacji czuję się świetnie. Jak oddasz krew to nie wychodź z domu jak się boisz. W jakim stopniu jest Twój organizm osłabiony gdy nie masz żadnej infekcji? To czym się zakaziż? Honorowym krwiodawcą jest się bez względu na sytuację.
 • Ja oddaje krew od 4 lat i będąc Honorowym Zasłużonym Krwiodawcą nigdy nie czekałem na lekarza dłużej niż u dni.
 • Ja oddaje krew od 4 lat i będąc Honorowym Zasłużonym Krwiodawcą nigdy nie czekałem na lekarza dłużej niż 7 dni.W Krakowie gdzie bym nie poszedł tam wszyscy respektują Krwiodawców i ich przywileje. Tyle w temacie. Zachęcam do oddawania krwi.
 • Nie dziwię się ,że brakuje krwi z związku z obecną sytuacją nikt nie będzie ryzykował zakażenia...tym bardziej,że nie ma z tego żadnych korzyści...dziwię się , że ludzie oddajá krew w Polsce,gdyż w Niemczech płacą 60euro! jestem krwiodawcą od kilkunastu lat i rozważam wyjazd zorganizowany wraz z kolegami krwiodawcami...ludziom wydaje się, że dadzą sobie rady bez krwi -powodzenia...
 • Jeśli ktoś będzie jej potrzebował,wtedy doceni że ją oddajesz-w przeciwieństwie do całej reszty której na chwilę obecną nie potrzeba ????
 • Ja nawet jak bym chciał to w oddziale Gdańskim od sierpnia do dnia dzisiejszego nie mogę krwi oddać bo magazyn jest pełen -AB RH -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mati98(2020-03-17)
 • Nie wiem gdzie chodzisz do lekarza, bo ja w ciągu tygodnia mam wizytę. Wystarczy powiedzieć że idziesz do NFZ że skargą
 • Pomimo zaistniałej sytuacji znajomy potrzebował krwi ,pomijając to że jestem zasłużonym honorowym dawcą krwi i boję się o swoje zdrowie i życie jak każdy, oddałam krew.Bo my mamy już to we krwi.Życzę wszstkim dużo zdrówka i szczęścia.
Reklama