UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Weterana w Olsztynie

 
Elbląg, W trakcie uroczystości wręczone zostały m.in. „Gwiazdy Iraku” oraz „Gwiazdy Afganistanu
W trakcie uroczystości wręczone zostały m.in. „Gwiazdy Iraku” oraz „Gwiazdy Afganistanu(fot. Anna Wszeborowska)

29 maja, po raz pierwszy, obchodziliśmy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Uroczystości na szczeblu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyły się w Olsztynie. Wzięli w nich udział przede wszystkim uczestnicy misji oraz ich rodziny.

Tegoroczne obchody odbyły się na szczeblu centralnym, jak i w wymiarze lokalnym, a obchodom Dnia Weterana towarzyszyło wiele uroczystości upamiętniających weteranów misji wojskowych. Patronat nad centralnymi uroczystościami, które odbyły się 29 maja w Warszawie, objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
       Uroczystości związane z Dniem Weterana w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyły się tym razem w Olsztynie. Wzięli w nich udział: Dowódca 16 PDZ gen. dyw. Janusz Bronowicz, wicewojewoda warmińsko – mazurski Jan Maścianica, marszałek województwa Jacek Protas, przedstawiciele duchowieństwa, środowisk kombatanckich, ale nade wszystko weterani działań poza granicami państwa, przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Reprezentowali oni jednostki wojskowe 16 PDZ jak i innych jednostek wojskowych z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Organizatorem uroczystości był Komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie oraz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       Po raz pierwszy w międzynarodowej misji pokojowej żołnierze Wojska Polskiego uczestniczyli w 1953 roku w Korei, gdzie nadzorowali przebieg procesu zawieszenia broni. Dalej były m. in. Syria, Liban, Kosowo, Irak, Afganistan, Czad, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Tadżykistan, Egipt, Namibia i inne. Razem 71 misji i operacji poza granicami kraju, w których udział wzięło ponad 84 tysiące żołnierzy z biało – czerwonym emblematem na mundurach. Województwo warmińsko – mazurskie – teren stacjonowania 16 PDZ, ale i wielu jednostek już nieistniejących czy podlegających innym Związkom Operacyjnym, w ciągu tych lat poniosło swoją ofiarę: 15 poległych oraz 313 poszkodowanych – to nasz tragiczny bilans męstwa i poświęcenia naszych żołnierzy.
       W czasie wczorajszej uroczystości w Olsztynie właśnie weterani byli jej głównymi bohaterami oraz pamięć o tych, którzy w niej nie mogli uczestniczyć, ale pamiętać o nich będziemy zawsze. W jej trakcie wręczone zostały między innymi „Gwiazdy Iraku” oraz „Gwiazdy Afganistanu” – odebrali je uczestnicy tych misji. To właśnie do weteranów były skierowane słowa podziękowań, gratulacji i życzeń, które w swoich wystąpieniach przekazali wicewojewoda warmińsko – mazurski, marszałek województwa, Dowódca 16 PDZ oraz pozostali goście. Minutą ciszy uczczono także pamięć wszystkich poległych. Uroczyste spotkanie zakończyła wspólna fotografia i żołnierski obiad.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama