UWAGA!

Dzień Elbląga w Brukseli

 Elbląg, Dzień Elbląga w Brukseli

1 lipca 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej, prezydencja potrwa do 31 grudnia 2011 r. W tym czasie – dokładna data nie jest jeszcze znana – Elbląg będzie miał swój dzień w Brukseli, w gmachu Komisji Europejskiej. Ma wówczas pokazać Europie wszystko, co ma najlepszego do pokazania. Podpowiedzcie, co to ma być.

Dziennikarzy poinformował o tym Grzegorz Nowaczyk – kandydat na prezydenta Elbląga i członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego – na tej samej, ubiegłotygodniowej konferencji prasowej.
       – Podczas mojej wizyty w Brukseli spotkałem się z Krzysztofem Liskiem, eurodeputowanym z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego – relacjonował Grzegorz Nowaczyk. – Rozmawialiśmy o tym, co można by zrobić dla Elbląga, kiedy prezydencję w Unii Europejskiej obejmie Polska. Uzgodniliśmy, że w ramach prezydencji w Brukseli zostanie zorganizowany Dzień Elbląga. W gmachu Komisji Europejskiej będziemy mieli swoje stoisko i swój czas, żeby pokazać wszystkie mocne strony naszego miasta, wszystkie produkty turystyczne. Będzie to między 1 lipca a 31 grudnia 2011 roku, dokładny termin nie jest jeszcze wyznaczony. Taką możliwość będą miały trzy największe miasta regionu warmińsko-mazurskiego – Olsztyn, Elbląg i Ełk. Nie wiem, czy wszystkie z tego skorzystają, na pewno skorzysta Elbląg, to już jest zapewnione.
       Dziennikarze pytali kandydata PO, czy będzie to możliwe również wówczas, gdy nie zostanie prezydentem Elbląga.
       – Zdecydowanie tak. Ten pomysł będzie realizowany niezależnie od tego, kto zostanie prezydentem Elbląga – odparł Nowaczyk. – Do tej pory nasze miasto nie miało takiej możliwości, żeby pokazać się całej Europie. Do tego czasu trzeba stworzyć kilka produktów, z których Elbląg powinien być znany w przyszłości, które można będzie zapromować w Brukseli. Poprzez dzisiejszą konferencję, poprzez media zwracam się do wszystkich w Elblągu – do organizacji pozarządowych, ludzi kultury, sportu, biznesu – aby zgłaszali propozycje, w jaki sposób najlepiej będzie można nasze miasto zapromować. Najważniejsze z tego wszystkiego jest to, że decyzja o Dniu Elbląga już jest, trzeba to wykorzystać. Uważam, że takiej okazji nie możemy zmarnować, niezależnie od tego, czy prezydentem Elbląga będę ja, czy ktoś inny.
       Na pytanie dziennikarzy o jego propozycje, Grzegorz Nowaczyk odpowiedział: – Trzeba zebrać pięć-sześć konkretów, którymi Elbląg powinien się chwalić. Ale żeby mówić o tym, co pokazać, najpierw trzeba znaleźć pomysł na nasze miasto, czyli, czym my chcemy w Polsce i Unii Europejskiej być, czym chcemy się wyróżniać na tle innych miast, co chcemy kreować, czym przyciągnąć do naszego miasta turystów i przedsiębiorców. Jeżeli będziemy znali odpowiedź na te pytania, wtedy stworzymy kilka dobrych produktów. Nie ukrywam, że liczę na odzew także Biura Promocji naszego miasta.
       – Czy pół roku to za mało czasu, żeby stworzyć koncepcję, czym Elbląg ma być? Obecne władze takiej koncepcji raczej nie mają, kandydaci do urzędu prezydenta chyba też nie. Trzeba oprzeć się na jakichś diagnozach, analizach, a tych nie ma – pytali dziennikarze.
       – Ja też uważam, że obecnie nie ma takiej koncepcji. Natomiast jeśli to wydarzenie – prezentacja Elbląga w Komisji Europejskiej w Brukseli – będzie miała miejsce w październiku lub listopadzie przyszłego roku, to mamy jeszcze prawie rok czasu na to, żeby taką koncepcję opracować – przekonywał Nowaczyk. - Czy to jest za krótki okres? Myślę, że nie. Diagnozy i analizy mogą trwać trzy-cztery miesiące, więc w dwanaście miesięcy do koncepcji powinniśmy dojść. Mówię to, opierając się na doświadczeniach innych samorządów, które już dobrych kilka lat temu zauważyły potrzebę wypracowania takich koncepcji .
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • spoleczenstwo hartowane bieda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prawdziwek(2010-10-18)
 • pokażmy im, że w UE mają akwen na który nie mogą wpływać bez wizy-może się obudzą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  69robi(2010-10-18)
 • nowaczyk kim jesteś z jakiej planety tuskolandii !? gdzie nie włączę i co nie włączę to ciebie naświetlili kliszą.
 • pokażcie im jak modelowo rozpie. .. .lili nam Zamech, jak traktuje się pracowników, jakie jest bezrobocie, ilu zyskaliśmy bezdomnych ilu nędzarzy pokażcie im naszą gołą dupę która za PRL-u była przynajmniej odziana i tłusta. Błazny
 • znowu on. .. masakra :(
 • Ludzie jesteście dziwni. .. Jak ktoś nic nie robi to go opluwacie, a jak coś próbuje zdziałać i się pokazuje to też źle. .. Wyjedźcie sobie tam, gdzie każdy odpowiada za swoją du. ę. .. Na Syberię albo na pustnię. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pentaxxx(2010-10-18)
 • Biedaczki coś na sumieniu mają. .. tak główki pospuszczali
 • Nie wystarczy "coś robić", należy robić z sensem - mało tego trzeba ludzi o tym przekonać. Nie chcemy pomników w postaci nie funkcjonujących portów, autostrad do testowania samochodów i innych "drzwi do lasu"
 • Oj, ciężko będzie znaleźć coś czym Elbląg miałby się pochwalić, tylko błagam nie Piekarczykiem !!! Już lepiej braćmi Kulesza, których prace znane są w Europie i na świecie, zwłaszca "Sokół Milenium"
 • a czyja to wina ze elblag nie ma sie czym pochwalic? podziekujmy komuchom przy urnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czerwony jak cegła(2010-10-18)
 • a cóż ten nowaczyk robi oprócz tego, że wszędzie się pokazuje, szkoda że tylko teraz 4 lata temu jego klesie kopali mierzeję i co ???? zasiadali w radzie miasta a pracwali i mieszkali w gdańsku i warszawie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezrobotny(2010-10-18)
 • Pomysł promocji miasta bardzo dobry więc starajmy się go wykorzystać niezależnie od tego kto jest pomysłodawcą. Niedawno czytałem krytyczne uwagi dotyczące promocji miasta, kiedy taki pomysł jest to internauci wypowiadający się na tym forum totalnie go krytykują. Macie inne to zaproponujcie je naszym radnym i włodarzom miasta zamiast opluwać wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanjn(2010-10-18)
Reklama