UWAGA!

Dzisiaj święto Wojska Polskiego

 Elbląg, Dzisiaj święto Wojska Polskiego
fot. Anna Dembińska

Państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 r., która została stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej. Święto wprowadzono ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., aby przypominało współczesnym o odwadze walczących oraz wartości pokoju. Tego dnia obchodzone jest również święto Matki Boskiej Zielnej.

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano 15 sierpnia, bo to właśnie tego dnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz ministra spraw wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z 4 sierpnia 1923 roku. Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października), upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. Tego też roku odbyły się pierwsze centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Dzisiaj w Elblągu odbędzie się piknik wojskowy na starówce, a na Wyspie Spichrzów impreza z cyklu „Wakacyjna Trasa Dwójki”. Będzie to koncert piosenki wojskowej państw NATO.

15 sierpnia obchodzimy także święto Matki Boskiej Zielnej. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obchodzone jest co roku od V wieku. Z tym dniem wiążą się pewne tradycje i zwyczaje. Między innymi przygotowanie specjalnego bukietu z ziela.

oprac. daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wniebowzięcie NMP... zerknijcie w kalendarz.
 • @RR.. - Ależ Ty mondry....
 • @autor: " Święto wprowadzono ustawą Sejmu" - ustawę proceduje sejm, senat i podpisuje prezydent, więc nie jest to ustawa Sejmu tylko ustawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  zatrzymac_wtorny_analfabetyzm(2022-08-15)
 • To bawta się!zwlaszcza z Pietrzakiem, przebrzmiałą gwiazdą juz nawet nie śmieszną ! Z całej trasy 2 najslabszy zestaw artystów, moze Frackowiak i orkiestra wojskowa, a reszta słabo! Ale piwko do golony mozna gulnąć ! W końcu poziom zobowiązuje!
 • Niestety wstyd się tam pokazać!piknik ok, ale koncet odpada!
 • Nie ma czego świętować, POdnóżkom Waszyngtonu i POdżegaczom Wojennym przyPOminam, bo gdybyśmy mieli jakieś uczciwe, pro-polskie, nie wysługujące się obcym, zaoceanicznym stolicom Wojsko Polskie i takąż generalicję, to nie POtrzebowalibyśmy, aby dziś stacjonował w granicach RP kontyngent zbrojny zagranicznego okupanta, by cieniasów bez POjęcia bronić i chronić, POdobnie jak nie POtrzebowalibyśmy brać dziś udziału w tej zbrodniczej, nigdy Rzeczpospolitej ani przez Rzeczpospolitą wypowiedzianej, zastępczej wojnie z Moskwą na terytorium b. już (przynajmniej w kształcie wymarzonym przez NATOwskich zbrodniczych nadzorców) Ukrainy. Żenada, smuta i porubstwo, że pokolenia Polaków przelewających swoją krew za polski sztandar i takiż mundur dziś muszą się wstydzić, do czego doprowadzili nas post-styropianowi jurgieltnicy i POdżegacze Wojenni za kartony z dolarami z obcych stolic. [Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy... podżegacze i zbrodniarze na zaoceanicznym pasku!] #proxyWar, #yanksGoHome!, #warMONgers; Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
 • Ale to do Kurskiego pretensje.
 • @lubie.kefir - kefir, takich właśnie cieniasów bez pojęcia, jak ty chronią wojska NATO - przypomnę, że Wojsko Polskie to też siły NATO, mimo, że beton tak nie uważa.
 • A kogo byś ? pan Rewinski Janusz jako konferansjer ?
 • Gdzie macie sprzęt za naszą kasę, papudraki? Nawet na defiladę w stolicy wam go już nie starczyło, bowiem stoi dziś popalony na akermańskich stepach, gdzie władowaliście się w krwawą jatkę i to bez najmniejszego sprzeciwu wobec waszyngtońskiego okupanta, jak dzieci - w dodatku z tych nie najmądrzejszych - we mgle. Konstytucję RP proponuje anonkowi poczytać, to wtedy może się dowie, do czego zostały przez uczciwych Polaków powołane siły zbrojne RP, zwane - aż ciśnie się pod klawiaturę słowo: "humorystycznie" - Wojskiem Polskim; #jelity, #jurgielt, #wojna, #zbrodnia, #rak; #warmongers Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
 • Kefir się zważył!Wojsko, armia, zasady, poziom, wartości to byly kiedys, dziś uczyniono z tego sklejkę ludzi ktorzy nie wiedz
 • @lubie.kefir - Czyzby brakowalo ci tablic Mendelejewa, w ktore uzbrajal simoniak? Slusznie, to byl wazny element uzbrijenia xd
Reklama