UWAGA!

Dziś koncert, jutro marsz

 Elbląg, Już jutro, 11 listopada, ulicami miasta przejdzie Marsz Niepodległości
Już jutro, 11 listopada, ulicami miasta przejdzie Marsz Niepodległości (fot. arch. AD)

Elblążanie rozpoczęli już obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek w Ratuszu Staromiejskim otwarta została wystawa pamiątek historycznych, a dziś (10 listopada) w Galerii EL wyjątkowy koncert. W nowych, zaskakujących aranżacjach zabrzmią Warszawianka, Rota i wiele innych pieśni patriotycznych. Będzie rockowo, jazzowo, hip-hopowo. I głośno. Początek o godz. 18.

- Bardzo ważnym elementem tegorocznego świętowania będzie koncert pt. Dałeś mi Panie zbroję...- zapowiadał już kilka dni temu Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu. - To cytat z piosenki Jacka Kaczmarskiego, a zbroja jest symboliczna, obejmuje z jednej strony powstańczą walkę, ale i pozytywistyczną pracę u podstaw oraz opór Polaków wobec zaborców. Zestaw utworów jest szeroki – zapowiada dyrektor Sarnowski. - Z jednej strony "Warszawianka", "Pieśń Konfederatów" czy "Rota", które kojarzą się z patosem, z drugiej zaś pieśni legionowe – ważne i nośne, ale i dowcipne. Będą też piosenki z okresu karnawału Solidarności oraz "Za wolność" Luxtorpedy i piosenka poświęcona Żołnierzom Wyklętym w wykonaniu De Press. Święto Niepodległości jest klamrą dla utworów, które pokazują fragmenty naszej historii – wyjaśnia Leszek Sarnowski.
       Utwory otrzymają nowego ducha. O nowe aranżacje zadbał bowiem Bartek Krzywda. Będzie rockowo, jazzowo, hip-hopowo i dość głośno. A na scenie zobaczymy elbląskich wokalistów: Martę Gałuszewską, Maję Kadłubowską, Agatę Ogórek, Karolinę Piejdak, Martynę Maludzińską, Ewelinę Bemnarek, Pawła Koszyńskiego, KWASA, Tomasza Steńczyka, Szymona Tomczyka, którym towarzyszyć będą muzycy: Paweł Batycki (perkusja), Patryk Giedziun (gitara basowa), Bartosz Krzywda (instrumenty klawiszowe), Radosław Szewczyk (gitara), Szymon Zuehlke (saksofony). Towarzyszyć im będzie grupa wokalna NOW! z Młodzieżowego Domu Kultury, pod kierunkiem Katarzyny Panicz.
       - Koncert jest oczywiście adresowany do wszystkich, choć z racji dość ostrej muzyki liczymy na młodych – mówi Leszek Sarnowski. - Dla nich uroczystości często są nudnym fragmentem rzeczywistości i niechętnie biorą w nich udział. Może jednak, kiedy usłyszą nowe aranżacje muzyczne to zastanowią się nad historią.
       A już jutro 11 listopada Marsz Niepodległości. Powitanie Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się o godz. 10.30 na dworcu PKP. Następnie kolumna w biało-czerwonych barwach przejdzie al. Grunwaldzką, Tysiąclecia, Rycerską, Wigilijną przez Stary Rynek, pod Bramę Targową. Tam odbędzie się dalszy ciąg uroczystości.
      
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Koncert jest oczywiście adresowany do wszystkich, choć z racji dość ostrej muzyki liczymy na młodych – mówi Leszek Sarnowski. " Nie wiem czy Pan wychodzi czasami z domu, ale młodych tu jak na lekarstwo, reszta wyjechała.
 • Kraju Nasz Szwedzki potop turecki jasyr i z czarnym krzyżem krzyżackie kajdany walka od wieków i krew przelana śmierć synów Ojczyzny za kraj kochany Trąbka od wieków do walki grała krew ciągle rosiła tą ziemię obficie by w powietrzu łopotał Orzeł Biały oddawali swe życie Lata niewoli germański krzyż zdeptany honor narodu obraza i nowa niewola nad nią gwiazda mordy zesłania czerwona zaraza. Niemieckie obozy fabryki śmierci mord i zniszczenie polskiego narodu Ruska Syberia a w niej gułagi strzały w tył głowy i śmierć z głodu siarczyste mrozy ludzkie cienie naród skazany na unicestwienie Lata komuny ruska niewola terror narodu i poniżenie partia na czele komitet centralny pierwszy sekretarz i czerwone lenie Nadzieja w sercach polska krew Biało Czerwona z orłem w koronie i siła w sercach niepokonana nawet w godzinach gdy kraj płonie. I nagły wybuch ludzkiej godności zbyt wiele mieliśmy do powiedzenia wolności i chleba zapragnęliśmy żegnaj komuno do widzenia. Druga część w następnym komentarzu bo za dużo liter inie wchodzi
 • Ato druga część wiersza. .. .. Biało czerwona to nasz znak i Biały Orzeł Piastowski i honor w sercu każdego Polaka to spadek i relikt nasz ojcowski. Lata niewoli poszły w niepamięć walki o wolność ludzkiej godności i przyszła chwila długo czekana najświętsze cele niepodległości. Daj nam dziś szczęście kraju nasz bo dalej od wieków źle nam się wiedzie zamiast rozkwitać jak piękny kwiat to dalej naród siedzi w biedzie. Za krew przelaną synów poległych za krzyży zmarłych cały las najwyższa pora daj nam szczęście Rzeczypospolita kraju nasz Henryk Siwakowski Elblag 8.11.2013.
 • W tym roku to smutne święto, bieda nedza brak pracy. Wszyscy uciekają z kraju. Nie ma naprawde z czego się cieszyć
 • "Święto Narodowe". Idą Polacy w zwartych kolumnach, idą na siebie z transparentami, tyczki jak dzidy zatrute jadem. , idą by walczyć o wolną już Polskę. Jak zwykle podatni na podszept Szatana, po prawej Jarek i jego sotnie, po lewej Donald z " przydupasami", i niech się kręci chocholi taniec. .. Ja nie mam czasu na takie orgie, choć patrząc na to włos mi się jeży, dlaczego wyzwolona Polskę, niszczą durnie i klakierzy !
 • A na Mazurskiej, w pewnej firmie, kobitki będą świętowały 11 Listopada przy maszynach do szycia.
 • do poety - i po co to wszystko te wieki te zadymy ? trupy --zeby dzisiaj na czas terazniejszy wszystko było do dupy SZ, PANIE MARSZĄŁKU CO SIE DIEJE W FIRMACH PANU PODLEGŁYCH ? NEPOTYZM KLAKIERSTWO - NIC WIECEJ szkoda mowic -- a wolnoc była tak potzrebna jak w pupie zeby
 • Taka jest mentalność niektórych elbląskich pracodawców. Miejmy nadzieję, że w święta dostaną wolne. Nie wiem czemu mnie to nie zdziwiło, ta branża w większości nie uznaje wolnych dni.
 • W Elblągu może być weselej, tylko wystarczy być razem. Obudżmy się z tego jesiennego snu i maszerujmy, żeby świętować.
 • No cóż można powiedzieć ca dała nam niepodległość i dużo i mało z wielkich ideałów i patriotyzmu nic nie zostało dziś każdy myśli jak sie dobrze najeść wypić i zabawić maja gdzieś Ojczyznę i patriotyzm ale i Ojczyzna też ma wszystkich gdzieś prywata korupcja i złodziejstwo rządzących dzis każdy myśli tylko o sobie jak przetrwać od nędznej wypłaty do wypłaty niepewność o jutro czy będzie jeszcze pracował czy mamy 100% niepodległość powiem krótko nie!!!! zawsze od wieków ktoś ingeruje w nasz kraj ktoś nas poucza i wkłada kij w mrowisko głupota zmieniających się rządów jak skarpetki nie przynosi nic dobrego od lat kraj okradany jest wewnątrz niskie płace i brak poszanowania ludzi pracy dopełnia pustki i pogłębia przepaść pomiędzy krajami bogatymi nowe pakty układy cały czas jesteśmy słurzącymi innych krajów to jest niepodległość ???dalej przelewamy Polską krew za czyjeś cele bez sensu bierzemy udział w róznych konfliktach i wojnach czy to jest niepodległość.
 • Nie ! To co jutro będzie, to nic innego, jak kondukt żałobny.
 • gratuluję! przedsięwzięcie na najwyższym poziomie. .. jak miło, że w naszym mieście mamy tak mądrych ludzi i tak zdolną młodzież!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  toja...(2013-11-10)
Reklama