UWAGA!

Dziury w nawierzchni. Kto płaci za uszkodzone auta?

 
Elbląg, Dziury w nawierzchni. Kto płaci za uszkodzone auta?
fot. Anna Dembińska

Stan nawierzchni elbląskich ulic pozostawia wiele do życzenia. Sytuacji kierowców nie poprawiają trwające na terenie miasta remonty i modernizacje ciągów komunikacyjnych. W takich warunkach, nawet jeżdżąc bardzo uważnie, nie trudno o uszkodzenie auta. Jednak można domagać się odszkodowania za poniesione straty. Miasto jest przygotowane na taką ewentualność. Pieniądze wypłaca ubezpieczyciel, nie pochodzą one z budżetu miejskiego.

Jak informuje rzecznik prezydenta Elbląga Monika Borzdyńska, w okresie 1 stycznia do 31 lipca 2013 r. do Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego wpłynęły łącznie 82 wnioski o odszkodowanie, z czego 51 wniosków o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni, z czego z kolei 15 uszkodzeń powstało w miejscach, w których prowadzone są inwestycje związane z przebudową dróg wojewódzkich 503 i 504. Te przekazano do wykonawcy robót drogowych. 34 wnioski dotyczyły odszkodowania z tytułu poniesionej szkody osobowej, z czego 19 zgłoszeń zostało przekazanych celem rozpatrzenia do innych jednostek, które, jako właściciele lub zarządcy terenu, odpowiedzialne były za odpowiednie utrzymanie miejsca, na którym doszło do powstania szkody osobowej.
       Roszczenia o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni, jak również z tytułu poniesionej szkody osobowej można kierować do Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg/Pionu ds. zarządzania drogami Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Wypełnione formularze zgłoszenia szkody można składać osobiście w siedzibie Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg przy ul. Czerwonego Krzyża 2 (I piętro) lub przesyłać na adres: Urząd Miejski w Elblągu, Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg.
       - Zgłoszeń można dokonywać także bezpośrednio do naszego ubezpieczyciela, jakim jest obecnie InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group na dwa sposoby - instruuje Monika Borzdyńska. - Można zatelefonować na Call Center pod nr 22 212 20 12 stosując się do zaleceń konsultanta. Można też zgłosić szkodę za pośrednictwem strony internetowej.
       Formularze zgłoszenia szkody dostępne są na stronie internetowej UM (w zakładce „Departamenty Urzędu Miejskiego”, „Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg”, „Odpowiedzialność cywilna zarządcy dróg” oraz formularz „Zgłoszenie szkody na osobie z odpowiedzialności cywilnej”.
       Osoba, która stara się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia pojazdu na skutek złego stanu nawierzchni jezdni powinna złożyć również kopie: prawa jazdy osoby kierującej w chwili zdarzenia, dowodu rejestracyjnego, polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdów mechanicznych.
       Z kolei osoba poszkodowana z tytułu poniesionej szkody osobowej do wniosku „zgłoszenia szkody na osobie z odpowiedzialności cywilnej” powinna dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające zdarzenie oraz wskazujące konkretne miejsce powstania szkody (fotografie miejsca), kopie dokumentów potwierdzających leczenie (historia choroby, zaświadczenia lekarskie), oświadczenia świadków zdarzenia itp.
       Jednak nie same dokumenty decydują o otrzymaniu odszkodowania, a przede wszystkim okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia danego pojazdu, no i oczywiście czy odpowiedzialny za szkodę jest zarządca drogi czy też nie.
       Występujące zdarzenia na drogach publicznych związane z poniesioną szkodą rzeczową i osobową, rozpatrywane są przez ubezpieczyciela Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Zgłoszone szkody są szczegółowo badane i w przypadkach zawinionych przez zarządcę drogi, odszkodowanie wypłacone jest z polisy Urzędu Miejskiego przez ubezpieczyciela.
      
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Sad własnie ogłosił, ze gmina Poraj ze Śląska ma zapłacić 1.000.000 zł odszkodowania poszkodowanemu, ktory stracił zdrowie wpadając rowerem w duza dziure w jezdni. Za zaniedbania niech płacą urzedasy. A można by uniknąć tego, gdyby ulice na bierzaco były naprawiane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Urzedasniechpłaci(2013-08-29)
 • oczywiście nie z budżetu miasta, ale skoro ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania to w kolejnym roku z prewnością weźmie pod uwagę historię szkodową i uwzględni to w przyszłorocznej składce za ubezpieczenie, a te pieniądze pochodzą właśnie z budżetu miasta. Jeszcze rada dla poszkodowanych po uszkodzeniu zbierzcie jak najwęcej dowodów dokumentujących tą okoliczność, zdjęcia, świadkowie i policja, pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  DoradcaUbezpieczeń(2013-08-29)
 • Miałem taką sytuację kilka lat temu, na płk Dąbka koło BP jadąc w stronę miasta wpadłem w niewielką, jak mi się wydawało dziurę. Dojechałem na Hetmańska, załatwiłem kilka spraw i do samochodu. A tu flak. Zmieniam koło na zapas i niespodzianka pęknięta alufelga. I teraz jak mam udowodnić, że to na tej dziurze się stało? Pojechać na zapasie, ustawić się i zmienić koło na uszkodzone i zrobić zdjęcia? Naprawa felgi mnie kosztowała 100 albo 150zł już nie pamiętam. Przypuszczam, że jest więcej takich osób. O uszkodzonym zawieszeniu w ogóle nie wspomnę, jak samochód nie wpadnie w dziurę i nie stanie to nic nikomu się nie udowodni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kaszankazpasztetową(2013-08-30)
 • witam i zapraszam na ul bazynskiego i pojechac po nich !!
 • ul. Obrońców pokoju zdecydowanie bardziej się nada. Nawet nie ma żadnego ograniczenia prędkości a dziury mają po kilkanaście cm głębokości.
Reklama