UWAGA!

Edukacja połączyła opozycję

 Elbląg, Zbiórka podpisów trwała dwie godziny
Zbiórka podpisów trwała dwie godziny

Partie opozycyjne razem z Komitetem Obrony Demokracji i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego połączyły siły, by wspólnie zebrać co najmniej 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty. Dzisiaj podpisy zbierano na placu Słowiańskim w Elblągu.

Elbląska zbiórka trwała dwie godziny, przez ten czas na listach podpisało się kilkadziesiąt osób. Cel organizatorów ogólnopolskiej akcji jest jasny: zebrać w całym kraju co najmniej 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem do Sejmu o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty, która ma wejść w życie 1 września. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że ma już ponad 300 tys. podpisów.
       - Nie mamy limitów podpisów, które każdy oddział ma zebrać. W każdym mieście, gminie zbiórka przebiega inaczej. Ważne jest też to, że dzięki tej akcji przypominamy rodzicom, żeby oni się zainteresowali, czego będą w przyszłości uczone ich dzieci. A jeśli chodzi o nauczycieli, to reforma nie tylko spowoduje zwolnienia, ale ma się także zmienić sposób ich wynagradzania. Są już przygotowywane przez ministerstwo takie projekty, w których państwo zabezpieczy jedynie wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat, a reszta kosztów nauczycielskich płac spadnie na samorządy. Jeszcze nie jest za późno, by to wszystko zatrzymać – mówi Gerard Przybylski, szef elbląskiego oddziału ZNP.
       Czy organizatorzy akcji nie obawiają się, że Sejm większością głosów PiS odrzuci wniosek o referendum, nawet gdy będzie spełniał wszystkie wymogi? Tak stało się m.in. z wnioskiem w sprawie sześciolatków, odrzuconym za czasów rządów PO-PSL.
       - Nie chcę wracać do przeszłości i jej usprawiedliwiać. Już nieraz to mówiłem, że PiS swoimi decyzjami bardzo ostudził takie zapędy w innych partiach. Mam nadzieję, że w Platformie też jest świadomość, że nie można naginać demokracji, bo później przyjdzie ktoś, kto ją zniszczy jeszcze bardziej – mówi senator PO Jerzy Wcisła. - Oczywiście obawiam się, że PiS potraktuje wniosek o referendum tak jak traktuje różne inne środowiska, nie respektując ich praw. Ale mam nadzieję, że zamieszanie wokół oświaty, podobnie jak wokół służby zdrowia, samorządów czy integracji europejskiej zdecyduje o tym, że nawet wyborcy PiS zorientują się, że oni nie na ten PiS głosowali, że nie chcą dalej firmować tej partii. Trzeba próbować, tym bardziej że w polityce bywa tak, że poparcie dla danej partii utrzymuje się na wysokim poziomie do pewnego momentu, a po przelaniu przysłowiowej czary goryczy leci na łeb, na szyję – ma nadzieję Jerzy Wcisła.

 


       Zbieranie podpisów pod wnioskiem referendalnym to kolejny przykład współpracy ugrupowań opozycyjnych. Czy będą kolejne? - To jest pytanie otwarte. Wiemy dobrze, że rządy neoliberalne nie były takimi rewelacyjnymi rządami dla Polaków przez ostatnie dwadzieścia kilka lat. Staramy się wspierać te inicjatywy, które są ważne i wartościowe dla społeczeństwa, stąd nasza obecność tutaj – mówi Robert Koliński, z elbląskich struktur partii Razem.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Referendum i tak nie będzie. Większość Polaków jest za reforma. Tylko marnujecie pieniądze podatnikow! Bo kto wam finansuje te łączenie się i spotkania jak nie podatnik. Poszli won jeden z drugim.
 • @Ktotowymyslil - Nie każdy jest aspołecznym jełopem i śmierdzącym leniem zdolnym jedynie do trollowania w internecie - większość obecnych na dzisiejszej zbiórce podpisów przyszła tam w tę niepogodę z własnej woli i troski o kraj oraz przyszłość nas wszystkich, a także na własny koszt, PiSowski trollu za drobne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  40
  Piotrowicze_i_Spirytus(2017-03-18)
 • Widze tłumy ludzi :) niedługo nawet jak spotka sie 2 pod blokiem z opozycji to będziecie pisać o tym. :D
 • Widac na zdjeciu ze opozycji brak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  5
  heheheheheheh(2017-03-18)
 • Świetne rozliczenie się z czasem rządów pana partii panie Wcisła " Nie chcę wracać do przeszłości" i już, żadnej skruchy, tylko zarozumiałość i buta.
 • Mam nadzieję, że PiS potraktuje ten wniosek o referendum tak samo jak PO potraktowało wniosek o referendum sześciolatków. W przeciwieństwie do pana panie Wcisła większość Polaków chce wracać do przeszłości i doskonale pamięta poczynania rządu PO/PSL.
 • Na takie eksperymenty edukacyjne /proponowane przez PiS i wracanie do lat przed 1999 r/ na najmłodszym pokoleniu Polek i Polaków nie było i nie ma zgody. No i kto z PiS-u / bo nie z Ministerstwa Edukacji / przeprowadził jakąkolwiek konsultację z najbardziej zainteresowanymi czyli rodzicami, nauczycielami i prawdziwymi ekspertami od oświaty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  35
  klik(2017-03-18)
 • Swoją drogą to widać jak muszą tych z KODu Nowoczesnej i PO przyciskać z góry ! Zerowe zainteresowanie ludzi, a oni i tak co jakiś czas muszą przyjeżdżać i przekonywać powietrze do swoich poglądów. .
 • Tłumy na placu, aż miejsca nie ma. Ha, ha
 • Pewnie, bo Polak to mała złośliwa. .. Oko za oko, itd. Gdzie w tym dobro drugiego człowieka? Dzieci już nie te same co 17 lat temu. W dobie dostępu do Internetu Ciemnogród się skończył. Tymczasem chcemy wrócić do czegoś, co było dobre kiedyś, a niekoniecznie dziś. Jak komuś przeszkadza postęp, to niech nadal pierze w Frani i ogląda programy telewizyjne w Rubinie, ale nie marnuje życia młodym.
 • To dziadostwo stało wcześniej vis a vis Silvanta :) Przed namiotem pieciu swoich robiło sztuczny tłok i agitację z ulotkami. Nie wiem czy to ten sam namiot czy były dwa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  7
  referendumemerytalnedokosza(2017-03-18)
 • A dlaczego nauczyciele nie chcą referendum dotyczącego opracowania normalnego nauczania w szkołach?Przecież sami widzą, że program nauczania jest, delikatnie mówiąc, do bani. O sobie myślą, a gdzie w tym wszystkim są dzieciaki i młodzież?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  10
  mm263(2017-03-18)
Reklama