UWAGA!

Dzień Europy

Projekt „9 Maja - Dzień Europy” jest ogólnoeuropejskim przedsięwzięciem, w którego realizację zaangażowana jest Komisja Europejska, regiony europejskie, organizacje pozarządowe, członkowie Parlamentu Europejskiego oraz szkoły. Główne obchody Dnia Europy na Warmii i Mazurach odbędą się w Olsztynie. Weźmie w nich udział Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przedsiębiorstw i przemysłu, były komisarz ds. rozszerzenia UE.

Dzień 9 maja jest oficjalnym świętem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali znanego jako Deklaracja Schumana przez Roberta Schumana 9 maja 1950 r. Według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE. Dzień ten ma przyczynić się do popularyzacji problematyki europejskiej wśród społeczeństwa oraz uświetnić piątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
     Podczas wizyty w Olsztynie Günter Verheugen spotka się m.in. z samorządowcami i przedsiębiorcami województwa warmińsko-mazurskiego, zostanie uhonorowany tytułem i statuetką „Przyjaciel Warmii i Mazur” oraz „Złotym Laurem” UWM. Wizyta byłego komisarza ds. rozszerzenia UE w stolicy Warmii i Mazur związana będzie również z promocją książki „Projekt - rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia”, którą napisał razem z Markiem Orzechowskim.
     
     Dzień Europy na Warmii i Mazurach
     O godz. 14 na staromiejskiej scenie w Olsztynie młodzież teatru Scena 07 organizuje widowisko pt. „Teatr Europa”. Od godz. 16 w Amfiteatrze na Starym Mieście rozpocznie się Majówka Europejska, która zostanie podzielona na dwie przeplatające się części: informacyjno-promocyjną oraz rozrywkową. W przerwach między blokami informacyjno-promocyjnymi występować będą lokalne zespoły muzyczne: Popcore, Kookaburra, Kangaroz oraz zespół szantowy. Około godziny 20.15 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru Justyny Steczkowskiej.
     
     Źródło: Urząd Marszałkowski
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama