UWAGA!

Dzisiaj 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 Elbląg, Ostatnie urorczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Elblągu odbyły się w 2019 roku na placu katedralnym
Ostatnie urorczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Elblągu odbyły się w 2019 roku na placu katedralnym (fot. arch. AD)

Dzisiaj przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. 

Konstytucja 3 maja – druga na świecie (wcześniej swoją konstytucję zdążyli uchwalić tylko Amerykanie), pierwsza w Europie (następni byli Francuzi) ustawa regulująca ustrój prawny. Można powiedzieć, że była to „konstytucja” w nowożytnym rozumieniu tego słowa. Przypomnijmy: „konstytucją” nazywano też uchwały podejmowane przez sejmy w okresie I Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 maja była próbą reform ustrojowych I Rzeczpospolitej. Wkrótce, po jej uchwaleniu, wybuchła wojna polsko – rosyjska, która zakończyła się II rozbiorem Polski.

Ustawę rządową uchwalił Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r., wykorzystując sprzyjającą sytuację prawną i nieobecność wielu posłów opozycji. Praktycznie straciła znaczenie po 14 miesiącach, kiedy król Stanisław August Poniatowski zdecydował się przystąpić do konfederacji targowickiej. Konstytucję uchylił sejm grodzieński 23 listopada 1793 r., który uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne. Jedenaście artykułów konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; w 1819 r. - Sejm nadzwyczajny miał zmienić konstytucję. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowiono już dwa dni później, 5 maja 1791 r. Podczas zaborów było zakazane. Święto przywrócono w 1919 r., zniesiono w 1951 r. I z powrotem przywrócono w 1990 r. Od 2007 r. 3 maja jest też świętem narodowym Litwy.

Ze względu na pandemię obchody święta zostały ograniczone. 3 maja o godz. 11.30 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w Katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga.

-  Dodatkowo z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla mieszkańców przygotowaliśmy muzyczną niespodziankę. O godz. 11.00 na FB miasta i na YT będzie dostępny koncert w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pt. „Elbląska Orkiestra Kameralna na 3 Maja” - informuje rezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Sprawdź również ogólnopolskie wydarzenie on-line z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

oprac.daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To dzięki Posłom PiS Krasulskiemu i Wilkowi możemy wspólnie obchodzić Święto Konstytucji, która jest niezgodna z Konstytucją, szkoda, że zamiast pomnika dziada z żoliborza zaprojektowano pomnik Piłsudskiego na pocztowej bo kierowcy mogli by pluć na tego warszawskiego dziada z żoliborza.
 • To jest chory wpis.
 • Polska zawsze ramię w ramię z ameryczką, za sprawą nieudolnych rządów poprzedników a teraz kaczystanu doprowadzi nas do całkowitego podporządkowania się kulturze i nakazom zaoceanicznych ciemniaków, wstyd i hańba dla narodu polskiego. Roszczenia żydowskie, nowe samolociki po zawyżonych cenach odbiją się na waszych portfelach. :)Nie zapominajcie o totalnej inwigilacji i utracie suwerenności! Taki to Polak, głupi i po szkodzie.
 • Trybunał Konstytucyjny wreszcie służy ludziom, czego takzwane elity nie mogą znieść. Trybunał Rzeplinskiego tolerowal niezgodna z konstytucją aborcję dzieci nienarodzonych i wyslugiwal się lewactwu i liberałom
 • Co to Konstytucja dzisiaj? Można sobie ja co najwyżej. .podetrzeć brawo PiS
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  11
  QbeeQ(2021-05-03)
 • Najważniejszy oczywiście kościół, tu bez ograniczeń, faktycznie sami święci dookola, szkoda tylko ze nie w postępowaniu wobec bliźniego, obłuda
 • Pis pokazal gdzie ma konstytucję to niech się dzis żarliwie z Rydzykiem całując go gdzie chcą, modlą i swietują, paranoja, ten kraj cofneli do stedniiwiecza
 • Pachołki amerykańskie, zacznijcie myśleć samodzielnie - pod rządami kaczki i spółki utraciliśmy suwerenność na rzecz zaoceanicznych partyjniaków. Po co świętować konstytucję, która jest łamana?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24
  23
  specjalista od bytu(2021-05-03)
 • Wiwat 3_maja.
 • Teraz najwięksi grzesznicy czołgać się na kolanach, za swoje chamstwo, niszczenie ludzi, obłudę, zianie nienawiscią, podłością, zazdrością i prostactwem! Klechom tez przyda sie wielka pokuta za to co zostalo obnażone ! Świętoszki haha, a dla reszty pozostanie pitolenie orkiestry! W tym kraju konstytucja nic juz nie znaczy więc dosc zakłamania pod publikę
 • Czytaliście sami Konstytucję 3 Maja? Ma to tyle do konstytucji co PiS do prawa i sprawiedliwości.
 • Paradoksalnie ci którzy najbardziej nie szanują praw zawartych w konstytucji dziś stoją w pierwszych rzędach. Oby już niedługo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  Marek kk(2021-05-03)
Reklama